Dlaczego email trafia do spamu | Blog GetResponse (2024)

Martwisz się, że Twoje wiadomości wpadają do folderu spam?Zaraz się tym zajmiemy.

W tym artykule omawiamy 12 powodów, dla których emaile trafiają do spamu zamiast do skrzynki odbiorczej i wyjaśniamy, co możesz zrobić, żeby nie zdarzało się to w przyszłości.

Jak się zaraz przekonasz, większości problemów będziesz wstanie zaradzić samodzielnie. Wynikają one bezpośrednio albo z zawartościTwoich wiadomości albo ze sposobu, w jaki budujesz bazę adresową i niązarządzasz.

Tylko niektóre problemy będą wymagały dodatkowych działań ze strony Twojego dostawcy platformy do email marketingu.

Dla każdego zagadnienia przygotowałem też przydatne wskazówki, które wraz z dobrymi praktykami prowadzenia działań email marketingowych pomogą Ci osiągnąć wysoką dostarczalność i zadbać, żeby odbiorcy nigdy nie przeoczyli wiadomości od Ciebie.

Gotów?

No to ruszamy.

Co to jest SPAM?

SPAM to niechciana lub niepotrzebna wiadomość.

Spam to niechciane, komercyjne wiadomości e-mail. Najczęściej są one wysyłane masowo do wielu adresów email. „Niechciane” oznacza, że odbiorca nie udzielił dającej się zweryfikować zgody na wysyłanie do niego określonych treści. Masowość takiej wysyłki polega na tym, że jednakowa treść jest wysyłana do bardzo dużej grupy odbiorców na raz.

Dlaczego emaile trafiają do spamu zamiast do skrzynki odbiorczej?

Dlaczego moje wiadomości wpadają do spamu?

Przez lata, w czasie których Internet stał się prostym i szybkim narzędziem komunikacji, pojawiła się rzesza “aktorów” starających się dotrzeć do osób, które nie chcą mieć z nimi kontaktu.
Firmy dostarczające programy pocztowe, w trosce o lepszy user experience, usiłują uciszyć ten internetowy szum, filtrując wiadomości, których odbiorcy nie oczekują i nie chcą dostawać.
Folder spam to taki emailowy “czyściec”. Bez niego nasze skrzynki zostałyby zapchane.
Jednak żaden system antyspamowy nie jest nieomylny. Zdarzają się fałszywe alarmy.
Nawet niewinny email może zostać wzięty za jeden z tych “podejrzanych” i wylądować w folderze spam.
W takiej sytuacji musisz przekonać system antyspamowy, żeby zmienił zdanie.

Martin Schwill, Deliverability Manager w GetResponse

12 powodów, dla których emaile trafiają do spamu i co możesz zrobić, żeby tego uniknąć

1. Nie masz zgody odbiorców na kontakt

Nie ma nic złego w tym, żeby mieć dużą bazę adresową.

Z naszych badań wynika, że email marketerzy posiadający duże bazy odnotowują niższe średnie współczynniki otwarć. Nie można jednak lekceważyć faktu, że ich potencjał generowania przychodów ze sprzedaży jest ogromny.

Co nie znaczy, że posiadanie dużej bazy adresowej ma być celem samym w sobie. I nie należy dążyć do tego za wszelką cenę.

Najnowsze regulacje, jak RODO czy CCPA, wprowadziły więcej obostrzeń co do tego, jak email marketerzy powinni obchodzić się z danymi osobowymi. Już nie wystarczy dać odbiorcy możliwość rezygnacji z subskrypcji.

Zanim zaczniesz wysyłać kampanie email marketingowe, upewnijsię zawsze, że masz na to zgodę.

Jeśli to zaniedbasz, ryzykujesz nie tylko, że wiadomościtrafią do spamu, ale możesz też zostać ukarany.

Dlatego, jeżeli:

 • na potrzeby kampanii wykorzystujesz kontakty zOutlooka, Gmaila, Linkedina lub innego miejsca, gdzie wchodzisz z interakcję zodbiorcami,
 • działasz w branży e-commerce i automatyczniedodajesz klientów, którzy dokonali zakupu, do bazy adresowej,
 • masz w formularzu na stronie domyślniezaznaczoną zgodę na otrzymywanie newslettera,
 • kupujesz lub pobierasz bazy adresowe z“zaufanych stron”

… natychmiast przestań to robić.

A jeśli nie jesteś pewien, czy możesz kontaktować się z osobami, które już masz w bazie, poproś je o powtórne potwierdzenie zgody. Wysyłając wiadomość z prośbą o potwierdzenie, że chcą pozostać w bazie, zyskasz pewność, że będą w niej tylko ci, którzy są faktycznie zainteresowani Twoją ofertą.

Wskazówka 1: Jeśli zarządzanie zgodami jest dla Ciebie pewnym wyzwaniem, sprawdź, jak możesz wykorzystać pola zgody w GetResponse.

Dzięki nim w prosty sposób będziesz przechowywać, zarządzaći przeglądać zgody udzielone przez odbiorców.

Pola zgody w GetResponse działają podobnie jak inne znane Ci pola dodatkowe, z jedną różnicą: zamiast edytować zgody, możesz jedynie tworzyć ich nowsze wersje.

Dzięki temu unikniesz nadpisywania ustawień związanych zudzielonymi zgodami i będziesz wiedzieć, jakiej wersji zgody Ci udzielono.

Oto przykład tego, co zobaczysz, kiedy jeden z Twoich odbiorców udzieli Ci zgody, np. zapisując się na webinar za pośrednictwem landing page.

Dlaczego email trafia do spamu | Blog GetResponse (1)

Wskazówka 2: jeśli zależy Ci, żeby emaile nie trafiały dospamu, wyklucz osoby, które nie udzieliły odpowiednich zgód.

Dzięki temu nie popełnisz błędu, wysyłając mailingi, którenie są przeznaczone dla wszystkich kontaktów z bazy.

Oto jak możesz to zrobić w GetResponse:

Żeby wybrać grupę docelową, zaznacz box obok nazwy bazy albogrupy, które chcesz uwzględnić albo wykluczyć podczas wysyłania wiadomości. Jeślisubskrybent jest w więcej niż jednej bazie czy grupie, dostanie wiadomość tylkoraz.

Dlaczego email trafia do spamu | Blog GetResponse (2)

Oprócz baz i grup możesz skorzystać z listy wykluczeń.Możesz na niej umieszczać osoby, które nie powinny dostawać żadnych wiadomości.Pamiętaj, że lista wykluczeń nie doda się automatycznie. Zadbaj więc, żeby dołączyćją ręcznie przy wysyłce kampanii.

2. Dla odbiorców nie jest jasne, na co się zapisują

Przejrzystość jest kluczowa, szczególnie kiedy budujesz bazęadresową.

Wypełniając formularz zapisu, użytkownik powinien być wpełni świadomy, jakie wiadomości będzie dostawał od Ciebie w przyszłości.

Nie należy promować jednej usługi, a potem wysyłaćwiadomości dotyczących innej, chyba że zaznaczyłeś to w formularzu zapisu.

Albo twierdzić, że zbierasz dane z myślą o konkursie, apotem wykorzystać je w celach marketingowych.

Bądź szczery do bólu w kwestii tego, czego będą dotyczyłyTwoje wiadomości. I dotrzymuj słowa.

Przekonasz się, że współczynniki rezygnacji i zgłoszeń spamuspadną.

A jeśli chodzi o szanse uniknięcia folderu Kosz – to te napewno wzrosną.

Wskazówka 1: Zadbaj, żeby w formularzu, na stronie z podziękowaniemi w emailu powitalnym było jasno powiedziane, na co użytkownik się zapisuje.

Jeśli dopilnujesz tego na wczesnym etapie procesusubskrypcji, masz większe szanse na zbudowanie silnej relacji z odbiorcami. Izmniejszysz ryzyko, że Twoje wiadomości będą lądowały w spamie.

Przykład strony z potwierdzeniem subskrypcji marki Further. Further przypomina użytkownikom, jakie treści będą dostawać w przyszłości i jak mogą zadbać, żeby niczego nie przeoczyć. W ten sposób marka zmniejsza współczynnik rezygnacji, a jednocześnie poprawia dostarczalność.

Dlaczego email trafia do spamu | Blog GetResponse (3)

Wskazówka 2: Jeśli chcesz zmniejszyć współczynnikrezygnacji, podaj nazwy i opisy swoich baz adresowych.

Dzięki temu odbiorcom będzie łatwiej zdecydować, w którychbazach chcą pozostać, a z których wolą się wypisać.

Oto, co przykładowo widzi odbiorca, który kliknął link rezygnacji z subskrypcji w emailu wysłanym przez platformę Getresponse.

Dlaczego email trafia do spamu | Blog GetResponse (4)

Ma tu wszelkie informacje związane z jego subskrypcją, w tym datę zapisu oraz nazwy i opisy baz, do których dołączył.

3. Utrudniasz rezygnację z subskrypcji

To jeden z głównych powodów oznaczania wiadomości jako spam.

Jeśli ktoś nie chce już dostawać informacji marketingowychod określonego nadawcy, ostatnią rzeczą, jaką chce się zajmować, to szukanielinku rezygnacji z subskrypcji.

Jeżeli odbiorcy mają z tym kłopot albo nie są pewni, czy ichrezygnacja została zatwierdzona – zgłaszają wiadomość jako spam albo ręcznie przenosząją do folderu spam.

W obu przypadkach traci marketer.

Oto czego należy unikać:

 • Umieszczania linku rezygnacji z subskrypcji nasamym dole stopki (np. dodając nad nim wiele pustych wersów)
 • Ukrywania linku rezygnacji z subskrypcji (np.zmieniając jego treść albo pisząc go czcionką w trudnym do przeczytaniakolorze)
 • Zmuszania odbiorców do tego, żeby skontaktowalisię z Tobą, jeśli chcą zrezygnować z subskrypcji
 • Zmuszania odbiorców do logowania się w jakimśpanelu, żeby zrezygnować albo zmienić preferencje subskrypcji
 • Przetwarzania próśb o rezygnacje z subskrypcjiprzez bardzo długi czas

Jeśli stosujesz którekolwiek z powyższych utrudnień, zwiększaszprawdopodobieństwo, że Twoje wiadomości zostaną zgłoszone jako spam i będąnegatywnie zweryfikowane przez filtry antyspamowe.

Oto email, którego kiedyś dostałem. Popełniono w nim jeden z wymienionych błędów. Nie rób tego w swojej komunikacji emailowej.

Dlaczego email trafia do spamu | Blog GetResponse (5)

Wskazówka 1: Jeśli martwisz się o wysoki współczynnikrezygnacji, możesz zaproponować odbiorcom, żeby zmienili częstotliwośćotrzymywania wiadomości.

Wystarczy stworzyć osobną listę albo grupę, żeby podzielićodbiorców na tych, którzy np. chcą dostawać emaile co kilka dni, i tych, którzywolą zestawienia tygodniowe.

Możesz też dodać w korespondencji krótkie wyjaśnienie,dlaczego odbiorca dostaje wiadomość od Ciebie i przypomnieć, kiedy i w jakichokolicznościach zapisał się na newsletter.

Wskazówka 2: Jeśli obserwujesz wysoki współczynnikzgłoszeń spamu, a postępujesz zgodnie z powyższymi wskazówkami, warto udostępnićjeszcze jeden link do rezygnacji z subskrypcji, tuż pod headerem wiadomości.

Taki ruch może wydawać się radykalny, ale lepiej, jeśli ludziewypisują się z bazy, niż gdyby mieli zgłaszać Twoje wiadomości jako spam.

Uwaga: z naszych obserwacji wynika, że osoby z różnych kręgów kulturowych mają większą tendencję do używania przycisku “spam”. Krajem, którego to dotyczy, jest np. Rosja, gdzie współczynnik zgłoszeń spamu jest najwyższy, jak wynika z naszego raportu Email marketing w liczbach.

Jeśli Twoi odbiorcy też mają takie skłonności, przeniesienielinku rezygnacji z subskrypcji do preheadera może być najlepszym wyborem.

4. Wysyłasz wiadomości za często albo za rzadko

Wysyłasz wiadomości za często?

Odbiorcy zaczynają być zmęczeni i ignorują je. Przestają sięangażować w komunikację z Tobą, a w rezultacie dostawcy poczty, jak Gmail,zaczynają kierować Twoje newslettery do spamu.

Wysyłasz email raz na kilka miesięcy?

Odbiorcy nie pamiętają Cię i z premedytacją ignorują Twojąkorespondencję (a może nawet wrzucają ja do spamu). Albo zdarzy im sięprzeoczyć jeden czy dwa emaile i nie widzą treści od Ciebie przez kilkamiesięcy.

Jak widzisz, żadna z tych opcji nie wpływa dobrze na Twojądostarczalność i ROI.

Druga kwestia powoduje problem jeszcze z jednego powodu.

Jeśli masz dużą bazę adresową, z którą kontaktujesz się razna kilka miesięcy, dostawców poczty może zainteresować, dlaczego nagle wysyłaszdużą liczbę wiadomości. Taka wzmożona aktywność raz na jakiś czas może skończyćsię blokadą, wyższym współczynnikiem odrzuceń i częstszym zgłaszaniem spamu.

Wskazówka 1: Ustal odpowiednią częstotliwość wysyłek na podstawie głównych wskaźników email marketingowych, jak liczba konwersji, współczynnik rezygnacji z subskrypcji i odrzuceń.

Kiedy ustalisz plan wysyłek, nie zapomnij poinformować o tymodbiorców, np. w formularzu zapisu albo w emailu powitalnym.

Wskazówka 2: Jeśli chcesz zwiększyć częstotliwośćwysyłek, ale nie narazić się filtrom antyspamowym, kontaktuj się najpierw znajbardziej zaangażowanymi odbiorcami. Użyj listy wykluczeń i pomiń grupy,których członkowie rzadziej reagują na Twoje mailingi.

Kiedy już uda Ci się skutecznie zaangażować najlepszychodbiorców, możesz stopniowo włączać tych, którzy czytają Twoje newsletterymniej chętnie.

Niektórym marketerom częste wysyłki uchodzą na sucho. W tym przykładzie już nazwa newslettera sugeruje, że jest wysyłany codziennie. Bądź ostrożny w takich przypadkach, bo takie działania mogą obrócić się przeciwko Tobie. Użytkownicy mogą mieć dość tak częstej komunikacji. W rezultacie dochodzi do zjawiska zwanego opaque churn – odbiorcy nie wypisują się co prawda z bazy, ale fakt, że ignorują korespondencję, wpływa negatywnie na dostarczalność.

Dlaczego email trafia do spamu | Blog GetResponse (6)

5. Nie dbasz o higienę bazy adresowej

Określenie “higiena bazy” brzmi zabawnie. Jest to jednak proces,który może mieć ogromny wpływ na dostarczalność.

Zarządzanie higieną bazy polega na wytypowaniu zaangażowanychodbiorców, ponownym zaangażowaniu tych, którzy przestali reagować nakomunikację i usunięciu kontaktów, które nie stanowią biznesowej wartości.

A co oznacza, że nie stanowią wartości biznesowej?

To nie tylko osoby, które przestały angażować się w korespondencjęz Tobą, kliknęły link rezygnacji czy wrzucają Twoje emaile do spamu.

To także ci, którzy podali zły adres email albo użytkownicy,którzy przestali korzystać z danego konta email.

Aby zadbać o czystość i higienę bazy, powinieneś zawsze korzystaćz opcji podwójnego potwierdzenia i prowadzić regularnie kampanie ponownie angażująceodbiorców.

Wysyłka takiej kampanii może zadziałać jeszcze lepiej, jeślipołączysz ją z działaniami na Facebooku czy w Google Ads.

Dzięki temu zadbasz, żeby w bazie nie było emailizawierających literówki, nieużywanych i adresów typu spam trap.

Jeśli korzystasz z GetResponse, to zadanie będzie proste.

Możesz uruchomić reklamy na Facebooku bezpośrednio zeswojego konta. Wybierasz bazę albo grupę, do której chcesz dotrzeć, dostosowujeszreklamę i gotowe.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj nasz przewodnik, jak krok po kroku projektować reklamy na Facebooka w GetResponse.

Wskazówka: Jeśli od pewnego czasu nie czyściłeś bazyalbo nie zająłeś się odrzuceniami i rezygnacjami z subskrypcji, powinieneśzrobić to teraz.

Najlepszym sposobem będzie ustawienie automatycznej kampaniiponownie angażującej odbiorców, których rozpoznano jako nieaktywnych.

W GetResponse są dostępne gotowe szablony marketing automation, z których możesz skorzystać, żeby taką kampanię przeprowadzić.

Dlaczego email trafia do spamu | Blog GetResponse (7)

Oto jeden z takich szablonów:

Dlaczego email trafia do spamu | Blog GetResponse (8)

Jeśli to nie zadziała, wybierz, czy chcesz całkiem usunąćtakiego subskrybenta z bazy, czy spróbujesz dotrzeć do niego jeszcze raz zapośrednictwem innych kanałów.

Pamiętaj, że nie ma sztywnych zasad co do tego, jaki kontaktnależy uznać za nieaktywny. To w głównej mierze zależy od Twojego cyklusprzedażowego.

W branży e-commerce, na przykład, niektórzy klienci są nieaktywni przez większą część roku, ale sprawdzają pocztę w poszukiwaniu rabatów i informacji o promocjach w sezonie świątecznym.

Dlaczego email trafia do spamu | Blog GetResponse (9)

6. Twoje emaile zawierają dużo obrazów, a mało tekstu

Email marketing działa trochę inaczej niż inne kanałymarketingowe.

Chociaż obrazy grają ważną rolę, nie mogą dominować wnewsletterach.

Wielu specjalistów od email marketing popełnia ten błąd: umieszczająw wiadomościach dużo grafiki, żeby całość lepiej wyglądała. Mniej czasu poświęcająna przygotowanie dobrych treści sprzedażowych.

Oto przykład emaila od znanej marki. Zauważ, że tekst co prawda w wiadomości jest, to stanowi on część obrazka.

Dlaczego email trafia do spamu | Blog GetResponse (10)

Może się wydawać, że to dobra strategia – w końcu ludzie lubiąobrazki i są w stanie przeczytać tekst nawet jeśli jest on częścią ilustracji.

Są tu jednak dwa problemy.

Pierwszy to to, że nawet jeżeli dodasz do obrazka tekstalternatywny, klienci używający czytników ekranów mogą mieć trudności z jego odczytaniem.

Tak jak w przypadku tej wiadomości.

Dlaczego email trafia do spamu | Blog GetResponse (11)

Druga kwestia związana jest z tym, że dostawcy poczty jakGmail czy Outlook widzą to trochę inaczej.

Duża liczba dużych ilustracji powoduje, że wiadomość też robisię ciężka, a dostawca poczty chce przesyłać jak najwięcej emaili. Jeśli Twójnewsletter dużo waży, utrudniasz mu pracę i każesz mu wykorzystywać więcej zasobów.I dlatego może wybrać nałożenie na Twoje wiadomości filtra, skierować je dospamu, a nawet je odrzucić.

Nie znaczy to, że wszystkie emaile z dużymi obrazkami wylądująw spamie. Nadawcom cieszącym się wysoką dostarczalnością i wysokim poziomem zaangażowaniaodbiorców wysyłanie ciężkich newsletterów często uchodzi na sucho.

Zakładam jednak, że to nie o Tobie mowa, skoro czytasz tenartykuł.

Oprócz sprawdzenia, ile waży wiadomość, dostawcy poczty patrząteż na to, ile tekstu jest w newsletterze.

Oceniają, ile jest tekstu w stosunku do obrazków, żeby oszacowaćjakość wiadomości. To dlatego, że wielu spamerów usiłuje uniknąć filtrówbazujących na sprawdzaniu tekstu.

Generalnie, im więcej tekstu albo im więcej jest go wstosunku do grafik, tym lepiej.

Dodatkowo, porównywane są też wersje HTML i tekstowe. Muszą onedo siebie pasować, inaczej wiadomość może zostać uznana za podejrzaną.

Nie znaczy to oczywiście, że Twoje wiadomości mają się składać jedynie z tekstu. Zwłaszcza, że z naszych badań wynika, że emaile zawierające przynajmniej jeden obrazek mają wyższy średni współczynnik otwarć niż czysto tekstowe.

Co zatem robić, jeśli w emailu muszą znaleźć się obrazki?

Po pierwsze, sprawdź, czy Twoja platforma do email marketinguautomatycznie zmniejsza obrazy w newsletterach.

Na przykład, kiedy dodajesz własne ilustracje do szablonu wGetResponse, przed dostarczeniem do odbiorców zostaną one przycięte iskompresowane. Inaczej jest w przypadku GIFów, które nie podlegająmodyfikacjom.

Możesz też podczas edycji ilustracji w programie graficznym zaznaczyć“Zapisz do Internetu” lub podobnie brzmiącą opcję.

A jeżeli masz na to budżet albo nie chcesz zawracać głowy grafikowi, użyj narzędzia online zwanego Squoosh. Jest szybkie i pomoże Ci zoptymalizować grafiki – zarówno do kampanii email marketingowych, jak i na stronę internetową.

Wskazówka: Możesz skutecznie poprawić stosunek ilościtekstu do obrazów, jeśli dodasz więcej tekstu w stopce. Możesz w tym miejscuwyjaśnić, dlaczego odbiorca dostaje ten email, kto go wysłał oraz jak można zarządzaćpreferencjami subskrypcji albo z niej zrezygnować.

Można to połączyć z elementami wymaganymi przez CAN-Spam Acti inne tego typu regulacje. Jednym z nich jest pole, w którym należy podać nazwęi adres pocztowy firmy, która wysłała wiadomość.

Innym sposobem na poprawienie stosunku ilości tekstu do obrazu jest dodanie copy (w tekście, nie na obrazkach) we wstępie do wiadomości i w opisach produktów. To samo dotyczy przycisków CTA, które można zakodować i ostylować tak, żeby nie różniły się zasadniczo od tego, co zaprojektowałby grafik.

Dlaczego email trafia do spamu | Blog GetResponse (12)

Jest to bardziej kwestia UX-owa niż wpływająca na dostarczalność (więc nie uchroni wiadomości przed wpadaniem do spamu), możesz jednak rozważyć takie rozwiązanie. Gmail, który jest najpopularniejszym programem pocztowym, ucina emaile, które są według niego za długie. Jeśli dodasz za dużo treści, najważniejsza cześć wiadomości może być niewidoczna, jeżeli odbiorca nie kliknie linku “Zobacz całą wiadomość”.

7. Linkujesz do podejrzanych stron (między innymi)

Nie wszyscy marketerzy zdają sobie z tego sprawę, ale kiedydostawca poczty analizuje wiadomość, sprawdza też linki.

Jeśli starasz się poprawić swoją dostarczalność, bo Twoje wiadomościlądują w spamie, oto kwestie, których powinieneś unikać:

 • Linkowanie do stron o niskiej reputacji
 • Używanie linków, które zbyt często przekierowujągdzieś użytkowników
 • Używanie podejrzanie wyglądających linków skróconych
 • Zbyt mało tekstu w stosunku do liczby linków
 • Linkowanie do zbyt wielu różnych domen

Pamiętaj, że linki mogą być ukryte w obrazkach, którychużywasz. Jeżeli pochodzą ze stron o niskiej reputacji, filtry antyspamowe mogąto wychwycić.

Generalnie należy weryfikować strony, do których się linkujei sprawdzać, ile linków zawiera wiadomość. Im więcej jest tekstu w stosunku doliczby linków, tym lepiej.

Jeśli chodzi o to, do ilu domen linkujesz, powinieneś zadbaćo to, żeby były jednolite. Czyli, idealnie byłoby, gdyby domeny wykorzystane wadresie nadawcy, w adresie mailingu i w treści emaila pasowały do siebie.

Wskazówka: Zanim wciśniesz przycisk “Wyślij”, sprawdzaj swoje wiadomości programem, który ocenia, czy dany email może być uznany za spam. W GetResponse czuwa nad tym SpamAssassin, który na bieżąco informuje o potencjalnych problemach.

Dlaczego email trafia do spamu | Blog GetResponse (13)

Jeśli narzędzie wyświetli komunikat, że liczba punktów spamu jest za wysoka (większość filtrów ustawionych jest na wartość 5,0), postaraj się znaleźć elementy za to odpowiedzialne. Jeśli nie wiesz, co powoduje wysoki spam score, spróbuj usuwać po jednym elemencie z wiadomości i sprawdzaj, czy wynik się zmienia.

W ten sposób wytypujesz sekcję lub element, które są źródłemproblemu. Może to być pojedynczy link albo fragment tekstu, zwróć więc uwagę nawszystkie składowe szablonu.

8. Grasz nieczysto

Niektórzy zrobią wszystko, żeby poprawić swój współczynnikotwarć.

Nawet jeśli działają na szkodę odbiorcy.

O jakich działaniach mówimy? Na przykład, o dodawaniu w polutematu określeń typu “Re:” albo “Fwd:”

Odbiorca może wówczas pomyśleć, że mailing to wrzeczywistości korespondencja od kogoś znajomego.

Oczywiście, newsletter i inne emaile marketingowe niepowinny tak działać.

Mogą być spersonalizowane i zawierać imię w polu nadawcy.Nie powinny jednak sprawiać, żeby odbiorca sądził, że dostał właśnie email w odpowiedzina wcześniejszą wiadomość.

A co ze “spamerskimi” wyrażeniami?

Wiesz, chodzi o teksty typu: “Kup teraz” albo “Darmowy”.

Możesz mi wierzyć albo nie, ale większość “list słów,których należy unikać” jest już nieaktualna.

Filtry antyspamowe tak się rozwinęły, że nie oceniają jużtylko bezpośredniego użycia określeń, jak te wymienione wyżej. Słowo “Tanio”nie spowoduje, że Twoja wiadomość trafi do spamu.

Uwaga: inaczej jest w przypadku używania nazw nielegalnych substancji, np. narkotyków.

Tak czy inaczej, są działania, których należy unikać.

O kilku z nich mówi dla serwisu Econtent nasz Deliverability Manager, Martin Schwill:

Co dziś uznajemy za spam? Generalnie, nadal stosuje się tu podstawowe kryteria. Obejmują one korzystanie z baz niskiej jakości, których nikt nie czyści albo kontakty w nich zawarte nie wyraziły jasnej zgody na otrzymywanie wiadomości. Do tego dochodzą emaile kiepskiej jakości, nieprecyzyjne targetowanie i brak porządnych technologii uwierzytelniania – to wszystko wychwycą filtry antyspamowe. Jeśli głębiej przeanalizujemy ich działanie, okaże się, że po cichu oceniają jeszcze następujące kwestie:

Czy wiadomość wygląda jak obecnie wykorzystywany albo znany phishing.

Hashbusters, czyli bloki tekstu zazwyczaj niewidoczne dla odbiorcy; często są częścią emaila i mają za zadanie oszukać filtry.

Ukrywanie tekstu w HTMLu, albo używanie fontów, kolorów i tła, które zmniejszają ich czytelność.

Nieprawidłowy albo podejrzanie wyglądający kod.

Stosunek tekstu do obrazu.

Wskazówka: ponieważ filtry antyspamowe są dziś bardziej zaawansowane, powinieneś skupić się na budowania zaangażowania odbiorców. Najlepszym sposobem na to jest wykorzystanie automatyzacji. Emaile automatyczne wysyłane są do odbiorcy w odpowiedzi na jego działanie czy zgodnie z jego preferencjami. Dlatego generują ponadprzeciętne wskaźniki otwarć i kliknięć.

9. Nie korzystasz z odpowiednich narzędzi do emailmarketingu

Wiem, że to może wyglądać, jakbyśmy się chwalili, ale nie dasię tu nie wspomnieć o krytycznym czynniku – platformie do email marketingu.

Nie chodzi tylko o technologię, która umożliwia Ci wysyłkę wiadomoścido tysięcy, a nawet setek tysięcy odbiorców w ciągu jednej minuty. Dostawcaplatformy gra ważną rolę w kwestii dostarczania emaili do skrzyneksubskrybentów.

Spójrzmy na nasz przykład.

W GetResponse dbamy o dobrą reputację twojego IP, zajmujemy się odrzuceniami, rezygnacjami z subskrypcji, zgłoszeniami spamu i ustawiamy pętle feedbacku.

Dzięki temu wiemy, który adres jest nieaktywny, źlezapisany, albo kiedy odbiorca chce zrezygnować z subskrypcji. Usuwamy takiekontakty z bazy, żeby nie pogarszały Twojej dostarczalności i żebyś nie musiał płacićza adresy, które nie stanowią żadnej wartości dla Twojej firmy.

Współpracujemy też z dostawcami usług internetowych iorganizacjami walczącymi ze spamem, żeby się od siebie uczyć, jak lepiejzabezpieczać systemy i walczyć ze spamerami i internetowymi oszustami.

Dzięki temu, jak donosi Return Path, mamy dostarczalność na poziomie 99%.

Wskazówka 1: rzeczą wartą stosowania jest uwierzytelnianie wiadomości. Konfiguracja rekordów SPF iDKIM sprawi, że będziesz rozpoznawalny dla dostawców Internetu. Znaczy to, że będą wiedzieli, że pod nikogo się nie podszywasz. Poprawisz też dzięki temu swoją reputację, więcej się o niej dowiesz i sprawisz, że pozytywne działania zaczną kojarzyć się z Twoją marką.

Jeśli korzystasz z GetResponse i chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób skonfigurować swój DKIM, zapoznaj sięz tym artykułem z naszego Centrum Pomocy.

Wskazówka 2: Wiele osób chwali sobie samodzielneprojektowanie i kodowanie wiadomości. Jednak jednym z częstych powodów, dlaktórych emaile lądują spamie, jest brak zachowania czystości kodu HTML.

Żeby tego problemu uniknąć, zatrudnij dewelopera, który zna się na tworzeniu mailingów (kodowanie newsletterów różni się od kodowania stron) albo skorzystaj z kreatora.

Kreator pozwala projektować i edytować szablony wiadomościbez konieczności zawracania głowy grafikowi. Ponadto, będziesz mieć pewność, żemailing jest przygotowany z myślą o najpopularniejszych programach pocztowych.

10. Twoje wiadomości generują małe zaangażowanie

Filtry antyspamowe sprawdzają też, na ile odbiorcy angażująsię w komunikację z Tobą.

Im bardziej subskrybenci wchodzą w interakcję z Twoimitreściami, tym większa szansa, że trafisz do skrzynki odbiorczej.

To też oznacza, że nie musisz uważać aż tak, jak nadawcy,którzy dopiero zaczynają wysyłać mailingi, albo osoby, których wiadomościtrafiają do spamu.

Możesz dołączać większe grafiki, wysyłać większą partię wiadomościza jednym razem, a nawet zwiększyć częstotliwość wysyłek i nadal Twoje emailebędą bez problemu trafiały do skrzynki odbiorczej.

I odwrotnie – im niższy masz współczynnik zaangażowania, tymrozważniej musisz prowadzić kampanie. Pomyślne dostarczenie wiadomości wymaganieco więcej zachodu.

Jeśli widzisz, że Twoje średnie wskaźniki dotyczące działań email marketingowych są poniżej porównywalnych wartości dla branży, powinieneś zrobić kilka rzeczy.

Po pierwsze, zadbaj o lepszą higienę bazy. Jak już mówiliśmy w punkcie piątym, niezwykle ważne jest, żeby usuwać nieaktywne i niepoprawne adresy. Dlatego powinieneś regularnie prowadzić kampanie na nowo angażujące odbiorców. Pomagają one nawiązać ponownie kontakt z subskrybentami i oddzielić nieaktywnych odbiorców od tych najbardziej lojalnych.

Druga sprawa to dojrzewanie leadów. Zamiast kierować do nowych subskrybentów ten sam rodzaj komunikacji, co do innych odbiorców, potraktuj ich w szczególny sposób. Kampania typu drip sprawi, z każdą kolejną wiadomością nowe kontakty z zupełnie obcych ludzi zaczną zmieniać się w aktywnych kupujących.

Ważnym elementem kampanii dojrzewania leadów są emaile powitalne. Nie tylko świetnie sprawdzają się, jak chodzi o pierwsze wrażenie, ale też w kwestii angażowania odbiorców i dostarczalności. Ich współczynniki otwarć osiągają poziom nawet 80%, a kliknięć – 25%. Mogą sprawić, że odbiorcy przyzwyczają się do otwierania wiadomości od Ciebie. Możesz też wykorzystać je, żeby poprosić odbiorców o dodanie Cię do listy kontaktów.

Stworzenie emaila powitalnego jest proste. Wystarczy, żeustawisz autoresponder albo cykl marketing automation, wysyłany zaraz po tym,jak nowa osoba dołączy do bazy.

Oto jak to wygląda przy użyciu autoresponderów w GetResponse:

Dlaczego email trafia do spamu | Blog GetResponse (14)

I, co nie mniej ważne, pamiętaj, żeby segmentować odbiorców z myślą o ważniejszych kampaniach. Zamiast wysyłać mailing do wszystkich z bazy adresowej, wybierz grupę, która będzie najbardziej zainteresowana daną ofertą.

W ten sposób wykluczysz osoby, które dostają zbyt dużowiadomości albo mogą uznać, że treści, które promujesz, nie są dla nich.

Wskazówka: Poprawa wskaźników zaangażowania wkomunikacje emailową wymaga czasu. Jeśli masz problem z dostarczalnością,zadbaj, żeby wysyłać wiadomości do najbardziej zaangażowanych odbiorców.

11. Wysyłasz kampanie z darmowej poczty, np. Gmaila czyYahoo

Na początku przygody z email marketingiem marketerzy częstowysyłają newslettery z darmowej poczty, jak Gmail czy Outlook.

Do pewnego momentu to działa. Wiadomości docierają doodbiorców i nie trzeba dodatkowych wysiłków, żeby były dostarczane.

Ale kiedy baza adresowa rośnie, widok darmowego adresu wpolu “Od” to częsty powód wrzucenia emaila do folderu spam.

To dlatego, że dostawcy Internetu wolą domeny zarejestrowaneprzez danego nadawcę, które mogą śledzić.

A to oczywiście nie jest możliwe w przypadku darmowych kont,jak Yahoo, Outlook czy Gmail.

To wyjaśnia, dlaczego są one często wykorzystywane przezosoby, które wysyłają spam.

Dobra wiadomość jest taka, że jest na to prosty sposób.

Wystarczy, że założysz domenę dla swojej firmy albosubdomenę w ramach już istniejącej i będziesz jej używać w kampaniach emailowych.

Nawet jeżeli będziesz z niej korzystać tylko w polu z nazwąnadawcy i nie będzie to adres, z którego fizycznie wysyłasz mailing – i tak wpłynieto na lepszą dostarczalność wiadomości.

Nie znaczy jednak, że zmiana adresu w polu nadawcy od ręki rozwiązujeproblem. Twój adres nadawcy pracuje na swoją reputację, więc dobrze jeststopniowo zwiększać wielkość wysyłek, zamiast wysyłać dużą liczbę wiadomości zajednym razem.

Wskazówka: Wiem, że już o tym wspominałem, alekorzystanie z narzędzi takich jak Spam Assasin pomaga zidentyfikować takiekwestie, jak adres darmowej poczty w polu nadawcy.

Jeśli sprawdzasz newslettery programem antyspamowym, jest większaszansa, że trafią do skrzynki odbiorczej.

12. Twoje IP ma kiepską historię

Jeśli zapoznałeś się ze wszystkimi wspomnianymi wyżejkwestiami, uporałeś się z nimi, a Twoje wiadomości nadal trafiają do spamu, możliwe,że winę za to ponosi Twój adres IP.

Adres IP, z którego wysyłasz mailing, pracuje na własnąreputację. Potem utrzymuje się ona miesiącami, nawet jeżeli nikt nie używa tegoadresu do wysyłek kampanii.

To znaczy, że jeżeli przydzielono Ci adres IP (albo korzystasz z tego, którym operuje Twój dostawca platformy do email marketingu), możliwe, że cudza reputacja wpływa na Twoją dostarczalność.

Zazwyczaj nie stanowi to problemu, bo większość dostawcówrozwiązań do email marketingu wykorzystuje do wysyłek szereg dzielonych IP.

Innymi słowy, za reputację adresów IP odpowiada wielu różnychmarketerów jednocześnie. Dodatkowo, ruch kierowany jest różnymi kanałami, żebynie pogorszyć dostarczalności.

Mimo to, jeżeli masz problem z dostarczalnością, a używasz własnegoadresu IP, powinieneś dokładniej przyjrzeć się tej kwestii.

Uwaga: jest też możliwe, że na reputację Twojego IPbędzie miał wpływ ktoś, kto wysyła kampanie z adresu w ramach tej samej klasy. Zdarzasię to rzadko, ale jeśli nic innego nie działa, warto sprawdzić reputacjęadresów IP w ramach swojej klasy.

Wskazówka: Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy Twój adres IP znajduje się na którejś z popularnych czarnych list, użyj narzędzia takiego jak np. MXToolBox.

Pamiętaj, że nie wszystkie czarne listy wpływają nadostarczalność. Niektóre powstały do celów komercyjnych, a dostawcy Internetu niekorzystają z nich podczas filtrowania wiadomości.

Jeśli nawet Twoje IP znajduje się na którejś z nich, nieoznacza to, że Twoje wiadomości od razu wpadną do spamu.

Plan działań

Skoro już znasz 12 powodów, dla których Twoje kampanie mogątrafić do spamu zamiast do skrzynki odbiorczej, czas poprawić swojądostarczalność.

Jeśli masz wątpliwości co do którejkolwiek z omówionychkwestii, odezwij się do nas w komentarzu – postaramy się pomóc.

A jeśli jesteś gotów przenieść swój mailing na platformę, która zapewnia dostarczalność na poziomie 99% – czekamy na Ciebie w GetResponse. 🙂

Dlaczego email trafia do spamu | Blog GetResponse (2024)

FAQs

Dlaczego moje e maile trafiają do spamu? ›

Brak odpowiednich metod uwierzytelniania wiadomości. Odbiorcy lubią wiedzieć, od kogo otrzymują wiadomości. Tym bardziej lubią to filtry antyspamowe. Brak zweryfikowanej domeny, z której wysyłasz mailing lub newsletter, może spowodować, że skrzynki odbiorcze subskrybentów uznają Twojego maila za spam.

Co zrobić aby mail nie trafił do spamu? ›

Jeśli nie chcesz zostać uznany za spamera, nie wysyłaj wiadomości do osób, które: nie wyraziły na to zgody, pobrały z Twojej strony materiały promocyjne i nie zostały poinformowane o tym, że dodałeś je do listy mailingowej, napisały do Ciebie e-mail z prośbą o wycenę i nie są zainteresowane otrzymywaniem newslettera.

Kiedy mail może trafić do spamu? ›

Twój adres został oznaczony przez użytkownika jako spam. Twój adres IP lub domena znajdują się na RBL (Realtime Blackhole List) Błędny adres e-mail odbiorcy. Twój adres został zablokowany przez serwer odbiorcy.

Jak sprawdzić czy moje maile trafiają do spamu? ›

Wejść na stronę: https://www.mail-tester.com/. 2. Na wskazany adres mailowy wysłać dokładnie taką samą wiadomość jaka trafiła do spamu ( z tym samym tematem, zawartością, załącznikami, itp.)

Jak sprawdzić czy mój adres email jest na czarnej liście? ›

Jak sprawdzić, czy Twój adres e-mail trafił na czarną listę? Możesz to zrobić przy pomocy ogólnodostępnych narzędzi, jak chociażby www.multirbl.valli.org czy www.anti-abuse.org/multi-rbl-check. Niestety, nie uzyskasz wglądu w listy tworzone przez providerów. Ważne jest, aby nie poprzestawać na jednym sprawdzeniu.

Dlaczego ta wiadomość trafiła do spamu prezentowany adres nadawcy nie zgadza się ze źródłem z którego otrzymaliśmy wiadomość? ›

Najczęściej są one wysyłane masowo do wielu adresów email. „Niechciane” oznacza, że odbiorca nie udzielił dającej się zweryfikować zgody na wysyłanie do niego określonych treści. Masowość takiej wysyłki polega na tym, że jednakowa treść jest wysyłana do bardzo dużej grupy odbiorców na raz.

Jak napisać maila żeby nie był spamem? ›

Mieszaj tekst i obrazy. Większość spamu składa się z kilku słów bądź krótkich zdań, dlatego filtry antyspamowe nie lubią takich e-maili. Obrazy powinny współgrać z tekstem. Złotą zasadą jest podział objętości e-maila w 60% na tekst i 40% na obrazy.

Dlaczego nie doszedł mail? ›

Jeśli po wysłaniu przez Ciebie wiadomości e-mail adresat informuje, że jej nie otrzymał: Sprawdź czy wiadomość jest zapisana w folderze wiadomości wysłanych – jeśli nie, to wykonaj wysyłkę ponownie. Nie wyświetlenie wiadomości e-mail w katalogu poczty wysłanej może świadczyć o tym, że jej wysyłka nie została wykonana.

Co to za numer spam? ›

Jeśli jako ID rozmówcy zobaczysz „Podejrzenie spamu” lub „Spam”, może to oznaczać, że rozmówca jest spamerem. Możesz odebrać takie połączenie albo zablokować i zgłosić numer. Jeśli połączenie od osoby, którą znasz, jest oznaczone jako spam, możesz zgłosić błąd.

O co chodzi z czarna lista? ›

Akcja serialu skupia się na Raymondzie „Red” Reddingtonie, najbardziej poszukiwanym przez FBI przestępcy na świecie. Nagle postanawia się poddać, pod warunkiem, że będzie pracował jedynie z agentką FBI Elizabeth Keen. W zamian Red poda listę przestępców, z którymi współpracował i umożliwi FBI ich aresztowanie.

Co to znaczy twój adres IP jest na czarnej liście? ›

Czarna lista (spam lista) to zbiór adresów email, domen i adresów IP podejrzanych o wysyłkę spamu. Jeśli trafiłeś na taką listę, zalecamy abyś jak najszybciej usunął z niej swój adres. W innym wypadku, napotkasz poważne problemy z dostarczalnością email.

Jak usunąć Blackliste? ›

Jak usunąć domenę z czarnej listy:
 1. skontaktuj się z administratorem listy.
 2. zapytaj o powód dodania i poproś o usunięcie z listy.
 3. wyeliminuj powód, dla którego trafiłeś na listę
 4. pamiętaj, jeśli będziesz powielał swoje błędy, administrator nie usunie Cię kolejny raz z listy.

Jak rozpoznać e-mail wyłudzający dane? ›

Jak rozpoznać e-mail wyłudzający informacje? Wiele wiadomości phishingowych ma niepoprawną gramatykę, interpunkcję, pisownię, czy też bak jest polskich znaków diakrytycznych np. nie używa się „ą”, „ę” itd. Sprawdź, czy mail pochodzi z organizacji, na którą powołuje się nadawca.

Jakich maili nie otwierać? ›

Jakich e-maili nie powinniśmy otwierać?
 • W Polsce jest już blisko trzydzieści milionów internautów, a dostęp do sieci ma 80 proc. gospodarstw domowych. ...
 • Zwróć uwagę na wiadomości, które otrzymujesz. ...
 • Nie podawaj swoich danych. ...
 • Nie pobieraj załączników dołączonych do wiadomości. ...
 • Fałszywe linki. ...
 • Protokół HTTPS.
6 Feb 2017

Po co oszustom adres email? ›

Jest to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji (np. danych logowania, danych karty kredytowej), zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań.

Jak działa spam? ›

Co to jest spam? Spam to poczta z niechcianą reklamą: odbiorca otrzymuje wiadomości, których nie zamawiał. E-mail nie został zredagowany i wysłany osobiście do niego - dystrybutor (spamer) wysłał takie same wiadomości do tysięcy, a czasem nawet do wielu milionów adresatów.

Jak chronić się przed spamem? ›

Podawaj adres e-mail jedynie zaufanym partnerom.
 1. Podawaj adres e-mail jedynie zaufanym partnerom. ...
 2. Możesz umieść grafikę, która wyświetli adres pocztowy. ...
 3. Zamiast podawać pełny adres e-mail w postaci jan@domena.pl, użyj frazy [at] zamiast znaku @, np. ...
 4. Zamiast adresów e-mail, używaj formularzy kontaktowych.

Jak pozbyć się spamu z poczty Gmail? ›

Otwórz Gmaila na komputerze. Otwórz e-maila od nadawcy, którego e-maile subskrybujesz. Kliknij Zgłoś próbę wyłudzenia informacji.
...
Usuwanie spamu i podejrzanych e-maili
 1. Otwórz Gmaila na komputerze.
 2. Zaznacz pole wyboru obok wiadomości lub otwórz wiadomość.
 3. U góry strony kliknij Zgłoś spam. .

Jak sprawdzić czy ktoś jest w kopii ukrytej? ›

W folderze Elementy wysłane otwórz wysłaną wiadomość. W okienku odczytu wyświetl sekcję nagłówka wiadomości. Porady: Jeśli istnieje więcej adresatów, zobaczysz liczbę adresatów i przycisk więcej.

Czy da się sprawdzić czy ktoś odczytał maila? ›

Aby sprawdzić, kiedy ktoś otworzył wysłanego przez ciebie e-maila, możesz poprosić o potwierdzenie odczytu. Otrzymasz je na swoje konto w postaci e-maila z datą i godziną otwarcia wiadomości.

Jak sprawdzić czy wiadomość została odczytana? ›

Do wiadomości zostaje dołączony w pliku HTML minimalny obrazek, którego nie widać (rozmiar typu 1x1px). Gdy odbiorca odbierze wiadomość i załączy mu się niewidzialny obrazek, to Streak rozpozna fakt, że wiadomość została odczytana i nas o tym poinformuje.

Czy spam może być niebezpieczny? ›

Spam to również forma cyberprzestępstwa - tego typu wiadomości często zawierają niebezpieczne linki, których kliknięcie może spowodować pobranie złośliwego oprogramowania lub udostępnianie poufnych danych. Dlatego tak ważne jest, aby skutecznie chronić się przed spamem.

Dlaczego spam jest szkodliwy? ›

Spam jest szkodliwy z kilku przyczyn. Powoduje zatykanie się łączy i blokuje miejsce na twardych dyskach. Przetworzenie spamu zabiera czas serwerom, spowalniając ich działanie. Powoduje również stratę czasu poszczególnych użytkowników Internetu, bo muszą oni czytać i kasować niepotrzebne wiadomości.

Czym grozi odebranie nieznanego numeru telefonu? ›

Nigdy jednak samo odebranie takiego połączenia w żadnej z polskich sieci telefonii komórkowych nie spowoduje naliczenia opłaty. To bzdura. Koszt może ponieść jedynie dzwoniący, jeśli uda się Wam go szybko odebrać (lub jeśli dodzwoni się na Waszą pocztę głosową).

Co to jest spam w mailu? ›

SPAM to zatem komunikaty przesyłane jednocześnie do wielu – setek lub tysięcy – odbiorców, którzy nie wyrazili zgodę na ich otrzymanie. Wiadomości takie nie są w jakikolwiek sposób spersonalizowane – na każdy adres mailowy czy numer telefonu trafia więc komunikat o identycznej treści.

Co to jest podejrzenie o spam? ›

Jeśli jako ID rozmówcy zobaczysz „Podejrzenie spamu” lub „Spam”, może to oznaczać, że rozmówca jest spamerem. Możesz odebrać takie połączenie albo zablokować i zgłosić numer. Jeśli połączenie od osoby, którą znasz, jest oznaczone jako spam, możesz zgłosić błąd.

Czy spam jest bezpieczny? ›

Spam to również forma cyberprzestępstwa - tego typu wiadomości często zawierają niebezpieczne linki, których kliknięcie może spowodować pobranie złośliwego oprogramowania lub udostępnianie poufnych danych. Dlatego tak ważne jest, aby skutecznie chronić się przed spamem.

W jaki sposób można bronić się przed spamem? ›

Podawaj adres e-mail jedynie zaufanym partnerom.
 1. Podawaj adres e-mail jedynie zaufanym partnerom. ...
 2. Możesz umieść grafikę, która wyświetli adres pocztowy. ...
 3. Zamiast podawać pełny adres e-mail w postaci jan@domena.pl, użyj frazy [at] zamiast znaku @, np. ...
 4. Zamiast adresów e-mail, używaj formularzy kontaktowych.

Czy spam to wirus? ›

Choć spam z reguły nie jest tak niebezpieczny jak zaawansowany phishing, wiadomości-śmieci bywają bardzo uciążliwe. Zdarza się też, że hakerzy wykorzystują go do rozsyłania wirusów komputerowych czy wyłudzania informacji. Należy się zatem przed nim chronić.

Czy ten numer to spam? ›

Jeśli w czasie połączenia przychodzącego wyświetla się napis Podejrzenie spamu, to znaczy, że ten numer telefonu został zgłoszony przez wiele osób, jako niepożądany. Zazwyczaj jest to telefon od telemarketera, czyli zwykła strata czasu, ale w niektórych przypadkach może to być również próba oszustwa lub wyłudzenia.

Gdzie można zgłaszać spam? ›

Przypadki zagrożenia lub naruszenia bezpieczeństwa w sieci internet możesz też zgłosić do zespołu CERT Polska (www.cert.pl) lub swojego dostawcy usług, ale pamiętaj o tym, że sama treść wiadomości wyświetlana przez program pocztowy nie wystarcza do ustalenia rzeczywistego źródła listu.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Roderick King

Last Updated:

Views: 6255

Rating: 4 / 5 (51 voted)

Reviews: 82% of readers found this page helpful

Author information

Name: Roderick King

Birthday: 1997-10-09

Address: 3782 Madge Knoll, East Dudley, MA 63913

Phone: +2521695290067

Job: Customer Sales Coordinator

Hobby: Gunsmithing, Embroidery, Parkour, Kitesurfing, Rock climbing, Sand art, Beekeeping

Introduction: My name is Roderick King, I am a cute, splendid, excited, perfect, gentle, funny, vivacious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.