Najważniejsze wynalazki Polaków, które zmieniły świat (2024)

Po raz drugi obchodzimy Dzień Nauki Polskiej, ustanowiony w 2020 r. Jako datę tego święta wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika - 19 lutego - w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii. Dzień Nauki Polskiej, jak podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki - ma stanowić inspirację do pójścia w ślady polskich badaczy i wzmocnienia zainteresowania nauką. A jakie wynalazki Polaków miały wpływ na kształt świata? Przyglądamy się.

Najważniejsze wynalazki Polaków, które zmieniły świat (1)

Shutterstock

Lampa naftowa to bez wątpienia najważniejszy polski wynalazek, który zmienił i ułatwił życie na całym świecie na chwilę przed erą elektryczności. W 1853 roku polski farmaceuta Ignacy Łukasiewicz opracował model lampy zasilanej naftą, która paliła się znacznie dłużej, niż dotychczas stosowane lampy na różne rodzaje paliw, czy popularne jeszcze wtedy świece.

W 1854 w miejscowości Gorlice zapłonęła pierwsza lampa naftowa, której był twórcą. W tym samym roku Łukasiewicz otworzył również pierwszą na świecie kopalnię ropy, co tylko przypieczętowało jego pozycję czołowego polskiego innowatora.

Najważniejsze wynalazki Polaków, które zmieniły świat (2)

Materiały prasowe

Za wynalazców kinematografu uznaje się braci Lumiere, jednak i oni podkreślali, że prawdziwym pionierem w tej dziedzinie był Kazimierz Prószyński. Opracował on przenośną automatyczną kamerę, która wykorzystywała sprężone powietrze do napędu mechanizmu przesuwu taśmy filmowej. 14 lat wcześniej w 1894 roku skonstruował pleograf, aparat kinematograficzny służący jednocześnie do rejestracji materiału filmowego oraz jego projekcji.

Pleograf rejestrował zdjęcia na kliszy fotograficznej, a jednocześnie działał jako rzutnik do wyświetlania ich w postaci ruchomych obrazów. Pierwsze projekcje pleografu miały jednak problemy z odpowiednią synchronizacją przesuwu taśmy. Prószyński usunął ten problem w udoskonalonej wersji urządzenia o nazwie biopleograf w 1899 roku. Wynalazca stworzył za pomocą swoich wynalazków pierwsze polskie filmy, w tym "Powrót birbanta" i "Przygodę dorożkarza", oba z 1902 roku .

Najważniejsze wynalazki Polaków, które zmieniły świat (3)

Lucasfilm

Pionierem tej technologii, który położył podwaliny pod jej późniejszy rozwój, był polski fizyk, Mieczysław Wolfke. Naukowiec o bardzo ekscentrycznym usposobieniu, które jednak w jego przypadku było zaletą. Podstawy holografii Wolfke sformułował jeszcze w 1920 roku w pracy „Über die Möglichkeit der optischen Abbildung von Molekulargittern” („O możliwości obrazowania optycznego siatek molekularnych”). Pierwszy hologram 3D powstał dopiero w 1962 roku, po wynalezieniu lasera. Jego twórcą był radziecki naukowiec Jurij Denisiuk.

Co ciekawe praca Polaka przeszła bez większego echa, o czym wspomniał zdobywca nagrody Nobla w 1971 roku za badania nad holografią, Dennis Gabor, wspominając Wolfke słowami: "Nie wiedziałem wówczas, podobnie jak Bragg, że Mieczysław Wolfke zaproponował tę metodę w 1920 r., nie podejmując jednakże próby jej doświadczalnej realizacji”.

Najważniejsze wynalazki Polaków, które zmieniły świat (4)

Materiały prasowe

Twórcą zarówno kuloodp*rnego materiału (wynaleziona w 1897 „Tkanina Żeglenia”), jak i płyt pancernych, którymi można było ochraniać np. pojazdy, był polski zakonnik ze Zgromadzenia Zmartwychwstańców, Kazimierz Żegleń. Swoje wynalazki Żegleń opracowywał w Stanach Zjednoczonych, gdzie wyjechał w 1890 roku, mając 21 lat. Tam też założył on fabrykę Zeglen Bullet Proof Cloth Co., produkującą kuloodp*rne kamizelki na dużą skalę.

Pierwsze kamizelki kuloodp*rne tkane były z jedwabiu, najbardziej wytrzymałego materiału (z którego można wykonać ubrania) w tamtych czasach. Żegleń impregnował następnie kilkunastowarstwową nawet kamizelkę substancją własnej roboty.

Najważniejsze wynalazki Polaków, które zmieniły świat (5)

Wikipedia

Wynalazca Jan Szczepanik nazywany był m.in. "polskim Edisonem". Nie dziwi to, gdy spojrzymy na listę jego wynalazków, powiązanych - podobnie, jak u Edisona - z przesyłaniem obrazu, dźwięku i elektryczności.

Jednym z najważniejszych wynalazków, dających podwaliny pod późniejszy rozwój telewizji, był teletroskop, a więc urządzenie wykorzystujące przełomową technologię rozbijania obrazu na punkty i przesyłania ich właśnie w takiej formie, by następnie wyświetlić je, punkt po punkcie, w innym miejscu. Dokładnie tak działała następnie telewizja i wyświetlanie obrazu na ekranach. Co ważne, teletroskop przesyłał zarówno kolorowy obraz, jak i dźwięk. O wynalazku było głośno na całym świecie, znalazł się on również w rozległym artykule magazynu Times.

Jan Szczepanik i Ludwig Kleiberg otrzymali patent na to urządzenie w 1987 roku. Na zdjęciu widać rekonstrukcję urządzenia - ekran, który wyświetlał obraz "transmitowany" z oddalonego o kilkanaście metrów źródła.

To inne dzieło polskich naukowców, które wpłynęło na przebieg II Wojny Światowej. Jego historia zaczęła się jednak już dużo wcześniej, w latach 30-tych, gdy Marian Rejewski opracował urządzenie automatyzujące obliczenia wspomagające łamanie kodu Enigmy.

Pierwszy raz depeszę zakodowaną z pomocą Enigmy udało się rozszyfrować w 1932 roku. Z czasem usprawniano zarówno metodologię odczytywania, jak i kodowania informacji. W momencie, gdy Niemcy zmieniali kodujący Enigmę walec, przygotowanie koniecznego do rozkodowania katalogu charakterystyk trwało ponad rok. Po tym czasie możliwe było dekodowanie informacji w czasie poniżej 20 minut.

Najważniejsze wynalazki Polaków, które zmieniły świat (7)

Domena Publiczna

Dokonania polskich żołnierzy w czasie II Wojny Światowej są znane wszystkim. Jednak na polu walki przydał się nie tylko ich zapał, ale również polska myśl techniczna. Dzięki pracom inżyniera Józefa Kosackiego, który wykorzystał rozpoczęte jeszcze przed wojną w Wytwórni Radiotechnicznej AVA prace, udało się skonstruować wykrywacz min.

Stworzony przez Kosackiego prototyp wykrywacza zdobył uznanie Brytyjczyków i wszedł w skład wyposażenia tamtejszej armii. Urządzenie przyczyniło się do zwycięstwa w drugiej bitwie pod El Alamein, w Północnej Afryce. W trakcie wojny wyprodukowano ponad 100 tysięcy wykrywaczy według pierwszej wersji polskiego projektu. W kolejnych latach powstało kilkaset tysięcy ulepszonych modeli o symbolach Mk. II, Mk. III i Mk. IV. Używano ich w trakcie Operacji Husky (inwazja na Sycylię), czy lądowania w Normandii.

Wykrywacze bazujące bezpośrednio na projektach Józefa Kosackiego stosowano w brytyjskiej armii aż do 1995 roku (używano go m.in. w trakcie Pustynnej Burzy). Prototyp ręcznego wykrywacza min Kosackiego znajduje się w Wojskowym Instytucie Techniki Inżynieryjnej (WITI) we Wrocławiu.

Najważniejsze wynalazki Polaków, które zmieniły świat (8)

Komputer Świat

Jan Szczepanik znany jest także licznych prac nad technikami fotograficznymi. Do jego wynalazków z tej dziedziny zaliczamy między innymi system rejestracji kolorowego obrazu wykorzystujący kamerę z trzema obiektywami, nagrywającą na monochromatycznej kliszy obraz oddzielnie dla każdego koloru. Opracował on również kliszę barwną, którą prawie 30 latach udoskonaliła i wykorzystała firma Kodak. Jan Szczepanik pracował również nad konstrukcjami fotometru, jak i kolorymetru, urządzeń niezbędnych w dzisiejszej fotografii.

Najważniejsze wynalazki Polaków, które zmieniły świat (9)

Pxfuel

Polska w rozwoju kolei nie miała nigdy wielkiego wkładu, ale swoją obecność zaznaczyła za pomocą właśnie wykonania pierwszych podkładów z żelbetu. Wynalazcą tego typu belek był Władysław Tryliński, który zajmował się szeroko pojętymi nawierzchniami z betonu i materiałów pochodnych.

Najważniejsze wynalazki Polaków, które zmieniły świat (10)

Komputer Świat

Opracowany już w 1916 roku sposób wytwarzania monokryształów, która znakomicie sprawdziła się w świecie technologii wykorzystujących krzem. Pomysł chemika Jana Czochralskiego nadal jest jedną z najczęściej stosowanych technik tworzenia dużych jednorodnych kryształów krzemowych z pomocą - zwykle - pieców indukcyjnych. Kryształy o grubości nawet 30 cm są potem cięte na plastry wykorzystywane jako podkład podczas wytwarzania podzespołów półprzewodnikowych.

Najważniejsze wynalazki Polaków, które zmieniły świat (11)

Shutterstock

Niewielki pojazd elektryczny do przewozu ludzi i niewielkiego ładunku często utożsamiany z wózkami golfowymi. I nie bez powodu. Choć wbrew obiegowej opinii Meleksy nie były pierwszymi w swojej kategorii, to produkt Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Mielec stał się na tyle popularny, że nazwa przestała być jedynie określeniem marki, ale zaczęła funkcjonować również jako określenie konstrukcji. Melex to przykład, że polska marka może znaleźć uznanie.

Najważniejsze wynalazki Polaków, które zmieniły świat (12)

Wikipedia

Choć Polska nie jest motoryzacyjną potęgą, pomysły naszych rodaków zawsze były traktowane z uznaniem. W historii eksploracji Kosmosu zapisał się profesor Mieczysław Bekker, który na zlecenie koncernu General Motors opracował układ jezdno-napędowy dla Lunar Roving Vehicle. To jak dotąd jedyny pojazd, który woził człowieka po księżycu. Mieczysław Bekker kierował również zespołem, który zbudował księżycowy samochód.

Najważniejsze wynalazki Polaków, które zmieniły świat (13)

Shutterstock

Niebieski laser, dziś wykorzystywany m.in. w napędach Blu-ray chociażby w każdym PlayStation 4, to narzędzie bazujące m.in. na pracy polskich naukowców. Niestety, pokazuje to, że Polacy bardzo często nie potrafią zadbać i rozwinąć swojego pomysłu, sprawiając, że świat, obserwując prace, zwyczajnie naszych naukowców prześciga.

Niebieski laser o znanych współcześnie właściwościach opracowano w Warszawskim Instytucie Wysokich Ciśnień PAN w 2001 roku. Udało się to dzięki wytworzeniu wyjątkowo wysokiej jakości kryształów azotku-galu. Technologia to została następnie udoskonalana przez Japończyków, którzy z pracami nad niebieskim laserem stali niemal w miejscu od lat 90.

Najważniejsze wynalazki Polaków, które zmieniły świat (2024)

FAQs

Najważniejsze wynalazki Polaków, które zmieniły świat? ›

10 największych polskich wynalazków – czy znasz je wszystkie?
 • Monokryształy, metoda Czochralskiego: Jan Czochralski. ...
 • Radiomikroskop: Jan Czochralski. ...
 • Kamizelka kuloodp*rna: Jan Szczepanik i Kazimierz Żegleń ...
 • Samochód osobowy: Józef Bożek. ...
 • Lampa naftowa: Ignacy Łukasiewicz. ...
 • Świetlówka: Stefan Pieńkowski.
May 26, 2020

Jakie wynalazki Wynalezli Polacy? ›

Henryk Magnuski - inżynier telekomunikacji, twórca jednego z pierwszych walkie-talkie. Stefan Feliks Manczarski - był jednym z pierwszych na świecie twórców telewizji. W 1929 roku skonstruował pierwszy polski telewizor. Marian Mazur - w latach 1935-1939 zbudował pierwszy na świecie system telefonii automatycznej.

Jaki wynalazek zmienił świat? ›

Najważniejsze wynalazki, które zmieniły świat. Przełomowe dokonania wynalazców
 • Najważniejsze wynalazki, które zmieniły świat – ich stworzenie wyniosło ludzkość na wyższy poziom.
 • Papier.
 • Drukarnia Gutenberga.
 • Maszyna parowa.
 • Silnik spalinowy.
 • Telegraf.
 • Szczepionki.
 • Samolot.
6 days ago

Jakie są najważniejsze wynalazki w historii ludzkości? ›

Poznajcie epokowe wynalazki w historii ludzkości.
 1. Internet – Szwajcaria, 1989 rok. Foto.
 2. Telefon komórkowy – USA, 1973 rok. ...
 3. Pigułki antykoncepcyjne – USA, lata 50. ...
 4. Tranzystor – USA, 1947 rok. ...
 5. Penicylina – Wielka Brytania, 1928 rok. ...
 6. Współczesny klimatyzator – USA, 1902 rok. ...
 7. Samolot – USA, 1903 rok. ...
 8. Radio – Włochy, 1895 rok. ...
Apr 24, 2017

Jakie znamy wynalazki? ›

Najważniejsze wynalazki i odkrycia XIX i XX wieku
Wynalazek lub odkrycieWynalazca - odkrywcaData
żarówkaThomas Edison1879
radioGuglielmo Marconi1894
szczepionka przeciwko wściekliźnieLudwik Pasteur1885
promienie XWilhelm Roentgen1895
11 more rows

Co ostatnio wynaleziono? ›

Top 8 wynalazków na początku 2019 roku
 • #1 – Projekt Chris – cyfrowy asystent dla kierowców. ...
 • #2 – Wynalazek Yomee – Pierwszy na świecie automatyczny ekspres do jogurtów.
 • #3 – MUI – Naturalne centrum kontroli domowej. ...
 • #4 – Lumen – Wynalazek do obliczania metabolizmu. ...
 • #5 – BW Space – Projekt inteligentnego drona podwodnego.

Co zostało wynalezione najwcześniej? ›

Pierwszymi jej przejawami są najprostsze narzędzia kamienne pochodzące sprzed 2,5 mln lat. Około 600 tys. lat temu upowszechniły się pięściaki – uniwersalne narzędzia kamienne, oraz drewniane oszczepy służące do polowania. W tym czasie zaczęto też używać ognia co było rewolucyjną zmianą w dziejach.

Co Polska odkryła? ›

Ankietowanych poproszono również o wymienienie najbardziej znanych osiągnięć polskich naukowców. Polacy najczęściej wymieniali kolejno: łazik marsjański, grafen, wycieraczki samochodowe, lampę naftową, sztuczne serce, spinacz biurowy, komputer, kamizelkę kuloodp*rną, odkrycia Marii Skłodowskiej-Curie.

Jak wynalazki wpłynęły na życie ludzi? ›

Poprawiły się też warunki życia w miastach, zaczęto wykonywać nowoczesne kanalizacje i wodociągi co sprzyjało higienie i chroniło przed chorobami. W medycynie poznano i odnaleziono wiele szczepionek na nieuleczalne we wcześniejszych czasach choroby.

Jaki był pierwszy wynalazek na świecie? ›

Za najwcześniejsze wynalazki ludzkości przyjmuje się proste narzędzia kamienne i kościane, którymi posługiwały się hominidy już ponad 3 mln lat temu.

Dlaczego żarówka jest najważniejszym wynalazkiem? ›

Ogromnym plusem zdecydowanie jest możliwość dłuższej pracy i normalnego życia po zmroku. Efektem tego wynalazku było również wynalezienia kamery filmowej, ponieważ projekcja filmu wymagała ciągłego, mocnego światła żarówki. Dzięki niej możemy spędzać wolny czas oglądać filmy w kinie.

Kto pierwszy wymyślił koło? ›

Pierwsze koło powstało ok. 3500 r. p.n.e na teranach współczesnego Iraku lub Iranu. Nie wiemy dokładnie kto je wynalazł, ale prawdopodobnie był to garncarz, ponieważ początkowo było stosowane w pracowniach garcarskich. W tym samym okresie koło wynaleźli też Chniczycy.

Co wynaleziono w 20 wieku? ›

A więc telefon i radio (przełom wieków), a później cały wysyp domowych, stosowanych do dziś urządzeń: suszarki do włosów (1908 r.), chłodziarki domowej (1913 r.), tostera (1918 r.), telewizji (1928 r.) czy automatycznej pralki (1934 r.). Te wynalazki wydają się już należeć do archeologii innowacyjności.

Co wynaleziono w 20 wieku? ›

A więc telefon i radio (przełom wieków), a później cały wysyp domowych, stosowanych do dziś urządzeń: suszarki do włosów (1908 r.), chłodziarki domowej (1913 r.), tostera (1918 r.), telewizji (1928 r.) czy automatycznej pralki (1934 r.). Te wynalazki wydają się już należeć do archeologii innowacyjności.

Co zostało wynalezione w 19 wieku? ›

Oprócz telegrafu, aparatu fotograficznego, fonografu czy telefonu w XIX wieku wynaleziono odkurzacz i wieczne pióro, prasę rotacyjną, karabin maszynowy i prysznic; poszukiwano technologii umożliwiającej komunikację z Zaświatem; wielokrotnie próbowano opatentować perpetuum mobile.

Co zawdzieczamy Rosji? ›

Związek Radziecki przodował także w badaniach nad transfuzją i przechowywaniem krwi. Oprócz pierwszych udanych prób przetaczania krwi z osoby zmarłej do żywej, w ZSRR powstały pierwsze banki krwi. Otwarcie pierwszego tego typu miejsca, już w 1930 roku, Rosjanie zawdzięczają Siergiejowi Judinowi.

Co zostało wynalezione w Niemczech? ›

10 rzeczy, które wynaleziono w Niemczech
 • Filtry do kawy. W każdym z nas kryje się odkrywca. ...
 • MP3. Na ten genialny pomysł wpadł Karlheinz Brandenburg w 1980 roku. ...
 • Taśma klejąca. ...
 • Dziurkacz. ...
 • Wiertarka elektryczna. ...
 • Fanta. ...
 • Akordeon. ...
 • Choinka.
May 9, 2018

Jak wynalazki wpłynęły na życie ludzi? ›

Poprawiły się też warunki życia w miastach, zaczęto wykonywać nowoczesne kanalizacje i wodociągi co sprzyjało higienie i chroniło przed chorobami. W medycynie poznano i odnaleziono wiele szczepionek na nieuleczalne we wcześniejszych czasach choroby.

Co odkryto w 18 wieku? ›

liczne projekty wynalazków: maszyny latające, spadochron, turbina wodna, łożysko kulkowe, napędów linowego i pasowego, maszyn i in. (Leonardo Da Vinci - Włochy); zastosowanie imadła uruchamianego za pomocą śruby (Niemcy); ręczna broń palna (Europa Zach.).

Dlaczego telefon jest najlepszym wynalazkiem? ›

Telefon (a właściwie – smartfon) pozwala nam uzyskać dostęp do Internetu, wykonywać operacje i przelewy bankowe, komunikować się z osobami z całego świata. Możemy nawet wykonywać prace biurowe lub grać w gry.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Reed Wilderman

Last Updated:

Views: 6289

Rating: 4.1 / 5 (52 voted)

Reviews: 83% of readers found this page helpful

Author information

Name: Reed Wilderman

Birthday: 1992-06-14

Address: 998 Estell Village, Lake Oscarberg, SD 48713-6877

Phone: +21813267449721

Job: Technology Engineer

Hobby: Swimming, Do it yourself, Beekeeping, Lapidary, Cosplaying, Hiking, Graffiti

Introduction: My name is Reed Wilderman, I am a faithful, bright, lucky, adventurous, lively, rich, vast person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.