Najczęściej zadawane pytania | Worksfix AS (2023)

Zadzwoń: +47 939 27 922

  • PL
  • NO
  • EN
Praca i życie w Norwegii.

Najczęstsze pytania.

1. Dlaczego warto pracować w Norwegii?

Norwegia według wielu rankingów jest jednym z najlepszych miejsc do życia. Oprócz pięknych widoków i niesamowitej przyrody kraj fiordów oferuje jedne z najlepszych warunków pracy i ochrony swoich mieszkańców. Norwegia jest miejscem, gdzie są najwyższe stawki godzinowe za pracę w Europie oraz bardzo szeroka opieka socjalna. Norweska gospodarka jest silna i ciągle się rozwija, dlatego bezustannie zgłasza zapotrzebowanie na siłę roboczą, także z zagranicy. Prawa pracownicze są tutaj mocno chronione, dotyczy to także obcokrajowców. Zaczynając pracę w Norwegii masz prawo do takich samych zarobków i ochrony jak Norwedzy, a pracodawca nie może dyskryminować cię ze względu na narodowość. W Norwegii mieszka ok 105 000 obywateli Polski, co powoduje, że Polacy są najliczniejszą mniejszością narodową. Wielu z nich dało się poznać jako świetni fachowcy i pracowici ludzie, o których zabiegają lokalni pracodawcy.

2. Jakie formalności muszę spełnić, żeby móc pracować w Norwegii? Co trzeba zrobić, żeby pracować w Norwegii?

(Video) NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA ❤️

Jeżeli jesteś obywatelem Polski albo innego kraju Unii Europejskiej do Norwegii możesz wjechać mając przy sobie tylko dowód osobisty. Jednak w przypadku załatwiania późniejszych formalności związanych z pracą i pobytem konieczne jest posiadanie dodatkowo paszportu, który jest ważny co najmniej przez kolejne 3 miesiące.Jeżeli chcesz podjąć pracę w Norwegii musisz zarejestrować swój pobyt w departamencie ds. cudzoziemców UDI i w ciągu 3 miesięcy umówić się na wizytę na policji w wyznaczonym terminie. Jeżeli zamierzasz pozostać i pracować w Norwegii krócej niż 6 miesięcy możesz się starać o pobyt tymczasowy.Kolejnym etapem koniecznym do podjęcia pracy w Norwegii jest wyrobienie norweskiego numeru tymczasowego d-nummer i wniosku o zameldowanie w Skatteetaten – urzędzie zajmującym się opodatkowaniem i ewidencją ludności. Dzięki temu dostaniesz na pocztę odpowiednią kartę podatkową, na podstawie, której odprowadzany będzie podatek od twoich dochodów. Jeżeli wiesz, że twoje dochody nie przekroczą kwoty 55 000 NOK brutto, czyli norweskiej kwoty wolnej od podatku możesz ubiegać się o FRI KORT. Załatwienie wszystkich tych formalności jest darmowe.Dla przyszłych pracodawców ważne jest udokumentowania twojego wykształcenia i doświadczenia, oraz referencje od poprzednich pracodawców. Ważne jest posiadanie CV przetłumaczonego na język norweski lub angielski, zawierające twoje doświadczenie w branży, w której chcesz podjąć pracę, wszystkie kursy i pozwolenia. Należy wiedzieć o tym, że uprawnienia wydane przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego) oraz IMBiGS (Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego) nie są honorowane automatycznie i w celu ich zatwierdzenia należy zgłosić się do norweskiej Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet). Ważne jest abyś mówił w języku angielskim, co najmniej na poziomie komunikatywnym, pozwalającym dobrze i bezpiecznie wykonywać twoją pracę.Jeżeli myślisz o przyjeździe i pracy w Norwegii pomożemy Ci w załatwieniu wszelkich formalności, znalezieniu mieszkania, pracy i innych kwestiach związanych z życiem i pracą w Norwegii.

3. Czy muszę mówić po norwesku, żeby znaleźć pracę w Norwegii?

Umiejętność posługiwania się językiem norweskim jest mile widziana w branży budowlanej i bywa pomocna, jednak większość pracodawców wymaga jedynie znajomości języka angielskiego, która pozwala na obustronne zrozumienie i dobrą komunikację w pracy.

4. Czy język norweski jest trudny do nauki?

Jeżeli nie miałeś/miałaś wcześniej do czynienia z żadnym językiem skandynawskim początki mogą być trudne. Jednak na terenie Norwegii działa wiele szkół językowych ukierunkowanych na naukę języka norweskiego dla obcokrajowców. Ponadto istnieje wiele stron internetowych, które pomagają w nauce języka norweskiego. Jednak najlepszym miejscem do nauki jest środowisko pracy, gdzie możesz rozmawiać na co dzień z Norwegami.

5. Ile zarabia się w Norwegii w branży budowlanej? Ile zarabia „budowlaniec” w Norwegii?

W Norwegii, niektóre zawody i branże są chronione. Szczególnie te, w których pracuje wielu obcokrajowców i istnieje ryzyko szwindli i wyzysku pracowników. Jedną z takich chronionych przez państwo branż jest branża budowlana, która ma ustalone stawki minimalne. Minimalna stawka godzinowa dla wykwalifikowanego pracownika budowlanego, który ma wykształcenie, doświadczenie i kursy zatwierdzone w Norwegii wynosi 220 NOK co obecnie odpowiada kwocie ok. 102 zł. Przy przepracowaniu całego etatu, czyli 160 godzin w miesiącu daje to kwotę 35 200 NOK, czyli ok 16.400 zł brutto. Pracownicy bez kwalifikacji mają minimalną stawkę godzinową w wysokości 206,5 NOK, a pracownicy branży budowlanej bez żadnego doświadczenia 198,3 NOK na godzinę. Osoby niepełnoletnie pracujące na budowie muszą zarabiać co najmniej 132,9 NOK na godzinę. Pracując dla nas masz gwarancję otrzymania takiej samej stawki godzinowej jak stali pracownicy norwescy pracujący w danej firmie.

6. Czy muszę mieć wykształcenie budowlane, żeby pracować w Norwegii na budowie?

Wykształcenie jest mile widziane przez norweskich pracodawców, jednak to co liczy się tutaj najbardziej to realne doświadczenie, udokumentowane w CV i referencje (wystarczą telefoniczne) z poprzednich miejsc pracy. Pamiętaj, że nie chodzi o zapełnienie stron tekstem w swoim CV tylko o podanie realnych umiejętności i tego co potrafisz naprawdę robić w branży budowlanej. Pamiętaj, że Norwescy pracodawcy nie tolerują pracowników, którzy kłamią odnośnie co do swoich kompetencji zawodowych. W przypadku podania fałszywych informacji odnośnie do tego co potrafisz zrobić w pracy, pracodawca ma prawo zrezygnować z twoich usług w trybie natychmiastowym i odesłać Cię do domu.

(Video) Najczęściej zadawane pytania

7. Czy praca w Norwegii przez biuro pracy jest bezpieczna.

Tak. Jeżeli podejmiesz pracę w Norwegii w naszym biurze pracy lub innej szanującej siebie i swoich pracowników firmie na terenie Norwegii. W Norwegii branża biur pracy (branża bemaninngowa) jest ściśle regulowana i kontrolowana przez państwo. Oczywiście, tak jak w każdej branży zdarzają się nieuczciwi gracze, łamiący reguły. Jednak pracując dla Worksfix AS masz gwarancję, że będziesz objęty takimi samymi prawami i ochroną pracownika jak każdy, legalnie pracujący człowiek w Norwegii. Gwarantujemy również, że pracując na danym projekcie dostaniesz taką samą stawkę godzinową jak stali pracownicy.

8. Jakie mam prawa pracownicze pracując przez biuro pracy/agencję pracy w Norwegii?

Jeżeli pracujesz dla poważnego i uczciwego norweskiego biura pracy takiego jak Worksfix AS, masz takie sama prawa pracownicze jak każdy legalnie zatrudniony pracownik na terenie Norwegii.

9. Jakie są prawa pracownicze w Norwegii?

W Norwegii nie ma określonej płacy minimalnej jednak niektóre zawody i branże są chronione przez państwo. Jedną z takich branż jest branża budowalna, gdzie pracuje wielu obcokrajowców. W celu ich ochrony przed wyzyskiem i wykorzystaniem przez nieuczciwych pracodawców opracowane zostało prawo mówiące, że pracownik zagraniczny, wykonujący taką samą pracę jak Norweg w danej firmie musi dostać taką samą stawkę godzinową. Dodatkowe określone zostały stawki minimalne w branży budowlanej, poniżej których pracodawca nie może schodzić określając stawkę godzinową dla pracownika. Każdy pracownik ma prawo do pisemnej umowy o pracę, którą powinien otrzymać od pracodawcy możliwie szybko. Po każdej wypłacie pracownik powinien dostać dokument opisujący jego wypłatę, tzw. Lønnslip, gdzie zawarte jest jego wynagrodzenie, odciągnięty podatek i wysokość dodatku urlopowego, tzw. Feriepenger w wysokości 10.2 % wynagrodzenia brutto. Jeżeli pracownik jest starszy niż 60 lat feriepenger wynosi 12,5 %. W kwocie odciągniętej z pensji pracownika zawarte jest ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne.Każdy pracownik w Norwegii ma prawo do 25 dni urlopu w roku. W terminie od 1 czerwca do 30 września ma prawo wykorzystać 3 tygodnie urlopu z rzędu.Jeżeli pracujesz w Norwegii masz prawo wiedzieć, kiedy i jak będziesz pracował. Jeżeli pracujesz co najmniej 8 h dziennie, masz prawo do co najmniej 30 minut przerwy. Jeżeli pracujesz więcej niż wynosi etat podstawowy, masz prawo do płatnych nadgodzin. Ich wysokość i ogólne zasady powinny zostać wyszczególnione przez pracodawcę w umowie o pracę. Czas wypowiedzenia na okresie próbnym wynosi dwa tygodnie, na umowie stałej miesiąc, jeżeli inny termin nie został zawarty w umowie o pracę. Pracując przez biuro/agencję pracy jesteś pracownikiem biura pracy, które wynajmuje cię dla swoich klientów. Według norweskiego prawa musisz wtedy dostawać na godzinę taką samą stawkę i pracować w takim samym wymiarze czasu jak inni pracownicy w danym miejscu.

10. Czy norwescy pracodawcy cenią Polaków?

Polscy pracownicy są bardzo doceniani w Norwegii. Polacy są najliczniejszą mniejszością narodową w Norwegii. Pracują w wielu branżach i wielu z nich dało się poznać jako wartościowi i pracowici fachowcy. Szczególnie wielu Polaków pracuje w branży budowlanej i transportowej. Norwescy pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że bez polskiej siły roboczej ich gospodarka straciłaby bardzo dużo ze swojego potencjału. Dlatego wielu lokalnych pracodawców zatrudnia i szanuje pracowników z Polski, oraz zgłasza dalsze zapotrzebowanie na ich usługi. Obecnie pracownicy z Polski stali się ważnym ogniwem norweskiej gospodarki i społecznego dobrobytu.

11. Ilu jest Polaków w Norwegii?

(Video) Odpowiedź na najczęściej zadawane pytanie rekrutacyjne

Według oficjalnych danych z 2019 roku w Norwegii mieszka 5328 200 osób. Obywatele polski stanowią najliczniejszą mniejszość narodową. Jest to według statystyk Centralnego Biura Statystycznego SSB około 105 000 osób i stanowi 18 % wszystkich obcokrajowców w kraju fiordów i wikingów. Ogólnie w Norwegii mieszka 584 200 osób z innych krajów. Na drugim miejscu za obywatelami polski są Litwini ok. 45 000 osób oraz Szwedzi 44 000 osób.

12. Czy polscy pracownicy są dyskryminowani w pracy?

Norweskie prawo mówi o tym, że pracownik zagraniczny wykonujący daną pracę musi otrzymywać takie samo wynagrodzenie, mieć podobne zadania i obowiązki, oraz pracować w takim samym wymiarze czasowym jak Norweg. Norweska inspekcja pracy Arbeidstilsynet jest bardzo wyczulona na przypadki dyskryminacji w pracy.

13. Jak znaleźć mieszkanie w Norwegii?

Najpopularniejszym sposobem na znalezienie mieszkania w Norwegii jest skorzystanie ze strony wwww.finn.no. Jest to serwis ogłoszeniowy, gdzie wystawiane są między innymi ogłoszenia sprzedaży i wynajęcia mieszkania/domu/pokoju. Korzystając z odpowiedniego filtrowanie na stronie możemy zawęzić wyszukiwanie do interesującego nas obszaru geograficznego, metrażu, liczby pokoi i ceny. Należy pamiętać, że właściciele mieszkań/domów/pokoju często wymagają złożenia depozytu w wysokości od miesięcznej stawki za wynajem do stawki trzy miesięcznej za wynajem. Po podpisaniu standardowej umowy o wynajmie, wynajmujący musi wpłacić uzgodniony depozyt na konto właściciela mieszkania/domu/pokoju. W umowie najczęściej określony jest czas wynajmu mieszkania/domu/pokoju oraz warunki wypowiedzenia umowy. Po zakończeniu umowy wynajmu, depozyt jest zwracany dla wynajmującego. To co jest charakterystyczne w Norwegii to tzw. Visning. Polega to na tym, że po wystawieniu danego mieszkania/domu/pokoju pod wynajem właściciel umawia się z zainteresowanymi ludźmi na prezentację nieruchomości. Następnie, jeżeli są chętni na jego wynajęcie, właściciel sam wybiera komu wynajmie mieszkanie/dom/pokój. Jeżeli chcesz pracować w Norwegii Worksfix AS pomoże Ci ze znalezieniem mieszkania i załatwieniem wszelkich formalności.

14. Jakie biuro pracy/agencję pracy w Norwegii jest warta polecenia?

Worksfix AS jest norweskim biurem pracy założonym i prowadzonym przez polskiego właściciela Kamila Leszko, który od 10 lat mieszka na stałe w Norwegii. Dzięki temu znamy i rozumiemy zapotrzebowanie rynku pracy na pracowników lokalnych i ludzi z Polski. Jednocześnie wiemy, jak możemy pomóc naszym rodakom w Norwegii. Nie tylko ze znalezieniem pewnej i dobrze płatnej pracy, ale również z problemami i trudnościami wynikającymi z życia w obcym kraju. W naszej codziennej pracy stawiamy przede wszystkim na ludzi i jakość świadczonych usług. Jako poważni gracze na rynku posiadamy wszystkie niezbędne certyfikaty i pozwolenia, które znajdziesz na naszej stronie internetowej.

15. Czy praca dla Worksfix AS jest bezpieczna.

Tak. Posiadamy wszelkie niezbędne certyfikaty i zezwolenia państwowe. Jesteśmy poważną i szanowaną firmą działającą na norweskich rynku pracy. Pracując u nas masz gwarancję bycia objętym norweskimi prawami pracowniczymi i gwarancję takiej samej stawki godzinowej jak pracownicy stali u naszych klientów.

(Video) 3 najczęściej zadawane pytania o STACJE ŁADOWANIA DC

16. Czy Worksfix AS to norweska firma.

Tak. Worksfix AS to norweska firma założona przez polskiego właściciela Kamila Leszko.

17. Co to jest Likebehandlingsprinsippet?

Jest to wprowadzona do norweskiego prawa zasada równego traktowania pracowników biur/agencji pracy i pracowników stałych. Ma za zadanie zwiększenie i ochronę praw pracowników tymczasowych. Oznacza ona, że biuro/agencja pracy ma obowiązek zapewnić pracownikowi takie same warunki, które by miał, gdyby był zatrudniony na stałe bezpośrednio przez klienta biura pracy. Odnosi się to do długości i czasu pracy, nadgodzin, przerw, zmian nocnych, dodatków, urlopów wypoczynkowych i wynagrodzenia.

18. Co to jest bemaninngsbyrå? Co to znaczy pracować w bemaninngu?

Bemaninngsbyrå to inaczej biuro pracy zajmujące się rekrutowaniem i zatrudnianiem pracowników o określonych kompetencjach, których wypożycza na ustalony czas do pracy u swoich klientów. Pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę w biurze pracy i ma wszystkie prawa i świadczenia pracownicze regulowane przez Norweski Kodeks Pracy. Worksfix AS posiada zaufanych klientów z norweskiej branży budowlanej, którzy oprócz pracowników lokalnych zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników z Polski i Europy wschodniej. Zajmujemy się wyszukiwaniem odpowiednich i kompetentnych kandydatów, następnie oferujemy im pracę u naszych klientów. Praca przez biuro pracy Worksfix AS wiąże się z wieloma korzyściami. Jako pracownik tymczasowy u nas masz gwarancję takiej samej stawki godzinowej jak pracownicy stali u naszych klientów. Praca u nas zapewnia elastyczność i brak konieczności przywiązywania się do jednego pracodawcy. To daje szansę wypróbowania wielu różnych możliwości i znalezienia miejsca, które najbardziej Ci odpowiada. Może to otworzyć przed Tobą nowe perspektywy na rynku pracy. W przypadku gdy klient jest zadowolony z naszego pracownika, po upływie zawartej z nami umowy, może Ci zaproponować stałe zatrudnienie u siebie. Jest także liczna grupa ludzi w branży budowlanej, która woli pracować poprzez tzw. bemanning. Zachowując te same prawa i wynagrodzenie nie muszą wiązać się na stałe z żadnym pracodawcą i być od niego uzależnionym. Praca w Worksfix AS daje niezależność i wiele możliwości wyboru.Naszym priorytetem jest dbanie o naszych pracowników, wasze prawa, komfort pracy i odpowiednie traktowanie. W naszej codziennej pracy stawiamy na ludzi i wzajemny szacunek, którego wymagamy zarówno wobec naszych pracowników jak i klientów. Zapewniamy konsultacje w języku polskim i pomoc we wszelkich formalnościach związanych z pracą i życiem w Norwegii. Pomimo tego, że branża biur pracy tymczasowej w Norwegii jest silenie regulowana przez prawo w celu zapewnienia ochrony pracownikom, na rynku tzw. bemanningu zdarzają się niestety nieuczciwi gracze. Pomimo tego, że stanowią mniejszość ich działania rzucają cień na całą branżę. Niezależnie od ilości przepisów i obostrzeń, jeżeli ktoś chce oszukiwać zawsze znajdzie na to sposób. Jednak pracując dla nas możesz mieć pewność, że trafiłeś w odpowiednie i bezpieczne miejsce, w którym ludzie kierują się zasadami i chcą zarabiać uczciwie na wspólnej pracy.

19. Czy pracownik w bemaninngu zarabia tyle samo co stały pracownik?

Pracując w Worksfix AS masz gwarancję takiej samej stawki godzinowej jak stali pracownicy naszych klientów. Oznacza to, że będąc naszym pracownikiem i pracując w danym miejscu u naszego klienta otrzymasz tyle samo na godzinę co inni stali pracownicy.

20. Jakie są godziny pracy w Norwegii w branży budowlanej? Ile godzin tygodniowo pracuje się w Norwegii?

(Video) Najczęściej zadawane pytania

Czas pracy w Norwegii regulowany jest przez ustawę o Czasie Pracy zawartą w Norweskim Kodeksie Pracy Arbeidsmiljøloven i zazwyczaj nie powinien przekraczać 9 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień. Ponadto Kodeks Pracy reguluje czas przerw i ich ilość w czasie pracy. Pracodawca nie może narzucić pracownikowi pracy w nadgodzinach, jeżeli ten na to się nie zgadza. Nadgodziny w Norwegii są płatne i wynoszą co najmniej 40 procent podstawowej stawki godzinowej. Nadgodziny liczy się zazwyczaj powyżej przepracowanych 40 godzin tygodniowo, chyba że umowa zbiorowa zawarta z pracodawcą stanowi inaczej.

21. Jak płatne są nadgodziny w Norwegii?

Według reguł zawartych w Norweskim Kodeksie Pracy Arbeidsmiljøloven nadgodziny są płatne i wynoszą co najmniej 40 procent umówionej stawki godzinowej. Nadgodziny zazwyczaj naliczane są po przepracowaniu 40 godzin w tygodniu. Praca w nadliczbowym czasie nie powinna być normą i powinna być stosowana tylko w razie wyraźnej potrzeby. Pracodawca nie może zmusić pracownika do pracy w nadliczbowym wymiarze godzin bez jego zgody.

Videos

1. Q&A, czyli odpowiadamy na najczęściej zadawane przez Was pytania | EV Repair
(EV REPAIR GARAGE)
2. Najczęściej zadawane pytania w listopadzie
(Zielone Pogotowie)
3. CZY DAVID JEST MOIM UTRZYMANKIEM? najczęściej zadawane pytania i szczere odpowiedzi Q&A
(adrianna_scandal_queen)
4. Jak TO robimy? Odpowiadamy na Wasze najczęściej zadawane pytania
(POWER GIRLS)
5. Zapytaj Doradcę - odcinek 2, najczęściej zadawane pytania na początku sezonu
(Doradca Sadowniczy)
6. Potencjał poziomów świadomości – najczęściej zadawane pytania
(Vedica)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Kieth Sipes

Last Updated: 08/05/2023

Views: 6625

Rating: 4.7 / 5 (47 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Kieth Sipes

Birthday: 2001-04-14

Address: Suite 492 62479 Champlin Loop, South Catrice, MS 57271

Phone: +9663362133320

Job: District Sales Analyst

Hobby: Digital arts, Dance, Ghost hunting, Worldbuilding, Kayaking, Table tennis, 3D printing

Introduction: My name is Kieth Sipes, I am a zany, rich, courageous, powerful, faithful, jolly, excited person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.