Plan diety do pominięcia żołądka: co jeść przed i po zabiegu - Twoje zdrowie 2023 (2023)

Znaczenie diety

Obwodnica żołądka nie jest dla wszystkich. Musisz najpierw zakwalifikować się do operacji i zrozumieć związane z tym ryzyko i korzyści. Osoby kwalifikujące się mają zazwyczaj ponad 100 funtów nadwagi lub mają wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 40. Możesz również kwalifikować się, jeśli Twoje BMI wynosi od 35 do 40, a twoje zdrowie jest zagrożone z powodu twojej wagi.

Aby być dobrym kandydatem, powinieneś także być gotowy, aby na nowo poznać swoje nawyki żywieniowe. Nowe nawyki żywieniowe mogą pomóc chirurgii w pozytywnych i długotrwałych efektach.

Przed operacją należy zaplanować specjalną dietę przed i po zabiegu. Dieta przedoperacyjna ma na celu zmniejszenie ilości tłuszczu w wątrobie i wokół niej. Zmniejsza to ryzyko powikłań podczas operacji. Po operacji lekarz powinien dostosować ogólne wytyczne dotyczące diety. Dieta składa się z kilku cotygodniowych faz. Pomaga odzyskać, zaspokoi potrzeby Twojego mniejszego teraz żołądka i zyskuje zdrowsze nawyki żywieniowe.

reklamaReklama

Przed zabiegiem

Dieta przed zabiegiem

Utrata wagi przed zabiegiem pomaga zmniejszyć ilość tłuszczu w okolicach wątroby i brzucha. Może to pozwolić na wykonanie laparoskopii zamiast otwartej operacji. Chirurgia laparoskopowa jest mniej inwazyjna. Wymaga znacznie mniej czasu na odpoczynek i jest łatwiejszy dla twojego ciała.

Utrata masy ciała przed operacją nie tylko zapewnia bezpieczeństwo podczas zabiegu, ale także pomaga trenować w kierunku nowego sposobu odżywiania. Jest to zmiana na całe życie.

Twój dokładny plan żywieniowy i cel przy utracie wagi zostaną ustalone przez twojego lekarza. Twój plan żywieniowy może rozpocząć się natychmiast po przeprowadzeniu procedury. Jeżeli nie nastąpi wystarczająca utrata wagi, procedura może zostać anulowana lub przełożona. Tak więc powinieneś zacząć dietę tak szybko, jak to możliwe.

(Video) Dieta japońska picie wody. Jak schudłem 12 kg w miesiąc

Wytyczne

Wytyczne różnią się w zależności od osoby, ale mogą obejmować:

 • Wyeliminuj lub zmniejsz nasycone tłuszcze, w tym pełne produkty mleczne, tłuste mięso i smażone potrawy.
 • Eliminuj lub zmniejszaj pokarmy bogate w węglowodany, takie jak słodki deser, makaron, ziemniaki, chleb i pieczywo.
 • Wyeliminuj napoje o wysokiej zawartości cukru, takie jak soki i napoje gazowane.
 • Kontrola porcji ćwiczeń.
 • Unikaj objadania się.
 • Nie pal papierosów.
 • Unikaj napojów alkoholowych i narkotyków rekreacyjnych.
 • Nie pij napojów przy posiłkach.
 • Weź codziennie multiwitaminę.
 • Weź suplementy białkowe jako koktajle proteinowe lub proszek.

Co jeść

Dieta przed operacją składa się głównie z koktajli proteinowych i innych wysokobiałkowych, niskokalorycznych potraw, które są łatwe do strawienia. Białko pomaga wzmocnić i chronić tkankę mięśniową.To może pomóc twojemu ciału spalać tłuszcz zamiast mięśni dla paliwa. Białko pomaga również utrzymać silne ciało, co może przyspieszyć powrót do zdrowia.

Gdy zbliża się termin Twojej operacji, być może będziesz musiał przestrzegać diety głównie płynnej lub płynnej. W zależności od masy ciała i ogólnego stanu zdrowia lekarz może zezwolić na spożywanie pewnych substancji stałych w tym czasie. Mogą to być ryby, rozwodnione płatki zbożowe lub jajka na miękko.

Przed operacją upewnij się, że rozmawiasz z anestezjologiem, aby uzyskać instrukcje na temat tego, co możesz lub nie możesz mieć przed zabiegiem. Te sugestie się zmieniają. Mogą chcieć pić płyn bogaty w węglowodany do dwóch godzin przed operacją.

Po operacji

Dieta po operacji

Po operacji plan diety przechodzi przez kilka etapów. Jak długo każdy etap trwa, a co można jeść i pić, będzie ustalany przez lekarza lub dietetyka. Wszystkie etapy podkreślają znaczenie kontroli porcji. Ten nawyk pomoże ci nadal schudnąć i przygotuje cię do tego, jak będziesz jadł przez resztę swojego życia.

Etap pierwszy: Dieta płynna

Podczas pierwszego etapu, Twoje odżywianie jest ukierunkowane na pomaganie twojemu ciału wyleczyć się z operacji. Twoja dieta może pomóc Ci uniknąć powikłań pooperacyjnych. Przez pierwsze kilka dni można pić tylko kilka uncji przezroczystych płynów na raz. Pomaga to w zagojeniu żołądka bez rozciągania się przez jedzenie. Po przejściu klarownych cieczy, przejdziesz do innych rodzajów płynów. Należą do nich:

 • kawa bezkofeinowa i herbata
 • mleko odtłuszczone
 • cienka zupa i rosół
 • niesłodzony sok
 • bezcukrowa żelatyna
 • bez cukru popsicles

Etap drugi: dieta oczyszczona < 999> Gdy lekarz zdecyduje, że jesteś gotowy, możesz przejść do drugiego etapu. Ten etap składa się z puree, które mają gęstą konsystencję przypominającą pudding. Wiele produktów spożywczych może być przetrawianych w domu za pomocą procesora kuchennego, blendera lub innego urządzenia.

Pikantne przyprawy mogą podrażniać żołądek, więc unikaj ich całkowicie lub wypróbuj je pojedynczo. Unikaj owoców, które mają dużo nasion, takich jak truskawki lub kiwi. Powinieneś także trzymać się z daleka od pokarmów, które są zbyt włókniste, aby upłynnić, takich jak brokuły i kalafior.

(Video) Jadłem ten posiłek codziennie teraz mam zdrowe jelita i poprawiłem samopoczucie psychofizyczne cz.1

Zamiast tego wybierz pokarmy, które płynnie przechodzą, takie jak:

Owoce

jabłka banany

owoce w puszkach

brzoskwinie

morele

gruszki

ananasy

melony

warzywa

sok pomidorowy szpinak

marchew

letni squash

zielona fasola

białko

jogurt biała ryba (dorsz, tilapia, plamiak) <999 > twarożek

ser ricotta

wołowina

kurczak

indyk

jajecznica

Sok V-8 i karma dla niemowląt pierwszego etapu, które nie zawierają ciał stałych, to również wygodne opcje.

Kiedy zaczynasz dodawać puree do diety, ważne jest, aby nie pić płynów podczas jedzenia.

Etap trzeci: dieta miękka

Przez kilka tygodni prawdopodobnie nie będziesz jadł niczego poza czystym pokarmem. Gdy lekarz zdecyduje, że jesteś gotowy, możesz zacząć tworzyć w swojej diecie miękkie, łatwe do pogryzienia pokarmy. Mogą to być:

jajka na miękko

mielone mięso

 • gotowane białe ryby
 • owoce w puszkach, takie jak brzoskwinie lub gruszki
 • Ważne jest, aby jeść małe kawałki.Użyj dobrej kontroli porcji i zjedz trochę za jednym razem.
 • Etap czwarty: stabilizacja

Etap czwarty diety obejścia żołądka obejmuje ponowne wprowadzenie stałego pokarmu. Zwykle zaczyna się około dwóch miesięcy po operacji. Nadal będziesz musiał kroić lub pokroić jedzenie na małe kawałki, ponieważ Twój żołądek jest znacznie mniejszy. Duże kawałki jedzenia mogą powodować blokadę. Blokada może prowadzić do bólu, nudności i wymiotów.

Wprowadzaj pokarmy powoli. W ten sposób możesz najlepiej określić, które żołądek może tolerować, a których unikać. Wyeliminuj wszelkie pokarmy wywołujące dyskomfort w jamie brzusznej, wymioty lub nudności.

Żywność, której należy unikać na etapie czwartym

Niektórych pokarmów nie powinno się jeszcze podejmować, takich jak żywność trudna do strawienia. Należą do nich:

(Video) Zniszczą pasożyty, obniżą glukozę i cholesterol.

włókniste lub żylaste warzywa, takie jak strąki grochu

popcorn

 • kukurydza na kolbę
 • napoje gazowane, takie jak seltzer
 • twarde mięso
 • smażone jedzenie
 • chrupiące produkty, takie jak precle, granola, nasiona i orzechy
 • suszone owoce
 • chleb i produkty chlebowe, takie jak babeczki
 • Około czterech miesięcy po zabiegu może być możliwe wznowienie normalnego jedzenia. Jednak kontrola porcji jest nadal ważna. Upewnij się, że Twoja dieta składa się głównie z owoców, warzyw, chudego białka i zdrowych węglowodanów. Unikaj niezdrowej żywności o wysokiej zawartości tłuszczu, węglowodanów i kalorii. Dobre odżywianie oznacza, że ​​możesz cieszyć się ciągłym zdrowiem bez przywracania wagi.
 • ReklamaReklama

Wytyczne Postop

Ogólne wytyczne dotyczące diety pooponowej

Wytyczne dotyczące diety pooperacyjnej będą służyć Ci przez całe życie. Należą do nich:

Jedz i pij powoli.

Kontrola porcji ćwiczeń.

 • Słuchaj swojego ciała. Jeśli nie możesz tolerować jedzenia, na przykład czegoś ostrego lub smażonego, nie jedz tego.
 • Unikaj wysokotłuszczowych i wysokosłodzonych produktów spożywczych.
 • Ciesz się napojami między posiłkami, ale nie podczas posiłków.
 • Pij tyle razy dziennie, aby uniknąć odwodnienia.
 • Jedz tylko małe porcje jedzenia na raz i dokładnie przeżuwaj każdy kawałek.
 • Weź witaminy zalecone przez lekarza.
 • Zmiany stylu życia
 • Zmiany stylu życia po operacji

Możesz czuć się zmotywowany do rozpoczęcia lub wznowienia programu ćwiczeń. Zaraz po operacji, musisz pozwolić swojemu ciału leczyć. Idź wolno.

Przez pierwszy miesiąc dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia o niskim wpływie. Obejmują one spacery i pływanie. Możesz także skorzystać z prostych ćwiczeń jogi, ćwiczeń rozciągających i głębokich oddechów.

W ciągu następnych kilku miesięcy możesz powoli budować trening siłowy i trening cardio.

Pomyśl zarówno o ruchu, jak i ćwiczeniach. Proste zmiany w stylu życia mogą dotyczyć wzmacniaczy sprawności fizycznej, takich jak:

(Video) LEK. MED: "Cenniejsze niż ZŁOTO". Nie INWESTUJEMY W ZDROWIE. Nie czekaj na chorobę. Rasa Salachna

chodzenie zamiast jazdy autobusem

parkowanie dalej od miejsca docelowego

 • wchodzenie po schodach zamiast windy
 • ReklamaReklama
 • Komplikacje <999 > Możliwe powikłania zabiegu

Po odpowiedniej diecie przed i po zabiegu chirurgicznym pomaga uniknąć komplikacji, takich jak odwodnienie, nudności i zaparcia.

Przeszkoda

Czasami związek pomiędzy żołądkiem a jelitami może się zwężać. Może się to zdarzyć, nawet jeśli jesteś ostrożny, co jesz. Jeśli masz nudności, wymioty lub ból brzucha przez więcej niż dwa dni, poinformuj o tym swojego lekarza. To są wszystkie objawy niedrożności.

Zespół pompujący

Kontrola porcji oraz jedzenie i picie powoli również pomagają uniknąć tego, co nazywa się syndromem dumpingu. Dumping syndrome występuje, jeśli żywność lub napoje dostają się do jelita cienkiego zbyt szybko lub w zbyt dużych ilościach. Jedzenie i picie w tym samym czasie może również powodować syndrom zatapiania. Jest tak dlatego, że zwiększa on objętość dawki.

Zespół wysypki może wystąpić na każdym etapie diety pooponowej. Objawy obejmują:

pocenie się

nudności

wymioty

(Video) Jak uniknąć UDARU. 11 zmian które pomogą.

 • zawroty głowy
 • biegunka
 • Aby pomóc uniknąć zespołu wysypu, dobrą regułą jest przyjmowanie każdego posiłku co najmniej pół godziny. Wybierz niskotłuszczowy i niskosłodzony lub bez cukru. Zaczekaj około 30 do 45 minut przed wypiciem płynów i bardzo powoli wypij płyn.
 • Reklama
 • Podsumowanie

Podsumowanie

Operacja pomostowania żołądka może dać ci nowy początek w kierunku zdrowia i kondycji. Podążanie za dietą przed i poopchnie długą drogę do twojego sukcesu. Odpowiednia dieta może uchronić Cię przed komplikacjami chirurgicznymi i nauczyć cię, jak jeść i pić dobrze przez resztę swojego życia.

Videos

1. Jak idealnie zaplanować tydzień startowy?
(Szkoła Triathlonu)
2. Naprawią zdrowie każdemu, 11 koniecznych zmian w diecie | Dr Bartek Kulczyński
(Dr Bartek Kulczyński)
3. ❗Takie czynności NISZCZĄ mózg i wywołują depresję. ❗ Dopamina, jak się uzależniamy.
(Zdrowie, Uroda, Fitoterapia)
4. Zdrowie jamy ustnej dla całego ciała | Iwona Wierzbicka LIVE
(Ajwendieta Dietetyka Kliniczna)
5. 8 rzeczy, których NIE ROBIĆ po TRENINGU SIŁOWYM 💪
(SFD)
6. Jak przygotować się do ciąży *BEZ TABU #9
(MishON)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Dr. Pierre Goyette

Last Updated: 03/09/2023

Views: 5683

Rating: 5 / 5 (50 voted)

Reviews: 81% of readers found this page helpful

Author information

Name: Dr. Pierre Goyette

Birthday: 1998-01-29

Address: Apt. 611 3357 Yong Plain, West Audra, IL 70053

Phone: +5819954278378

Job: Construction Director

Hobby: Embroidery, Creative writing, Shopping, Driving, Stand-up comedy, Coffee roasting, Scrapbooking

Introduction: My name is Dr. Pierre Goyette, I am a enchanting, powerful, jolly, rich, graceful, colorful, zany person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.