Mojżesz z Krakowa. Był wybitnym malarzem oraz znanym bon vivantem, zwano go księciem Montparnasse’u (2023)

historia

Jacek Górecki

Mojżesz z Krakowa. Był wybitnym malarzem oraz znanym bon vivantem, zwano go księciem Montparnasse’u (1)

Mojżesz Kisling w swojej pracowni, 1945 r. Foto: Sowa Sergiusz/Alamy / Be&w

00:00/ 00:00

Celebryta okresu międzywojnia. Reprezentant École de Paris. Jedna z najbarwniejszych postaci paryskiej bohemy artystycznej. Polak. Żyd. Wybitny malarz, który przyjaźnił się z Picassem, Chaplinem czy Modiglianim. W tym roku obchodzimy jego 130. rocznicę urodzin zapomnianego Mojżesza Kislinga.

Urodził się w Krakowie w 1891 roku, największym po Lwowie mieście w zaborze austriackim. Miasto stwarzało specyficzną atmosferę sprzyjającą działalności naukowej, artystycznej, politycznej i społecznej. To był Kraków, gdzie mieszkali obok siebie Polacy i Żydzi, którzy stanowili 35 proc. mieszkańców.

Mojżesz dzieciństwo spędza w kamienicy przy ul. Dietla 49, na żydowskim Kazimierzu, z widokiem poprzez Planty Dietlowskie na Wawel. Miejsce powstałe z zasypanego koryta Starej Wisły z inicjatywy prezydenta Józefa Dietla, wzniesione zaledwie dekadę przed urodzinami malarza. Tam dorasta w prostej rodzinie, na której czele stoi ojciec, Wilhelm Kisling, krawiec pochodzący z rodziny adwokackiej ze Lwowa. Do Krakowa uciekł z powodu mezaliansu i został ożeniony z niejaką panną Schatenfeld, przyszłą matką Mojżesza.

Czytaj też: Intrygi, spiski, zbrodnia. To jedna z najbardziej tajemniczych zagadek odrodzenia. Prawdziwy thriller historyczny

W Krakowie Mojżesz spędza 19 lat. W tym czasie na przekór rodzicom, którzy chcieli, by został inżynierem, wybiera sztukę. W wieku 15 lat zdaje egzamin konkursowy i dostaje się na Akademię Sztuk Pięknych. Tam poznaje swoich przyjaciół: Szmaja Mondszajna, Jana Wacława Zawadowskiego i Jana Hrynkowskiego.

Dużo czasu spędza poza domem. Na zajęciach normalnie poddany byłby wpływom germańskim mocno zakorzenionymi w ówczesnym Krakowie, ale fascynują go zajęcia Josepha Pankiewicza, mistrza, przyjaciela Renoira, Vuillarda i Bonnarda. I to właśnie profesor namawia go w 1910 roku, by opuścił Kraków, w którym się marnuje. Ma więc wyjechać tam, gdzie jest jego miejsce.

Profesor wskazuje mu na mapie Paryż, po czym oznajmia, że sfinansuje jego podróż nad Sekwanę. Razem z nim wyjeżdża też Mondszajn i Zawadowski. Pankiewicz żegna ich słowami: „Nie ma niczego poza Paryżem. Wszystko – idee, ludzie, wizje malarstwa dla nadciągającego wieku – wszystko można znaleźć tylko w Paryżu".

Nowy Świat

Paryż z początku XX wieku był stolicą sztuki, a nawet stolicą świata. Nigdzie indziej nie żyło się tak jak w Paryżu. To był ogród rozkoszy ziemskich. Każdy, kto miał ochotę na zderzenie z rodzącymi się trendami w sztuce, każdy, kto miał fantazję o niekończącym się życiu nocnym, dobrym jedzeniu, musiał żyć albo przynajmniej bywać w stolicy Francji.

A jak już stolica na Sekwaną to dzielnica Montparnasse, lewobrzeżna strona miasta. Kisling trafił do Bateau-Lavoir będącej kolonią artystów pochodzących z Polski, wśród nich byli Eugeniusz Zak, Henryk Hayden, Gustaw Gwozdecki, Roman Kramsztyk, Mela Muter czy August Zamoyski. Mieszkał niedaleko Saint-Germain-des-Prés w niewielkiej mansardzie, słabo oświetlonej norze na strychu, ale tyle na początku mu wystarczało.

Mojżesz z Krakowa. Był wybitnym malarzem oraz znanym bon vivantem, zwano go księciem Montparnasse’u (2)

Dzieci Jacques’a Tasa, olej na płótnie Foto: ERICH LESSING/AKG-IMAGES/EAST NEWS / East News

Początki były ciężkie – młody artysta żył na skraju ubóstwa, nie miał na jedzenie, farby i nowe pędzle. Wszystko do momentu, kiedy nawiązał kontakt z pisarzem Sholomem Aschem, który szybko znalazł dla niego finansowego sponsora z Moskwy. To był bardzo wpływowy i bogaty adwokat, który wypłacał malarzowi prywatne stypendium w wysokości 150 franków miesięcznie. Każda taka wypłata była obarczona dopiskiem na kwicie bankowym: „podzielam słowa zachwytu Sholoma Ascha”. To spowodowało, że Mojżesz mógł sobie pozwolić na wynajęcie luksusowej pracowni, w której pracował przez 30 lat. Aż do momentu, gdy malarza omyłkowo uznano za zmarłego i pracownię z oszkloną ścianą, z widokiem na Ogród Luksemburski, oddano w inne ręce.

Stabilizacja finansowa pozwoliła mu powoli rozwijać talent. Zaczął malować obraz za obrazem. Pod wpływem Cézanne'a malował trzeźwe, barwnie powściągliwe krajobrazy Wielkiej Brytanii i Pirenejów. Picasso pokazał mu kubizm, który zapoczątkował wielką rewolucję w sztuce. Z kolei od Deraina dostaje typowo francuskie poczucie proporcji. Artystyczna płodność wiązała się też z powodzeniem wśród kolekcjonerów młodej sztuki. Został przyjęty jako nowy członek grupy w Cafe de Versailles, gdzie spotykali się Guillaume Apollinaire, Picasso, Derain, Pascin, Andre Salomon, Modigliani. To tam właśnie narodziła się École de Paris. Ale ten sen i przyspieszającą z dnia na dzień karierę przerywa wybuch I wojny światowej. Spanikowany Kisling szybko podejmuje decyzje o zaciągnięciu się do polskiego oddziału Legii Cudzoziemskiej. Po roku ulega wypadkowi. 26 sierpnia 1914 roku w bitwie pod Le Cateau kula rozszarpuje mu pierś, cudem przeżywa. Opuszcza pole bitwy i udaje się na leczenie do Hiszpanii. Na miejscu szybko okazuje się, że otrzymuje spadek po Chapmanie Chandlerze, amerykańskim rzeźbiarzu, z którym przed wojną odwiedzał knajpy Montparnasse’u. Artysta w swym testamencie zapisuje mu 25 tysięcy franków. Rok później Kisling dostaje obywatelstwo francuskie. Ale i tak do końca życia mówił o sobie, że jest Polakiem.

Czytaj też: To najbardziej znany portret konia w malarstwie, wykonany w skali przynależnej wizerunkom władców

Niech żyje książę!

W słynnej dzielnicy Montparnasse Kisling celebrował życie na całego. Spotykał się z Charlie Chaplinem, Ernestem Hemingwayem, upijał do rana z bardzo bliskim mu Pablo Picassem czy Markiem Chagallem. Przy tym wszystkim malował, potrafił tworzyć nawet wtedy, gdy jego pracownia pełna była pijących i tańczących gości.

Mojżesz był bardzo towarzyski, nie znał w tej celebracji umiaru. Bywał na wszystkich możliwych balach i maskaradach. Mówiono o nim, że jest uczynny i zawsze dobrze ubrany, zazwyczaj w granatowy kombinezon mechanika. Słynął także z doskonałego poczucia humoru, mówiono o nim, że jest najradośniejszym malarzem Paryża.

Przy tym wszystkim posiadał wizerunek awanturnika, pijaka i kobieciarza, co zapewniło mu kolejny przydomek księcia Montparnasse'u. Sławę w prasie bulwarowej przyniosła mu jedna z tych nieznośnie ciepłych nocy w 1914 roku. Wówczas po kilkugodzinnej alkoholowej libacji doszło do pojedynku Mojżesza z Leopoldem Gottliebem, polskim malarzem, który podobnie jak Kisling emigrował na początku XX wieku do Francji. W Paryżu w owym czasie osiadała też Alicja Halicka, malarka, która zaczynała od lekcji u Leona Wyczółkowskiego, następnie należała do École de Paris, przyjaźniła się m.in. z Maxem Ernstem, by po latach współpracować z amerykańskim magazynem „Vogue”.

Halicka ten pojedynek, którego sekundantem był sam Diego Rivera, opisywała w późniejszych wywiadach, dodając, że powód nieporozumienia był nieznany. Nagle na jednym z kolejnych zakrapianych spotkań towarzysko-artystycznych w Lasku Bulońskim między malarzami dochodzi do rękoczynów, by po chwili miało dojść do walki na szable. Na szczęście tępe szable. Całość została udokumentowana przez kamerę pewnego przedsiębiorczego filmowca, by na następny dzień stać się przebojem w tamtejszej prasie. Ale zanim świat elit ponownie weźmie na języki Kislinga, ten udaje się w nocy z zakrwawionym nosem do La Rotonde, najmodniejszej kawiarni w mieście. Modigliani miał na jego widok wykrzyknąć: „Wydaje się naturalne, że Polska uległa czwartemu rozbiorowi!".

Mojżesz z Krakowa. Był wybitnym malarzem oraz znanym bon vivantem, zwano go księciem Montparnasse’u (3)

Ogród w Prowansji (1919), olej na płótnie Foto: Sowa Sergiusz/Alamy / Be&w

Tak więc Mojżesz Kisling był barwną postacią, ale przede wszystkim malarzem. Warto wspomnieć o przełomowej wystawie z 1919 w Paryżu, która okazała się wielkim sukcesem i przyniosła mu uznanie i kolejną przepustkę do świata sztuki. Wówczas zaczęto mówić, że uwolnił się od wpływów Cezanne’a i rozwinął własny, osobisty styl, w którym połączył żywiołowe użycie kolorów, którymi przesiąknął jeszcze w Krakowie, z dyscypliną nabytą przez francuskie kontakty.

To wtedy mimo obywatelstwa francuskiego zaczął sięgać do swojej tożsamości nasiąkniętą sztuką słowiańską, wypełnioną bogactwem sztuki bizantyjskiej, w tym właśnie dużej ilości jaskrawych kolorów. Jak zauważył Jan Gordon w „Modern French Painters”, Kisling zaczął używać koloru w sposób inteligentny, używał go ponieważ było to konieczne dla emocjonalnej intencji jego pracy. Po wspominanej wystawie w Paryżu przyszła więc pora na kolejne: w Nowym Jorku, Londynie, Genewie czy Brukseli.

Georges Charensol, francuski dziennikarz, znawca literatury, kina i nocnego życia Paryża początku XX wieku, w jednym ze swoich tekstów tak wspominał polskiego malarza: „Wszyscy znają Kislinga. W barze La Coupole w rogu ten żywiołowy mężczyzna to Kisling. Ma na sobie koszulę w kratę, tę z przedwojennego pojedynku z Gottliebem. To ten, który budził się dwa razy w tygodniu na posterunku policji, ten, który spacerował o piątej nad ranem po bulwarach Montparnasse'u i strzelał z rewolweru do mięsa, które rzeźnik właśnie wywieszał na swoim straganie. Ale jest też inny Kisling. Kisling, którego nie spotkamy w bistro ani w nocnych lokalach. Kislinga, tego, o którym chcę tutaj mówić, spotkać można tylko na rue Joseph Bara, w kamienicy, w której mieszkało kilku mistrzów Szkoły Paryskiej – Modigliani, Pascin i Per Krohg. Pracownia Kislinga mieściła się w tej kamienicy, kiedy go poznałem. Dziś jest inna niż dawniej; jasna i obszerna; widać w niej dwa czy trzy urocze fotele, bardzo ciekawy parawan, długi stół, na sztalugach rozpoczęte płótno. Przy ścianie: inne obrazy, nieliczne, ponieważ Kisling skarży się zawsze, że amatorzy i marszandzi nie dają jego płótnom wyschnąć. Prawdziwego Kislinga zaczynamy widzieć dopiero, kiedy patrzymy na jego bibliotekę. Prosty regał gromadzi bardzo cenne pierwsze wydania książek i tomiki najlepszych poetów w luksusowych wydaniach. Tego prawdziwego Kislinga możecie też odkryć, patrząc, jak maluje, śledząc dukt jego precyzyjnego i szczerego pędzla, czujne oko, które stale kontroluje ruch ręki. Kisling lubi alkohol, kobiety, powroty nad ranem".

Ostatni widok

Kiedy świat ogarnie II wojna światowa, we Francji słychać coraz głośniejsze głosy, że zbyt wielu tu obcokrajowców, zwłaszcza Żydów. Antysemityzm wychodzi na powierzchnię – dochodzi do współpracy Francuzów i Niemców przy deportacjach i śmierci dziesiątek tysięcy zagranicznych i francuskich Żydów w obozach koncentracyjnych.

Początkowo Kisling ponownie zgłasza się na ochotnika do służby wojskowej. Ma już 49 lat, na froncie jest tylko przez moment. Kiedy armia francuska została zwolniona w chwili kapitulacji Niemców, artysta stawia na emigrację. W 1941 r. gestapo niszczy zawartość jego francuskiej pracowni. Ścigany przez Niemców, postanawia uciec z Europy. Przez port w Lizbonie wyruszy do Stanów Zjednoczonych. Udało się – tam żyje do 1946 r. Maluje portrety, w tym jeden z pianistą Arturem Rubinsteinem. Amerykańska rzeczywistość daje mu nie tylko schron na ostatnie dziesięć lat życia, ale pole do spełniania się zawodowego. Jeszcze w 1942 roku wystawia się w Nowym Jorku i Waszyngtonie.

Do Europy Mojżesz wraca po wojnie i klęsce Niemiec, początkowo osiada w centrum Francji, by po latach wraz z rozwojem choroby żołądkowej wybrać Prowansję. W swoim domu w Bandol w Alpach i na Lazurowym Wybrzeżu umiera 29 kwietnia 1953 roku. Po jego śmierci imieniem malarza nazwano ulicę w mieście.

Ale ta opowieść o Mojżeszu Kislingu z Krakowa nie kończy się w połowie wieku, bowiem obrazy Kislinga podobnie jak Tamary Łempickiej biją kolejne rekordy na aukcjach. I tylko szkoda, że choć artysta był bardzo płodny, pozostawiając po sobie mnóstwo dzieł, to w polskich muzeach znajdują się tylko cztery jego obrazy. Prace Kislinga możemy za to podziwiać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu, muzeach Belgradu, Lizbony, Brooklynu, Los Angeles, Moskwy, Tel Awiwu czy Wenecji. Tam wciąż żyją jego mieniące się kolorami obrazy.

Czytaj też: „Chcecie zostać na tej ziemi nasączonej krwią waszych braci? Nie zgadzam się. Zabieram Was”. Historia Antka Cukiermana

Źródło:Newsweek Historia 3/2021

  • Jacek Górecki

  • historia
  • Mojżesz Kipling
  • żydzi
  • Kraków

Najpopularniejsze w kategorii

  1. Holokaust | "Umschlagplatz zapełnił się tysiącami głodnych ludzi. Byli przekonani, że nigdzie nie może być gorzej niż w Warszawie" Paweł Smoleński
  2. Wojna w Polsce? | Rok 2025. "Moskwa domaga się od Polski wystąpienia z NATO i redukcji wojsk" Piotr Osęka
  3. Budownictwo | Szpetnie i tandetnie, ale najważniejsze, że na swoim. Tak się mieszkało w PRL Jacek Tomczuk
  4. Wywalczono tyle, ile było można. Pierwszy raz obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich KamilNadolski
  5. Upiory pamięci | Polska populistyczna głupota spotkała się z głupotą izraelską Paweł Smoleński

Podcasty
Mojżesz z Krakowa. Był wybitnym malarzem oraz znanym bon vivantem, zwano go księciem Montparnasse’u (4)

Mirka Makuchowska: Kaczyński jeździ po Polsce i sprawdza, czy na ataku na osoby LGBT można wygrać wybory Codziennie coming out | 41:44
„W wieku przedstarczym też można być głupkowatym” Awantura o kulturę
„Wirus HIV jest ciągle obecny. O siebie się nie boję, bo mam partnera, odkąd skończyłem 20 lat” Codziennie coming out | 46:30
Awantura o kulturę. Artyści wspierają Ukrainę Awantura o kulturę
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Patricia Veum II

Last Updated: 02/19/2023

Views: 5233

Rating: 4.3 / 5 (44 voted)

Reviews: 83% of readers found this page helpful

Author information

Name: Patricia Veum II

Birthday: 1994-12-16

Address: 2064 Little Summit, Goldieton, MS 97651-0862

Phone: +6873952696715

Job: Principal Officer

Hobby: Rafting, Cabaret, Candle making, Jigsaw puzzles, Inline skating, Magic, Graffiti

Introduction: My name is Patricia Veum II, I am a vast, combative, smiling, famous, inexpensive, zealous, sparkling person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.