Komu przysługuje inicjatywa uchwałodawcza w gminie (2024)

Rada gminy jest organem stanowiącym i kontrolnym wgminie, a jej uchwały zapadają zwykłą większością głosów wobecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, wgłosowaniu jawnym, chyba że ustawa stanowi inaczej (art.14 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym; dalej u.s.g.). Podkreśla się, że w tych wszystkich przypadkach, w których ustawodawca przyznał radzie gminy możliwość wypowiedzenia się w kwestiach merytorycznych, powinno to mieć miejsce w formie uchwały. W razie niespełnienia tego wymogu nie można bowiem mówić o zajęciu stanowiska przez radę jako organ kolegialny (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 5 maja 2008 r., sygn. II SA/Bd 930/07, LEX nr 519068).

Czytaj także: Rada gminy: Kto może wnosić projekty uchwał

Apele, wnioski

Podnosi się jednak, że rada może podejmować także apele, wnioski itp. Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi m.in. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 kwietnia 2017 r. (sygn. I OSK 117/17, LEX nr 2315836) to, że rada gminy jest organem stanowiącym ikontrolnym nie ogranicza jej co do możliwości składania np. deklaracji. Deklaracja jest uchwałą rady gminy, ale nie ocharakterze stanowiącym, władczym.

Uchwały są formą uzewnętrzniania woli rady gminy, ale mają niejednolity charakter prawny. Jeżeli uchwała nie jest aktem prawa miejscowego ani innym prawnym aktem indywidualnym, którym rada ingerowałaby w sferę praw bądź obowiązków organów państwowych, wójta (burmistrza, prezydenta miasta) lub jakiejkolwiek instytucji mu podległej, czy osób fizycznych bądź prawnych, to nie musi być oparta na normie prawa materialnego (por. wyrok NSA z 18 kwietnia 2018 r., sygn. I OSK 552/18, LEX nr 2494132).

Porządek obrad

Do zadań wójta należy m.in. przygotowywanie projektów uchwał rady gminy (art. 30 ust. 2 pkt 1 u.s.g.). Z tego przepisu nie wynika jednak, aby wójt był jedynym podmiotem, któremu przysługuje inicjatywa uchwałodawcza. Projekty uchwał mogą być przygotowywane także np. przez przewodniczącego rady, komisje rady czy radnych. Podmioty, którym przyznano inicjatywę uchwałodawczą – w sytuacjach, gdy nie przewidział tego ustawodawca – powinny zostać wskazane w statucie gminy (por. art. 3 ust. 1 u.s.g.).

Reklama

W wyroku NSA z 19 września 2018 r. (sygn. II GSK 701/18, LEX nr 2601577) zwrócono uwagę, że o istnieniu obowiązku przygotowania projektu uchwały przez wójta, którego naruszenie może być postrzegane jako bezczynność w rozumieniu art. 101a ust. 1 u.s.g., można mówić tylko wówczas, gdy taki obowiązek przewiduje przepis prawa (np. w przypadku projektu uchwały budżetowej - por. art. 233 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 2077 ze zm.).

Przykład:

W uchwale nr III/24/18 Rady Gminy Dzierżoniów z 20 grudnia 2018 r. w sprawie statutu tej gminy (Dz.Urz. woj. dolno. z2018r. poz. 204) przyjęto, że inicjatywa uchwałodawcza przysługuje m.in. grupie co najmniej 3 radnych, komisjom rady gminy i przewodniczącemu rady. Natomiast w uchwale nr XLIX/346/18 Rady Gminy Żórawina z 14 listopada 2018 r. w sprawie uchwalenia statutu tej gminy (Dz.Urz. woj. dolno. z2018r. poz. 5730) inicjatywę uchwałodawczą przyznano m.in. każdemu radnemu, komisjom rady i przewodniczącemu rady gminy.

Rada gminy obraduje na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego w miarę potrzeby, ale nie rzadziej niż raz na kwartał (art. 20 ust. 1 u.s.g.). Do zawiadomienia ozwołaniu sesji trzeba dołączyć porządek obrad wraz zprojektami uchwał. Na wniosek wójta lub co najmniej 1/4 ustawowego składu rady gminy przewodniczący musi również zwołać sesję na dzień przypadający w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku (tzw. sesje nadzwyczajne). W takim przypadku we wniosku ozwołanie sesji trzeba podać porządek obrad oraz dołączyć do niego projekty uchwał (art. 20 ust. 3 u.s.g.).

Na wniosek wójta przewodniczący rady musi ponadto wprowadzić do porządku obrad najbliższej sesji projekt uchwały, jeżeli wpłynął on do rady co najmniej 7 dni przed dniem rozpoczęcia sesji (art. 20 ust. 5 u.s.g.). Od obecnej kadencji rady gminy uprawnienia dotyczące zgłaszania projektów uchwał w pilnym trybie przysługują także klubom radnych (por. art. 23 ust. 2-4 u.s.g.). Na wniosek klubu radnych przewodniczący rady gminy ma obowiązek wprowadzić do porządku obrad najbliższej sesji projekt uchwały, zgłoszony przez klub radnych, jeżeli wpłynął on do rady gminy co najmniej 7 dni przed dniem rozpoczęcia sesji. W tym trybie każdy klub radnych może zgłosić nie więcej niż jeden projekt uchwały na każdą kolejną sesję rady gminy (art. 20 ust. 6 u.s.g.).

Autopromocja

Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za5,90zł/miesiąc

KUP TERAZ

Komu przysługuje inicjatywa uchwałodawcza w gminie (1)

Uprawnienia mieszkańców

Od obecnej kadencji rady gminy stosuje się także art. 41a u.s.g. dotyczący obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Przewidziano w nim, że z taką inicjatywą może wystąpić grupa mieszkańców gminy, posiadających czynne prawa wyborcze do rady gminy, przy czym ta grupa musi liczyć w gminie:

- do 5000 mieszkańców – co najmniej 100 osób,

Reklama

- do 20 000 mieszkańców – co najmniej 200 osób, a

- powyżej 20 000 mieszkańców – co najmniej 300 osób.

O tym, komu przysługuje czynne prawo wyborcze od rady gminy, rozstrzyga art. 10 § 1 pkt 3 lit. a i § 2 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 754 ze zm.). Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) do rady gminy ma obywatel polski i obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na obszarze tej gminy. Nie ma jednak prawa wybierania osoba: pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu bądź ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.

Projekt uchwały zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej powinien stać się przedmiotem obrad rady gminy na najbliższej sesji po złożeniu projektu, nie później niż po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia projektu. Komitet inicjatywy uchwałodawczej ma prawo wskazywać osoby uprawnione do reprezentowania tego komitetu podczas prac rady gminy. Przyjęto także, że rada gminy powinna określić w drodze uchwały: szczegółowe zasady wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasady tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasady promocji takich inicjatyw i formalne wymogi, jakim muszą odpowiadać składane projekty. Taka uchwała rady gminy jest aktem prawa miejscowego.

Przykład:

W uchwale nr V.29.2019 Rady Gminy Zagrodno z 31 stycznia 2019 r. w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej (Dz.Urz. woj. dolno z 2019 r. poz. 1001) przyjęto m.in., że mieszkańcy gminy, w grupie co najmniej 5 osób, mogą utworzyć komitet inicjatywy uchwałodawczej. O utworzeniu komitetu zawiadamia się przewodniczącego rady gminy, z informacją o przedmiocie danej inicjatywy oraz z podaniem wykazu osób wskazanych do reprezentowania komitetu podczas prac rady. Złożone w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej projekty uchwał są ogłaszane w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu gminy i na stronie internetowej gminy. Promocja obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej może być realizowana przez komitet także w innych formach, np. przez wyłożenie projektu w siedzibie komitetu, opracowanie i rozpowszechnianie informatorów i ulotek czy prowadzenie spotkań z mieszkańcami gminy. Natomiast np. zgodnie z uchwałą nr IV/30/19 Rady Gminy Sulików z30 stycznia 2019 r. (Dz.Urz. woj. dolno. z 2019 r. poz. 1111) komitet inicjatywy uchwałodawczej może utworzyć co najmniej 15 mieszkańców. Przewodniczący rady gminy zwraca się do komisji skarg wniosków i petycji o sprawdzenie, czy projekt uchwały poparła wymagana liczba mieszkańców.

Co w projekcie

W przepisach u.s.g. nie wskazano z jakich elementów powinien składać się projekt, a następnie uchwała rady gminy. Zwraca się uwagę, że projekt uchwały powinien mieć taką treść i formę, aby można było poddać go pod obrady rady gminy oraz aby wrazie uzyskania wymaganej większości mógł stać się uchwałą rady. Wskazówki wtym zakresie wynikają zrozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie „Zasad techniki prawodawczej" (dalej z.t.p.).

Reklama

Zgodnie z § 143 załącznika do tego rozporządzenia do projektów aktów prawa miejscowego stosuje się odpowiednio zasady dotyczące projektów aktów normatywnych o charakterze wewnętrznym (uchwał i zarządzeń), projektów aktów wykonawczych (rozporządzeń) oraz niektóre zasady dotyczące projektów i zmian (nowelizacji) ustaw. Podnosi się, że te zasady można odnieść do wszystkich uchwał rady gminy, także tych niebędących aktami prawa miejscowego.

Uchwała rady gminy powinna zawierać przede wszystkim tytuł, przepisy merytoryczne iprzepisy o jej wejściu w życie (por. § 14 ust. 1 załącznika do z.t.p.). Zgodnie z § 121 ust. 1 załącznika do z.t.p. tekst uchwały trzeba rozpocząć od przytoczenia przepisu ustawy zawierającego upoważnienie dla rady gminy do wydania danego aktu. Jeżeli upoważnienie ustawowe jest wyrażone w kilku przepisach, jako podstawę prawną wydania danego aktu przytacza się przepis, który wskazuje organ upoważniony do jego wydania (radę gminy) oraz określa zakres spraw przekazanych do uregulowania w tym akcie (uchwale rady).

W uchwale rady gminy nie powtarza się przepisów ustaw, ratyfikowanych umów międzynarodowych i rozporządzeń (por. § 118 załącznika do z.t.p.). Rada nie może jeszcze raz uregulować w uchwale tego, co zostało już ustalone wźródle powszechnie obowiązującego prawa. Rada nie może także modyfikować przepisu ustawy przez akt niższego rzędu (por. np. wyrok NSA z 6 października 2015 r., sygn. II OSK 1084/15, LEX nr 1987000).

Podstawową jednostką redakcyjną uchwały jest paragraf. Paragrafy mogą być dzielone na ustępy, ustępy na punkty, punkty na litery, a litery na tiret. Zgodnie z § 131 ust. 1 załącznika do z.t.p. do projektu uchwały należy dołączyć uzasadnienie. Niekiedy podnosi się, że również uchwała rady gminy (a nie tylko projekt uchwały) powinna zostać uzasadniona. Przykładowo w wyroku WSA w Białymstoku z 13 kwietnia 2006 r. (sygn. II SA/Bk 83/06, LEX nr 192856) stwierdzono, że organ jednostki samorządu terytorialnego podejmujący uchwałę ma obowiązek sporządzenia uzasadnienia. W art. 58 ust. 1 u.s.g. przewidziano, że uchwały rady gminy dotyczące zobowiązań finansowych powinny wskazywać źródła, z których te zobowiązania zostaną pokryte. ?

Ogłaszanie uchwał

Uchwały rady gminy będące aktami prawa miejscowego ogłasza się w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Zasadniczo wchodzą one w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia (por. art. 4 ust. 1 i art. 13 pkt 2 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych). W przypadku, gdy uchwała zawiera przynajmniej jedną normą postępowania o charakterze generalnym i abstrakcyjnym, jest ona aktem prawa miejscowego (por. np. wyrok NSA z 18 lipca 2006 r., sygn. I OSK 669/06, LEX nr 275445). Uchwała z zakresu prawa miejscowego, która podlega obowiązkowi ogłoszenia, a która nie zostaje przekazana do ogłoszenia we właściwym wojewódzkim dzienniku urzędowym, jest w całości nieważna (por. np. wyrok WSA w Gdańsku z 13 lutego 2019 r., II SA/Gd 758/18, LEX nr 2623601).

Reklama

Anna Puszkarska, radca prawny

podstawa prawna: art. 14-15, art. 18, art. 20, art. 30 ust. 2 pkt 1 i 2, art. 41a, art. 42, art. 58 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 994 ze zm.)

podstawa prawna: art. 4 ust. 1, art. 13 pkt 2 ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (tekst jedn. DzU z 2017r. poz. 1523 ze zm.)

podstawa prawna: § 143 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 20 czerwca 2002r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej" (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 283)

Komu przysługuje inicjatywa uchwałodawcza w gminie (2024)

FAQs

Kto ma inicjatywę uchwałodawcza w gminie? ›

Artykuł 41a ustawy o samorządzie gminnym stanowi, że „grupa mieszkańców gminy, posiadających czynne prawa wyborcze do organu stanowiącego, może wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą”.

Kto podejmuje uchwały w gminie? ›

Ustawa o samorządzie gminnym w art. 41 ust. 1 stwierdza, że akty prawa miejscowego ustanawia rada gminy w formie uchwały.

Co to jest obywatelska inicjatywa uchwałodawcza? ›

Jedną z jej form jest obywatelska inicjatywa uchwałodawcza, polegająca na przyznaniu prawa do przedstawiania projektów uchwał przez mieszkańców pod obrady organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego.

Kto ma inicjatywę uchwałodawczą w powiecie? ›

Wersja od: 21 lipca 2022 r. 1. Grupa mieszkańców powiatu, posiadających czynne prawa wyborcze do organu stanowiącego, może wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą.

Jak zgłosić projekt uchwały? ›

Oznacza to, że projekt uchwały może zgłosić nawet jeden właściciel. Taki projekt można złożyć u zarządcy z odpowiednim wyprzedzeniem, tak by mógł go uwzględnić w porządku obrad widniejącym w zawiadomieniu o dorocznym zebraniu.

Kto może zgłaszać projekty uchwał we wspólnocie mieszkaniowej? ›

Każdy właściciel może zgłosić projekt uchwały na zebraniu Wspólnoty. Zebranie właścicieli – jako najwyższa władza we Wspólnociemoże rozpocząć głosowanie uchwały w każdej sprawie. Głosowanie nad uchwałą powinno być umieszczone w porządku zebrania.

Co to znaczy podjąć uchwałę? ›

Podjęcie uchwały obejmuje zarówno sam fakt jej głosowania przez radę jak i jej należytą publikację. Dopiero bowiem spełnienie obu tych warunków stanowi o tym, że dany akt normatywny wszedł do porządku prawnego orzekł WSA w Poznaniu.

Kiedy uchwała rady gminy traci moc? ›

Zgodnie z art. 92 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym stwierdzenie przez organ nadzoru nieważności uchwały lub zarządzenia organu gminy wstrzymuje ich wykonanie z mocy prawa w zakresie objętym stwierdzeniem nieważności, z dniem doręczenia rozstrzygnięcia nadzorczego.

Co to jest uchwała rady gminy? ›

Uchwały. Rada Gminy rozstrzyga w drodze uchwał sprawy należące do jej kompetencji, określone w ustawie o samorządzie gminnym oraz w innych ustawach, a także w przepisach prawnych wydawanych na podstawie ustaw.

Do kogo skladana jest inicjatywa ustawodawcza? ›

Inicjatywa ustawodawcza przysługuje posłom, Senatowi, Prezydentowi Rzeczypospolitej i Radzie Ministrów. 2. Inicjatywa ustawodawcza przysługuje również grupie co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Tryb postępowania w tej sprawie określa ustawa.

Czego nie może dotyczyć obywatelska inicjatywa ustawodawcza? ›

Zgodnie z polskim prawem obywatelska inicjatywa ustawodawcza nie dotyczy: projektu ustawy budżetowej oraz ustaw bezpośrednio wyznaczających sytuację finansów publicznych – inicjatywę posiada wyłącznie Rada Ministrów (art. 221 Konstytucji)

Czym jest inicjatywa obywatelska i komu przysługuje? ›

Inicjatywa obywatelska – sposób, w jaki petycja podpisana przez konkretną minimalną liczbę obywateli może wymusić przeprowadzenie referendum. Inicjatywa może mieć formułę inicjatywy bezpośredniej lub niebezpośredniej.

Kto przewodniczy Radzie gminy? ›

Podkreślił, że z art. 19 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym wprost wynika, że rolę reprezentanta rady pełni wyłącznie wójt. Przewodniczący rady nie ma również żadnych kompetencji do "czuwania nad zapewnieniem warunków niezbędnych do wykonywania przez radnych ich mandatu".

Jak złożyć wniosek obywatelski? ›

Wydrukowany wzór formularza otrzymasz w urzędzie dzielnicy. Wypełnij go i złóż osobiście albo prześlij na adres urzędu dzielnicy z dopiskiem „Budżet obywatelski”). Jeśli zgłaszasz projekt ogólnomiejski, wypełniony formularz możesz przesłać na adres Centrum Komunikacji Społecznej.

W którym roku uregulowana została w sposób formalny obywatelska inicjatywa uchwałodawcza? ›

114. P. Uziębło, Inicjatywa ustawodawcza obywateli. Ustawa z dnia 24 czerwca 1999 r.

Kto może podjąć uchwałę? ›

Uchwałę głosuje zarząd, ale mieszkańcy też mogą

W każdym z trzech przypadków inicjatywa należy do zarządu lub zarządcy. Zarząd lub zarządca ma prawo zwołania zebrania (także takiego na wniosek właścicieli lokali), oraz prawo do przeprowadzania głosowania w drodze indywidualnego zbierania głosów.

Kto pisze uchwały? ›

Kto pisze uchwały w sprawach Twojej najblizszej okolicy? Zgłaszają je wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast albo radni. Są jednak gminy, w których uchwały mogą pisać mieszkańcy dzięki obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej.

Czy uchwała musi mieć datę? ›

Również istotna, jeśli nie najistotniejsza, jest kwestia daty uchwały. Jednak jedyną miarodajną datę uchwały stanowi data jej podjęcia lub braku jej podjęcia. Każda inna data nie ma żadnego znaczenia i nie wiadomo, czemu miałaby służyć. Na pewno też żadna inna data nie ma znaczenia prawnego.

Kiedy uchwała jest prawomocna? ›

1. Uchwała Rady staje się prawomocna, jeżeli nie przysługuje od niej odwołanie.

Czy wspólnota może podać do sądu właściciela bez uchwały? ›

Będąc członkiem wspólnoty mieszkaniowej jesteśmy co do zasady związani uchwałami podjętymi przez większość właścicieli lokali. Jednakże jeśli w naszej (uzasadnionej) opinii uchwała jest niezgodna z prawem, lub krzywdząca dla niektórych członków - wówczas możemy ją zaskarżyć do sądu.

Ile kosztuje zaskarżenie uchwały wspólnoty? ›

Opłata sądowa za zaskarżenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej jest stała i wynosi 200 zł. Zaskarżona uchwała podlega wykonaniu, chyba że sąd wstrzyma jej wykonanie do czasu zakończenia sprawy.

Kiedy wchodzi w życie uchwała? ›

Co do zasady akty prawa miejscowego stanowionego przez organy gminy ogłaszane są w dzienniku urzędowym województwa i wchodzą w życie 14 dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi dłuższy termin (o czym stanowi art. 4 ust.

Kto podpisuje uchwały rady gminy? ›

Przewodniczący otwiera i zamyka obrady organu stanowiącego, stwierdza ich prawomocność, udziela głosu radnym i innym osobom uczestniczącym w sesji, przeprowadza głosowania, przyjmuje interpelacje, zapytania i wnioski formalne radnych, wreszcie podpisuje podjęte uchwały, ręcząc w ten sposób, że odzwierciedlają one wolę ...

Czy uchwała może wejść w życie z datą wsteczną? ›

5 stanowi, że przepisy art. 4 nie wyłączają możliwości nadania aktowi normatywnemu wstecznej mocy obowiązującej, jeżeli zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie. Jak wskazuje Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z dnia 9 listopada 2020 r.

Jaka jest różnica między ustawa a uchwała? ›

Ustawa jest aktem prawnym, ma charakter powszechnie obowiązujący i jest uchwalana przez parlament; Uchwała natomiast jest aktem woli, oficjalną decyzją danego organu państwowego (może nim być np. samorząd, organizacja społeczna, organizacja polityczna).

Czy rada gminy może uchylić swoją uchwałę? ›

Inaczej mówiąc, zdaniem sądu, ustawodawca przyznał gminie kompetencje uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego i ich zmian, ale kompetencje te nie obejmują uchylenia uchwały o planie, bez uchwalenia nowego planu.

Czy można zmienić uchwałę zmieniającą? ›

Nie nowelizuje (nie zmienia) się przepisów zmieniających inną uchwałę. Zasada ta, uzupełniająca do Zasady zmiany tekstu pierwotnego, została sformułowana w § 91 ust.

Czy uchwała ma moc prawną? ›

W myśl dyspozycji art. 87 § 1 i art. 88 SNU, uchwała z chwilą podjęcia uzyskała moc zasady prawnej wiążącej wszystkie składy Sądu Najwyższego.

Kto podpisuje Uzasadnienie do uchwały? ›

Dyrektorzy Wydziałów w ramach swojej właściwości opracowują projekty uchwał. W opracowywaniu projektów uchwał uczestniczy Radca Prawny, który opiniuje projekt pod względem formalno-prawnym. Opracowujący projekty i wnioskujący podpisują uzasadnienie.

Czy uchwała jest aktem prawa miejscowego? ›

Uchwała rady gminy, będąca aktem prawa miejscowego, jest źródłem powszechnie obowiązującego prawa na obszarze danej gminy, musi zatem respektować unormowania zawarte w aktach prawnych wyższego rzędu. 4.

Kto nie ma prawa inicjatywy ustawodawczej? ›

Bezpośrednie prawo inicjatywy prawodawczej w Unii Europejskiej z pewnymi wyjątkami zarezerwowana jest dla Komisji Europejskiej. Jedynie w przypadku tworzenia wspólnej dla państw członkowskich Unii ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego, prawo inicjatywy prawodawczej w tym zakresie należy do samego Parlamentu.

Komu przysługuje inicjatywą ustawodawczą w zakresie ustawy budżetowej? ›

Inicjatywa ustawodawcza w zakresie ustawy budżetowej, ustawy o prowizorium budżetowym, zmiany ustawy budżetowej, ustawy o zaciąganiu długu publicznego oraz ustawy o udzielaniu gwarancji finansowych przez państwo przysługuje wyłącznie Radzie Ministrów.

Jaka może być inicjatywa? ›

Inicjatywa ludowa ze względu na formę dzieli się na:

Sformułowaną - polega na tym, że wnioskodawca opisuje gotowy projekt ustawy; Niesformułowaną - polega na ogólnym określeniu pewnych propozycji kierunkowych, a bardziej szczegółowy opis ma dokonać organ państwa.

Ile podpisów musi być pod inicjatywa obywatelska? ›

nie ma minimalnej liczby podpisów (w przypadku inicjatyw obywatelskich wymagany jest jeden milion podpisów).

Jak wygląda inicjatywą ustawodawczą? ›

Podmioty, które mają kompetencję do przedstawiania projektów ustaw są wymienione w Konstytucji. Inicjatywa taka przysługuje posłom – wymagane jest by projekt ustawy był zgłaszany przez grupę co najmniej 15 posłów lub stałą komisję sejmową. Te wymagania zawarte są w Regulaminie Sejmu.

Ile podpisów inicjatywą ustawodawczą? ›

Kolejnym etapem jest zebranie 1000 podpisów pod projektem ustawy, które są niezbędne do tego, aby pełnomocnik komitetu zawiadomił Marszałka Sejmu o utworzeniu komitetu. Aby podpisy były zebrane prawidłowo, w miejscu zbierania podpisów obywateli musi być wyłożony do wglądu projekt ustawy.

Czym jest inicjatywa ustawodawcza i kto ma do niej prawo? ›

Inicjatywa ustawodawcza jest prawem wniesienia projektu ustawy (zaproponowaniem nowego rozwiązania/uregulować kwestii dotychczas nie poruszanych ustawowo lub tzw. nowelizacji istniejącego aktu prawnego) do Sejmu, a tym samym rozpoczęcia procesu legislacyjnego.

W jaki sposób uchwalana jest ustawa? ›

Ustawę o zmianie Konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Kto może zgłaszać projekty ustaw? ›

Pierwszy etap procesu legislacyjnego rozpoczyna się od wniesienia inicjatywy ustawodawczej, czyli projektu ustawy zgłaszanego przez uprawnione do tego organy, instytucje i grupy: prezydenta RP, Radę Ministrów, Senat, co najmniej 15 posłów, komisję sejmową (niezależnie od liczebności) lub co najmniej 100 tysięcy ...

Kto ma inicjatywę ustawodawczą w Polsce? ›

Inicjatywa ustawodawcza przysługuje posłom, Senatowi, Prezydentowi Rzeczypospolitej i Radzie Ministrów. 2. Inicjatywa ustawodawcza przysługuje również grupie co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu.

Kto ma inicjatywę obywatelską? ›

221 Konstytucji) projektu ustawy o zmianie Konstytucji – inicjatywa przysługuje grupie obejmującej co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senatowi oraz prezydentowi (art. 235 ust. 1 Konstytucji).

Kto przewodniczy Radzie gminy? ›

Podkreślił, że z art. 19 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym wprost wynika, że rolę reprezentanta rady pełni wyłącznie wójt. Przewodniczący rady nie ma również żadnych kompetencji do "czuwania nad zapewnieniem warunków niezbędnych do wykonywania przez radnych ich mandatu".

Kto uchwala ustawy? ›

Sejm uchwala ustawy zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, chyba że Konstytucja przewiduje inną większość. W tym samym trybie Sejm podejmuje uchwały, jeżeli ustawa lub uchwała Sejmu nie stanowi inaczej. Art. 121.

W jaki sposób uchwalana jest ustawa? ›

Ustawę o zmianie Konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Jaka może być inicjatywa? ›

Inicjatywa ludowa ze względu na formę dzieli się na:

Sformułowaną - polega na tym, że wnioskodawca opisuje gotowy projekt ustawy; Niesformułowaną - polega na ogólnym określeniu pewnych propozycji kierunkowych, a bardziej szczegółowy opis ma dokonać organ państwa.

Kto nie posiada inicjatywy ustawodawczej? ›

Bezpośrednie prawo inicjatywy prawodawczej w Unii Europejskiej z pewnymi wyjątkami zarezerwowana jest dla Komisji Europejskiej. Jedynie w przypadku tworzenia wspólnej dla państw członkowskich Unii ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego, prawo inicjatywy prawodawczej w tym zakresie należy do samego Parlamentu.

Ile podpisów musi być pod inicjatywa obywatelska? ›

nie ma minimalnej liczby podpisów (w przypadku inicjatyw obywatelskich wymagany jest jeden milion podpisów).

Jak wygląda inicjatywa ustawodawcza? ›

Podmioty, które mają kompetencję do przedstawiania projektów ustaw są wymienione w Konstytucji. Inicjatywa taka przysługuje posłom – wymagane jest by projekt ustawy był zgłaszany przez grupę co najmniej 15 posłów lub stałą komisję sejmową. Te wymagania zawarte są w Regulaminie Sejmu.

Kto podpisuje uchwały rady gminy? ›

Przewodniczący otwiera i zamyka obrady organu stanowiącego, stwierdza ich prawomocność, udziela głosu radnym i innym osobom uczestniczącym w sesji, przeprowadza głosowania, przyjmuje interpelacje, zapytania i wnioski formalne radnych, wreszcie podpisuje podjęte uchwały, ręcząc w ten sposób, że odzwierciedlają one wolę ...

Ile razy można być radnym? ›

mieszkańców tworzy się okręgi wyborcze, w których wybiera się od 5 do 8 radnych. W myśl znowelizowanych przepisów kandydat na radnego rady gminy nie może jednocześnie kandydować na radnego rady powiatu lub radnego sejmiku województwa.

Czy mieszkańcy mogą zabierać głos na sesji rady gminy? ›

Zasady i tryb składania wniosków przez mieszkańców gminy unormowane zostały natomiast w przepisach powszechnie obowiązujących (dział VIII Kodeksu postępowania administracyjnego oraz przepisy ustawy o petycjach), jednak nie gwarantują one mieszkańcom prawa zabierania głosu na posiedzeniach rady gminy w ramach wolnych ...

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Horacio Brakus JD

Last Updated:

Views: 6261

Rating: 4 / 5 (71 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Horacio Brakus JD

Birthday: 1999-08-21

Address: Apt. 524 43384 Minnie Prairie, South Edda, MA 62804

Phone: +5931039998219

Job: Sales Strategist

Hobby: Sculling, Kitesurfing, Orienteering, Painting, Computer programming, Creative writing, Scuba diving

Introduction: My name is Horacio Brakus JD, I am a lively, splendid, jolly, vivacious, vast, cheerful, agreeable person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.