USG Doppler żył kończyn dolnych - jak przebiega, jak się przygotować • O badaniach obrazowych | Blog Badania ZnanyLekarz (2024)

Przeczytaj, na czym dokładnie polega USG Doppler żył kończyn dolnych i jakie schorzenia pozwala zdiagnozować, a także kiedy warto poddać się temu badaniu.

Naczynia krwionośne oplatają cały ludzki organizm gęstą siecią, podzielić je zaś można na tętnice i żyły. Te pierwsze, najprościej rzecz ujmując, zajmują się transportem bogatej w tlen krwi pompowanej przez serce do praktycznie wszystkich komórek ciała. Te drugie natomiast powracają do serca, a płynąca nimi krew zamiast tlenu niesie ze sobą najczęściej dwutlenek węgla (wyjątek stanowią tu tylko żyły płucne i pępowinowe). Ciśnienie w żyłach jest znacznie niższe niż w tętnicach, co może być problematyczne zwłaszcza w przypadku nóg, czyli kończyn dolnych. Krew ma stamtąd bowiem do serca najdalej, a musi jeszcze pokonać siłę grawitacji. Na szczęście jeśli w obrębie owych naczyń pojawią się jakieś nieprawidłowości, zdiagnozować je można dzięki USG Doppler żył kończyn dolnych. W poniższym artykule zgromadziliśmy najważniejsze informacje na temat tego badania.

Z tekstu dowiesz się m.in.:

 • czy ultrasonografia dopplerowska kończyn dolnych jest bezpieczna dla zdrowia,
 • czy USG Doppler żył kończyn dolnych boli,
 • jak przebiega badanie,
 • jak się przygotować do USG Doppler kończyn dolnych,
 • gdzie można zrobić badanie dopplerowskie żył kończyn dolnych,
 • jakie są ceny USG Doppler żył kończyn dolnych,
 • jak działa ultrasonograf z funkcją Doppler,
 • jakie schorzenia można wykryć dzięki ultrasonografii dopplerowskiej żył kończyn dolnych,
 • kiedy warto wykonać USG Doppler żył kończyn dolnych – a kiedy robi się USG Doppler tętnic,
 • jakie są przeciwwskazania do ultrasonografii dopplerowskiej kończyn dolnych.

Przebieg USG Doppler kończyn dolnych

Podczas USG Doppler kończyn dolnych pacjent przyjmuje pozycję leżącą, siedzącą lub stojącą, stosując się w tym zakresie do poleceń lekarza przeprowadzającego badanie. Poddawany mu obszar – czyli jedna bądź obie nogi, zależnie od wskazań – musi zostać odsłonięty, jako że procedura polega na wodzeniu po skórze głowicą ultrasonografu, czyli aparatu do USG.

Głowicę smaruje się najpierw specjalnym żelem, który ułatwia poślizg, a także poprawia przewodnictwo ultradźwięków (p. niżej). Żel może być nieco chłodny i przez to wzbudzać we wrażliwszych osobach pewien dyskomfort, poza tym jednak badanie przebiega zupełnie bezboleśnie. Całość trwa z reguły od kilku do kilkunastu minut. W tym czasie na ekranie ultrasonografu wyświetlany jest obraz naczyń oraz płynącej nimi krwi, słychać też odgłosy owego przepływu, wzmocnione przez maszynę.

Lekarz jest w stanie wychwycić ewentualne nieprawidłowości, zarówno patrząc na ekran, jak i na podstawie rzeczonych odgłosów. Swoimi spostrzeżeniami może od razu podzielić się z pacjentem. Spisuje je też i dołącza do wydruku wybranych obrazów. Wyniki USG Doppler żył kończyn dolnych w takiej formie są gotowe niemalże od ręki. Specjalista przygotowuje je, gdy pacjent usuwa resztki żelu ze skóry papierowym ręcznikiem i wkłada ubranie. Bywa też jednak, że prosi badanego o zaczekanie chwilę przed gabinetem, aby lepiej się skupić. Opis ocenianych struktur wewnętrznych uzupełniany jest często zaleceniami dotyczącymi np. pilnej konsultacji z chirurgiem naczyniowym czy terminu kolejnego, kontrolnego badania.

Przygotowanie do USG Doppler żył kończyn dolnych

Natychmiast po zakończeniu ultrasonografii pacjent może powrócić do codziennych czynności, normalnie jeść czy prowadzić auto. Wcześniej nie musi się zaś do niej w żaden szczególny sposób przygotowywać. Warto tylko ubrać się tak, by w miarę sprawnie dało się odsłonić nogi do badania, oraz pamiętać o przyniesieniu ze sobą na nie dokumentów takich jak:

 • dokument potwierdzający tożsamość osoby badanej;
 • wyniki poprzednich badań naczyń krwionośnych kończyn dolnych, o ile je wykonano – w celach porównawczych;
 • karty informacyjne z przebiegu leczenia, wypisy ze szpitala lub innego typu dokumentacja dotycząca zdiagnozowanych już u pacjenta schorzeń;
 • skierowanie – o ile zostało wystawione.

Należy bowiem podkreślić, że USG Doppler kończyn dolnych jest procedurą tak bezpieczną, iż można ją nie tylko powtarzać z dowolną częstotliwością, i to nawet u kobiet w ciąży (p. niżej), ale także wykonywać bez skierowania. Oczywiście tylko jeżeli koszt badania ma zostać pokryty z kieszeni własnej pacjenta, a nie ze środków NFZ.

Ile kosztuje ultrasonografia dopplerowska żył kończyn dolnych – i gdzie można ją zrobić

W takiej sytuacji trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 100-215 zł w przypadku jednej kończyny albo 120-330 zł, gdy USG Doppler żył ma obejmować obie nogi. Ceny w poszczególnych placówkach porównasz, klikając w poniższe linki:

 • jedna kończyna – https://badania.znanylekarz.pl/usg/usg-doppler-zyl-1-konczyny-dolnej-gornej;
 • dwie kończyny – https://badania.znanylekarz.pl/usg/usg-doppler-zyl-2-konczyn-dolnych-gornych.

Za pośrednictwem wskazanych stron można też od razu zarezerwować termin badania w wybranej miejscowości.

Na czym polega USG Doppler żył kończyn dolnych

Jego istotą jest zjawisko rozchodzenia się i odbicia ultradźwięków, czyli dźwięków o tak wysokiej częstotliwości, że niesłyszalnych dla ludzkiego ucha. Częstotliwość tę dobiera się również tak, by docierały one na odpowiednią głębokość. Głowica ultrasonografu emituje ultradźwięki o właściwie zadanych parametrach, a następnie zbiera je, gdy odbiją się od obecnych wewnątrz ciała elementów i do niej powrócą. Podobnie jak choćby echo ludzkiego głosu inaczej brzmi np. w wyłożonej kafelkami łazience, a inaczej w długim pustym tunelu, tak samo ultradźwięki odbite od różnego rodzaju struktur „brzmią” różnie dla aparatury USG. Informacje na ten temat zostają przełożone przez urządzenie na wyświetlane w czasie rzeczywistym obrazy.

W taki sposób ocenić można m.in. położenie, średnicę czy przebieg naczyń krwionośnych, a także grubość ich ścian. Aby jednak zaobserwować przepływ krwi przez nie, sprzęt wyposażony być musi dodatkowo w funkcję Doppler. Jej nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego uczonego, który jako pierwszy w historii opisał następującą właściwość dźwięku. Otóż jeżeli jego źródło się przemieszcza, to dźwięk ów zdaje zmieniać zależnie od odległości odbiorcy do tego źródła. Świetnym przykładem jest tu odgłos pędzącej karetki – gdy się do ciebie zbliża, brzmi wszak nieco inaczej, niż kiedy cię mija. Co więcej, właściwość tę mają nie tylko dźwięki emitowane przez poruszające się obiekty, ale także dźwięki od nich odbite.

Wykorzystuje się to np. w sonarach wojskowych czy właśnie w badaniach dopplerowskich: ultradźwięki emitowane przez głowicę aparatu do USG odbijają się od zmieniających swe położenie czerwonych krwinek, zaś informacje na temat ich „brzmienia” po powrocie do głowicy są przetwarzane na obraz. Dzięki temu określić można prędkość i kierunek przepływu krwi w naczyniach krwionośnych, tudzież wskazać miejsca, w których przepływ ten zwalnia (np. z powodu patologicznego zwężenia) lub w których krew wręcz zawraca.

Przeczytaj: USG Doppler – na czym polega badanie

Znaczenie USG Doppler w diagnostyce schorzeń żył kończyn dolnych

Ultrasonografia dopplerowska żył kończyn dolnych pozwala wykryć bardzo niewielkie zmiany (rzędu 0,1 mm), a w związku z tym diagnozować rozmaite schorzenia na wczesnych etapach, zanim zaczną stanowić poważniejsze zagrożenie dla zdrowia czy nawet życia. Chodzi tu zwłaszcza o problemy takie jak:

 • zakrzepica żylna – podstępna, bo potrafiąca długo się rozwijać w ukryciu choroba, w której przebiegu w żyłach tworzą się skrzepliny; może to grozić zwężeniem lub całkowitą niedrożnością naczynia, jak również zatorowością płucną, gdy fragment skrzepu oderwie się i trafi wraz z krwią do płuc;
 • żylaki i prowadzące do nich niedomykanie się zastawek – czyli obecnych w żyłach mechanizmów wspomagających przepływ krwi do serca;
 • przewlekła niewydolność żylna – będąca zwykle następstwem nieleczonych lub źle leczonych żylaków, zakrzepicy (wskutek tzw. refluksu żylnego, czyli cofania się krwi w żyłach) lub niedrożności naczyń;
 • niedrożność i zwężenia żył – mogące prowadzić także np. do niedokrwienia stóp;
 • malformacje naczyniowe – czyli wrodzone wady w budowie naczyń krwionośnych.

Podczas badania ocenie podlega wydolność żył zarówno powierzchownych, jak i głębokich. Jest to o tyle istotne, że zaburzenia w obrębie tych ostatnich mają z reguły groźniejsze konsekwencje.

W razie pojawienia się nieprawidłowości USG Doppler pomaga ustalić ich przyczynę oraz stopień zaawansowania. W oparciu o wyniki ultrasonografii lekarz może zaś podjąć decyzję o wdrożeniu farmakoterapii lub podjęciu mniej lub bardziej inwazyjnego leczenia operacyjnego. Może też zalecić korzystne dla układu naczyniowego zmiany w trybie życia pacjenta, takie jak zwiększenie aktywności fizycznej, ograniczenie spożycia tłuszczów i cukru czy rzucenie papierosów.

Warto wiedzieć
Zakrzepicę żył głębokich da się zdiagnozować dzięki USG Doppler nie tylko poprzez zobrazowanie skrzeplin obecnych wewnątrz naczynia, ale też wykonując tzw. test uciskowy, w którym głowicą ultrasonografu w odpowiedni sposób wywiera się nacisk na żyłę (żyła ze skrzepliną się pod nim nie zapadnie).

Wskazania do USG Doppler kończyn dolnych

Ultrasonografia dopplerowska żył kończyn dolnych bywa wykonywana kontrolnie w celu monitorowania przebiegu i efektów leczenia m.in. zakrzepicy czy przewlekłej niewydolności żylnej, a także jako procedura kwalifikacyjna do zabiegów z zakresu chirurgii naczyniowej tudzież narzędzie kontroli pooperacyjnej.

Pierwsze badanie USG Doppler kończyn dolnych należy rozważyć natomiast w kontekście wystąpienia objawów takich jak:

 • niewyjaśnionego pochodzenia bóle, tkliwość, obrzęki nóg – np. w trakcie wysiłku, ale też po długim staniu;
 • uczucie ciężkości nóg, wrażenie opuchlizny;
 • bolesne skurcze łydek – szczególnie w nocy;
 • mrowienie, drętwienie nóg bądź ich fragmentów, ewentualnie zaburzenia czucia (tzw. parestezje) innego typu – zwłaszcza gdy nasilają się w godzinach wieczornych;
 • owrzodzenia skóry podudzi, żylaki, „pajączki” (fachowo: teleangiektazje) na nogach;
 • zmiany skórne w rodzaju przebarwień czy zasinień;
 • relatywnie nagła zmiana długości obwodu jednej lub obu kończyn dolnych;
 • problemy z gojeniem się ran na nogach;
 • nadmierne wyziębienie stóp;
 • wzrost ciepłoty kończyny, zwłaszcza wraz z bolesnością i zaczerwienieniem – w tym wypadku konsultacja lekarska powinna mieć charakter pilny.

USG Doppler kończyn dolnych zleca się ponadto po poważnych urazach w ich obrębie, przy podejrzeniu malformacji naczyniowych, zatorów żylnych, zakrzepicy lub zatorowości płucnej, a niekiedy też w przypadku omdleń, zawrotów głowy i profilaktycznie w ciąży, kiedy to wskutek zmian hormonalnych pacjentki bardziej narażone są na problemy żylne.

Przeciwwskazania do USG Doppler kończyn dolnych

Ultrasonografii dopplerowskiej kończyn dolnych mogą się poddać osoby w każdym wieku i stanie zdrowia. W związku z koniecznością przesuwania głowicy ultrasonografu po skórze USG należy tylko przesunąć w czasie, jeśli w badanym obszarze występują świeże rany lub oparzenia. Jest to jednak praktycznie jedyne ograniczenie dotyczące tej procedury.

USG Doppler tętnic kończyn dolnych

Na koniec warto wspomnieć, że w zależności od wstępnego rozpoznania lekarz może skierować pacjenta również na USG Doppler tętnic kończyn dolnych. Ma to miejsce chociażby w diagnostyce schorzeń takich jak:

 • miażdżyca kończyn dolnych;
 • tętniaki;
 • niedrożność lub zwężenia tętnic;
 • zespoły uciskowe – gdy kończyna ulega niedokrwieniu, bo na tętnice wywierany jest nacisk przez sąsiednie struktury;
 • malformacje naczyniowe;
 • przetoki tętniczo-żylne – czyli nieprawidłowe połączenia naczyń obu rodzajów;
 • choroba Bürgera – czyli zakrzepowo-zrostowe zapalenie naczyń, które dotyka najczęściej młodych mężczyzn palących papierosy i grozi nawet amputacją kończyny.

Z punktu widzenia pacjenta badanie przebiega identycznie jak USG Doppler żył kończyn dolnych.

Powyższy tekst ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej diagnozy czy porady. Pamiętaj: każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny. Tej zaś powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.
 • doppler
 • ultrasonografia
USG Doppler żył kończyn dolnych - jak przebiega, jak się przygotować • O badaniach obrazowych | Blog Badania ZnanyLekarz (2024)

FAQs

Jak przygotować się do badania dopplera nóg? ›

Badanie Dopplera kończyn dolnych nie wymaga od pacjenta wcześniejszego specjalnego przygotowania czy zmiany nawyków. Wskazane jest przybycie na badanie w wygodnym stroju, który pozwoli łatwo odsłonić analizowany obszar. Nie powinno się aplikować na kończyny przed badaniem jakichkolwiek kosmetyków czy leków.

Jak się ubrac na dopplera nóg? ›

Pacjent nie musi specjalnie przygotowywać się do badania. Dla wygody pacjenta, polecamy ubrać się w wygodny strój, łatwy do zdjęcia i udostępnienia żył i tętnic nóg do badania przez lekarza. Pacjent przychodzi na badanie z posiadaną dokumentacją medyczną, jeśli taką posiada i dowodem tożsamości.

Jak wygląda USG Doppler kończyn dolnych? ›

Czy badanie USG żył kończyn dolnych jest badaniem bolesnym? Badanie usg doppler żył kończyn dolnych jest badaniem całkowicie bezbolesnym. Polega na przesuwaniu wzdłuż badanych żył głowicą ultrasonograficzną. Podczas badania używa się żelu w celu poprawy jakości obrazu.

Ile trwa badanie dopplera nóg? ›

USG Doppler żył kończyn dolnych trwa zwykle kilka do kilkunastu minut.

Czy przed Dopplerem można jeść? ›

W dniu badania należy pozostać na czczo przynajmniej 6 h przed badaniem to znaczy nie jeść, nie palić, nie żuć gumy. Przed badaniem należy bezwzględnie powstrzymać się od palenia papierosów.

Czy badanie Doppler wykryje zakrzepicę? ›

Występowanie podobnych objawów nie musi oznaczać choroby! Zawsze należy diagnozować zakrzepicę badaniem USG Doppler. Obrazowe badanie żył (czy tętnic) pokaże czy żyły są drożne, a jeśli nie – w jakim stopniu są zwężone i jak ograniczony jest przepływ krwi.

Czy na badanie Dopplera trzeba być na czczo? ›

Do badania za pomocą USG dopplerowskiego nie trzeba się specjalnie wcześniej przygotować, jednak w przypadku badania wątroby i tętnic nerkowych na badanie należy zgłosić się na czczo.

Ile kosztuje badanie Dopplera kończyn dolnych? ›

Cena waha się w zależności od placówki oraz tego, jaka część ciała jest badana: USG tętnic szyjnych – cena: około 150 złotych. Doppler żył kończyn dolnych – cena: około 200-300 złotych.

Kiedy zrobić dopplera kończyn dolnych? ›

Najczęściej wykonuje się je w celu zdiagnozowania lub wykluczenia zakrzepicy żylnej, w diagnostyce przewlekłej niewydolności żylnej i wrodzonych malformacji naczyniowych, a także dla określenia przyczyn występowania obrzęków kończyn dolnych.

Czy badanie Dopplera boli? ›

Badanie dopplerowskie jest nieinwazyjne i bezbolesne.

Lekarz przeprowadzający badanie dopplerowskie przykłada głowicę aparatu do skóry posmarowanej specjalnym żelem. Obraz odbitych fal ultradźwiękowych widoczny jest na monitorze i pozwala na bieżąco ocenić przepływ krwi oraz stan naczyń krwionośnych (tętnic i żył).

Czy lekarz rodzinny może dać skierowanie na dopplera kończyn dolnych? ›

Skierowanie na USG Doppler może wypisać każdy lekarz – zarówno rodzinny, jak i specjalista, np. kardiolog, flebolog, dermatolog, chirurg.

Jak sprawdzić drożność żył i tętnic? ›

Badanie dopplerowskie, inaczej mówiąc USG Dopplera, polega na ocenie stanu tętnic i żył kończyn dolnych oraz górnych. Jest to badanie nieinwazyjne, pozwalające wykryć ich niedrożność. Dzięki takiej diagnostyce można również odkryć występowanie niebezpiecznych dla zdrowia i życia tętniaków.

Na czym polega USG kończyn dolnych? ›

Czym jest badanie USG Dopplera tętnic kończyn dolnych? To metoda ultrasonograficzna wykorzystująca tzw. zjawisko Dopplera do oceny przepływu krwi w tętnicach. Polega na wysyłaniu – z wykorzystaniem specjalnej głowicy – fali ultradźwiękowej, która następnie odbija się od krwinek i powraca do głowicy.

Jaki lekarz wykonuje Dopplera kończyn dolnych? ›

USG Dopplera tętnic i żył kończyn dolnych jest podstawowym badaniem wykonywanym w trakcie wizyty u lekarza flebologa. Pozwala ono na wykrywanie groźnej dla zdrowia i życia zakrzepicy żylnej.

Czym się różni Doppler od USG? ›

Przystawka dopplerowska do aparatu USG umożliwia zmierzenie przepływu krwi przez naczynia. USG doppler różni się od zwykłego badania USG tym, że towarzyszy mu efekt dźwiękowy - szum krwi przepływającej przez naczynia.

Jak przygotować się do USG żył? ›

Należy stosować dietę lekkostrawną z wyłączeniem surowych warzyw, owoców, ciemnego pieczywa. Nie należy palić tytoniu ani żuć gumy. Na badanie należy zgłosić się po wypróżnieniu i na czczo lub co najmniej 6 godzin po lekkim posiłku.

Kiedy robi się badanie Dopplera? ›

USG Doppler wykonuje się głównie u pacjentów ze zmianami miażdżycowymi i chorobami zatorowymi oraz przy podejrzeniu tętniaków. Można w ten sposób zapobiec groźnym powikłaniom takim jak udar mózgu, zatorowość płucna czy zawał serca.

Gdzie boli noga przy zakrzepicy? ›

ból w okolicy podudzia, nasilajacy się przy ucisku lub zgięciu stopy, zaczerwienienie i wzrost ciepłoty podudzia lub całej nogi, bolesny obrzęk w obrębie kończyny dolnej.

Czego nie wolno robić przy zakrzepicy? ›

Unikać należy jednocześnie masła, śmietany, smalcu, oleju kokosowego oraz palmowego, tłustych mięs i tłustego nabiału, serów żółtych, boczku, twardych margaryn. Zawierają one tłuszcze nasycone oraz tłuszcze trans, które bardzo niekorzystnie działają na poziom cholesterolu we krwi oraz zwiększają ryzyko zakrzepów.

Jakie są objawy zakrzepicy w nodze? ›

W przypadku zakrzepicy żył głębokich pojawia się uciążliwy ból nóg, który nasila się podczas chodzenia i ustępuje podczas podnoszenia kończyny do góry. Możemy zauważyć także obrzęk nogi i zmieniony kolor skóry (blady lub szaro-niebieski).

Ile się czeka na wyniki Dopplera? ›

Kiedy otrzymam wynik badania USG Doppler? Pacjent otrzymuje wynik kilka minut po zakończeniu badania.

Na czym polega badanie Dopplera żył? ›

USG Doppler służy ocenie stanu tętnic i żył. Specyfika badania polega na wykorzystaniu zmiany częstotliwości fal ultradźwiękowych, które odbijają się od krwinek płynących w naczyniach krwionośnych (tzw. efekt Dopplera). Następnie fala dźwiękowa jest przetwarzana na obraz badanej części ciała.

Czy na badanie Dopplera prywatnie trzeba mieć skierowanie? ›

Badanie Dopplera można wykonać zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ. Należy pamiętać, że lekarz rodzinny nie może wydać nam skierowania na takie badania.

Czy lekarz rodzinny może dać skierowanie na USG żył? ›

Na USG dopplerowskie może skierować pacjenta każdy lekarz – zarówno rodzinny, jak i internista, pediatra oraz dowolny specjalista, np. flebolog, kardiolog, chirurg ogólny.

Jak sprawdzić tętnice szyjne? ›

Diagnostyka zwężeń miażdżycowych tętnic szyjnych zaczyna się od zwykłego wywiadu lekarskiego. Jeśli u pacjenta występują objawy miażdżycy, kolejnym krokiem są badania tętnic szyjnych oraz badania obrazowe, takie jak np. USG Doppler tętnic szyjnych, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

Ile trwa badanie Dopplera tętnic szyjnych? ›

USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych odbywa się w pozycji leżącej. Niekiedy w trakcie badania lekarz może poprosić o lekkie odchylenie głowy do tyłu. Do badania używana jest głowica, którą przykłada się najpierw po jednej, później po drugiej stronie szyi w miejscu przebiegu naczyń. Całość trwa około 10-15 minut.

Jak się wykonuje USG Dopplera? ›

Polega on na rejestracji przez głowicę USG zmian częstotliwości fali ultradźwiękowej odbitej od krwinek czerwonych. Ultrasonograf odbiera i rejestruje te zmiany, a następnie przedstawia je na ekranie w postaci wykresu prezentującego prędkość oraz kierunek przepływu krwinek.

Jak zbadać przepływ krwi w nogach? ›

USG doppler żył kończyn dolnych służy do oceny przez lekarza przepływu krwi w żyłach. USG doppler żył kończyn dolnych to metoda diagnostyczna, która ocenia stan żył na podstawie długości fali ultrasonograficznej, która odbija się od ścian żył i tętnic.

Czy na prywatnej wizycie lekarz może wystawić skierowanie na NFZ? ›

Musi to być lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli taki, który sam ma podpisaną umowę z NFZ lub pracuje w placówce medycznej, która zawarła kontrakt z funduszem. To oznacza, że lekarz w swoim prywatnym gabinecie nie może wystawić skierowania na badania finansowane przez NFZ.

Co zrobić gdy lekarz nie chce dać skierowania na badania? ›

Pacjent zaś, który nie może uzyskać skierowania od lekarza rodzinnego, nie ma za bardzo manewru. Bo o skierowaniu decyduje lekarz. Zainteresowany może złożyć skargę do Rzecznika Praw Pacjenta albo też zmienić lekarza rodzinnego.

Co powiedzieć lekarzowi żeby dostać skierowanie na badania? ›

Czasami też warto coś przerysować, wyolbrzymić, żeby dostać skierowanie. Jeśli np. mamy problem z gospodarką cukrową warto powiedzieć, że np. babcia ma cukrzycę, jeśli mamy problemy z tarczycą można powiedzieć, że mama choruje na niedoczynność tarczycy.

Jak domowym sposobem oczyścić żyły? ›

Oczyścić naczynia krwionośne pomaga również siemię lniane, babka płesznik, płatki owsiane i karczoch. Co oczyszcza żyły i tętnice oprócz tego? Warto postawić również na soki bogate w witaminę C i flawonoidy, w tym sok z czarnej porzeczki, grejpfruta i cytryny.

Jakie leki na oczyszczenie żył? ›

Nie istnieją leki, które mają za zadanie oczyszczać naczynia krwionośne. Żaden lek nie jest w stanie rozpuścić złogów, które nagromadziły się w naczyniach.

Jak oczyścić żyły w nogach? ›

Jedną z metod na oczyszczanie żył ze złogów jest regularne spożywanie octu jabłkowego. Ten sposób dobrze znają nasze mamy i babcie. W ostatnich latach jego popularność ponownie wzrosła i coraz więcej osób spożywa ocet jabłkowy dla zdrowia. Można go pić rano, wieczorem albo przed posiłkiem.

Na czym polega badanie dopplerowskie tętnic szyjnych? ›

Polega ono na obserwowaniu długości fali ultradźwiękowej odbijającej się od naczyń krwionośnych. Dzięki zmianom w charakterze i szybkości przepływu krwi w naczyniach możemy ocenić stopień zwężenia naczynia i zlokalizować miejsce zwężenia. USG Dopplera tętnic szyjnych i tętnic kręgowych jest badaniem diagnostycznym.

Jak sprawdzić żyły w nogach? ›

Badanie Dopplera jest metodą ultrasonograficzną wykorzystującą tzw. zjawisko Dopplera do oceny przepływu krwi w żyłach i tętnicach. Badanie polega na obserwowaniu długości fali ultradźwiękowej odbijającej się od naczyń krwionośnych.

Ile kosztuje Doppler żył kończyn dolnych? ›

Doppler żył kończyn dolnych – cena: około 200-300 złotych. USG tętnic kończyn dolnych – cena: około 200-300 złotych. Doppler żył/tętnic kończyn górnych – cena: około 200 złotych. Badanie przepływu żył w nogach – cena jest korzystniejsza niż w przypadku rezonansu.

Na czym polega USG żył kończyn dolnych? ›

Czym jest badanie USG Dopplera tętnic kończyn dolnych? To metoda ultrasonograficzna wykorzystująca tzw. zjawisko Dopplera do oceny przepływu krwi w tętnicach. Polega na wysyłaniu – z wykorzystaniem specjalnej głowicy – fali ultradźwiękowej, która następnie odbija się od krwinek i powraca do głowicy.

Ile kosztuje USG konczyny dolnej? ›

Przykładowo cena za USG kończyn dolnych waha się w granicach od 100 do 150 zł. Koszt oceny tętnic nerkowych lub innych naczyń trzewnych to ok. 120-150 zł. Screening całego ciała kosztuje w granicach 400 zł.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Annamae Dooley

Last Updated:

Views: 5667

Rating: 4.4 / 5 (45 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Annamae Dooley

Birthday: 2001-07-26

Address: 9687 Tambra Meadow, Bradleyhaven, TN 53219

Phone: +9316045904039

Job: Future Coordinator

Hobby: Archery, Couponing, Poi, Kite flying, Knitting, Rappelling, Baseball

Introduction: My name is Annamae Dooley, I am a witty, quaint, lovely, clever, rich, sparkling, powerful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.