Kiedy i kto wynalazł krzesło elektryczne? (2022)

Kto wynalazł krzesło elektryczne?Stolarz, elektryk, naukowiec - takie opcje przychodzą na myśl. Prawdopodobnie będziesz zaskoczony, gdy dowiesz się, że zawód tej osoby był inny. W tym artykule odpowiadamy na pytanie: kto wynalazł krzesło elektryczne? Wymaga to szczegółowego rozważenia, ponieważ historia z nim związana jest bardzo ciekawa. Thomas Edison pod koniec 19 wieku wymyślił żarówkę. Oczywiście, ta osoba nie wynalazła elektrycznego krzesła. Był to jednak pierwszy krok na drodze do wielu odkryć związanych z elektrycznością. Ten wynalazek w szczególności pozwolił nam go wykorzystać do oświetlenia miast.

Pomysł, który przyszedł Albert Southwick

Kiedy i kto wynalazł krzesło elektryczne? (1)

Wiele osób jest zainteresowanych pytaniem:Kto był twórcą nowej metody realizacji? Uważa się, że Albert Southwick to ten, który wynalazł krzesło elektryczne. Jego zawód to dentysta. Ten człowiek pochodził z miasta w stanie Nowy Jork, miasta Buffalo. Ten, kto wynalazł krzesło elektryczne (jego zawód, jak widzisz, jest nieco nieoczekiwany), wierzył, że może on być stosowany jako środek znieczulający w praktyce medycznej. Kiedyś Albert zobaczył, jak jeden z mieszkańców Buffalo dotykał gołych drutów. Ten człowiek zmarł, pomyślał wtedy Southwick, bezboleśnie i niemal natychmiast. Sprawa ta doprowadziła go do przekonania, że ​​egzekucja z użyciem energii elektrycznej może zostać zastąpiona, jako szybsza i bardziej humanitarna kara, w tym czasie. Southwick po raz pierwszy zasugerował użycie energii elektrycznej, aby pozbyć się niepotrzebnych zwierząt, zamiast ich utonąć. Pułkownikowi Rockwellowi, szefowi Towarzystwa Ochrony Zwierząt przed Okrucieństwem, spodobał się ten pomysł.

Wniosek komisji

Southwick w 1882 przeprowadził serię eksperymentów nazwierząt i opublikował ich wyniki w gazetach naukowych. Alberta jest często uważana za osobę, która wynalazła krzesło elektryczne. Jednak wiele osób brało udział w jego rozwoju. W szczególności Southwick pokazał wyniki swoich eksperymentów Davidowi McMillanowi, senatorowi i jego przyjacielowi. Powiedział, że wykonanie za pomocą elektryczności jest bezbolesne, co jest jego główną zaletą. McMillian opowiedział się za utrzymaniem kary śmierci. Ten pomysł przyciągnął go jako argument przeciwko jego uchyleniu. Słyszałem, że McMillian przekazał D. B. Hillowi, gubernatorowi Nowego Jorku. W 1886 r. Utworzono specjalną komisję, która obejmowała Southwick (zawód człowieka, który wynalazł krzesło elektryczne, dentysta, jak już wspomniano), Elurige Jerry (polityk) i Matthew Hale (sędzia). Jej wniosek, który został przedstawiony na 95 stronach raportu, stwierdził, że najlepszą metodą wykonania kary śmierci była egzekucja z wykorzystaniem energii elektrycznej. W raporcie zalecono personel, aby zastąpić nowy rodzaj wykonania zawieszeniem.

Ustawa o karze śmierci

W 1888 roku, 5 czerwca, został podpisany przez gubernatoraodpowiednie prawo, które powinno wejść w życie od 1889 r. Pozostało zdecydować, jaki rodzaj prądu elektrycznego należy zastosować: naprzemiennie lub na stałe. Czym się różnią? Zrozummy to.

(Video) Tak działa krzesło elektryczne - AleHistoria odc.30

Prąd przemienny i stały

W tej kwestii naukowcy z różnychkraje na długo przed wynalazkiem Thomasa Edisona. Jednak Edison (na zdjęciu poniżej) najpierw praktykował teorię opracowaną przed nim. W 1879 r. Zbudowano pierwszą elektrownię. System Edisona działał na prąd stały. Płynie jednak tylko w jednym kierunku, więc nie można było dostarczać prądu na duże odległości. Konieczne było zbudowanie elektrowni, aby zapewnić miastu średniej wielkości elektryczność.

Kiedy i kto wynalazł krzesło elektryczne? (2)

Twórczość odnalazł Nikola Tesla, chorwacki naukowiec.Należy on do idei przy użyciu prądu zmiennego, który może zmienić się kilka razy na sekundę w kierunku, tworząc pole magnetyczne, bez utraty napięcia. Można zwiększyć lub zmniejszyć napięcie przemienne za pomocą transformatorów. Taki prąd może przechodzić z niewielkiej straty na długich dystansach, a następnie doprowadzić do konsumenta energii elektrycznej poprzez transformator step-down.

Zacznij używać AC

System ten przyciąga inwestorów, z których jeden był George Westinghouse (na zdjęciu poniżej).

Kiedy i kto wynalazł krzesło elektryczne? (3)

Chciał zrobić użytek z zyskiemAC, ale technologia Edisona była wówczas bardziej popularna. To właśnie na Edison pracował Tesla, ale nie zwracał uwagi na jego rozwój, a Tesla zrezygnował. Naukowiec wkrótce opatentował swoje pomysły. Westinghouse kupił 40 patentów od Tesli w 1888 roku, a ponad sto miast używało systemów klimatyzacji w ciągu kilku lat.

(Video) Jak działa krzesło elektryczne?

"Bitwa nad Tytanami"

W 1887 roku Edison zaczął dyskredytować tosystem, wymagający gromadzenia informacji od swoich pracowników na temat występowania śmierci spowodowanej prądem przemiennym. Miał więc nadzieję udowodnić, że metoda jest bezpieczniejsza dla ludności.

"Bitwa o Tytanów" rozpoczęła się, gdy pojawiło się pytanieJaki rodzaj prądu powinien być stosowany w przypadku kary śmierci. Nikola Tesla (na zdjęciu poniżej), unikając jakichkolwiek wypowiedzi do Thomasa, i wolał milczeć. Ale Thomas wtrącił Teslę z nieodłączną finezją i entuzjazmem. "War of the Currents" trwała do 2007 roku! W Nowym Jorku, dopiero w XXI wieku, ostatnie przewody DC zostały symbolicznie odcięte. Cała sieć Ameryki i całego świata została ostatecznie przeniesiona na prąd zmienny.

Kiedy i kto wynalazł krzesło elektryczne? (4)

Broszura i prezentacja Edisona

Ponieważ Edison nie chciał go wymyślićw jakiś sposób związany ze śmiercią, życzył sobie, by prąd zmienny był stosowany w aparacie przeznaczonym do kary śmierci. Naukowiec opublikował broszurę "Ostrzeżenie" w 1887 roku. Porównał w nim prąd stały ze zmiennymi i wskazał na bezpieczeństwo tego ostatniego.

Przemówienie przed komisją Thomasa Edisonazrobiło silne wrażenie. Wszyscy obecni, wynalazca był przekonany, że przy użyciu prądu przemiennego śmierć od elektryczności jest szybka i bezbolesna. Komisja zajmująca się tą kwestią musiała zmierzyć się z alternatywą wobec użycia śmiertelnej iniekcji, która jest uważana za humanitarną, niż śmiertelne porażenie prądem elektrycznym. W XX wieku praktycznie wszystkie państwa zaczęły z niego korzystać, gdzie istniała kara śmierci. Być może wielu nie musiałoby cierpieć na krześle elektrycznym, gdyby nie było konkurencji między firmami, a także przekonującego przemówienia Thomasa Edisona przed komisją. Pytanie brzmiało także, że egzekucja śmiertelnego zastrzyku dokonywana jest przez lekarzy, co z oczywistych powodów jest niemożliwe.

(Video) Zielona Mila - Egzekucja Johna Coffey'a - Lektor PL

Pierwsze wykonanie

W 1889 r., 1 stycznia, miała miejsce pierwsza egzekucjaza pomocą wynalazku, takiego jak krzesło elektryczne (patrz zdjęcie poniżej). Jednostkę używaną dla niej nazywała się krzesełkiem, czyli krzesłem Westinghouse, kilka dekad później. Wiosną 1891 r. Miały miejsce następujące egzekucje. Za różne przestępstwa zginęły 4 osoby. Metoda wymuszania kary została poprawiona. Stał się potężniejszym generatorem i grubszymi drutami. Druga elektroda była połączona z ramieniem, a nie z kręgosłupem. Te egzekucje poszły gładko i nowa metoda została przyjęta przez opinię publiczną.

Kiedy i kto wynalazł krzesło elektryczne? (5)

Egzekucja Williama Kemmlera

William Kemmler, który zabił swoją cywilną żonęax, był pierwszym "testerem" tej innowacji. Został stracony w mieście Auburn w 1890 roku, 6 sierpnia. Z jakiegoś powodu nie mógł opisać swoich uczuć. Ten, kto wynalazł krzesło elektryczne, nie mógł przewidzieć, co się stało. Świadkowie, którzy byli obecni w momencie wydania wyroku, zauważyli, że sprawca nadal żył 15-20 sekund po pierwszej klasie. Musiałem włączyć prąd przez dłuższy czas i przy większym napięciu. "Eksperyment" jest wciąż boleśnie i długo kończy się. Wiele egzekucji na świecie i amerykańskiej opinii publicznej zostało spowodowanych przez tę egzekucję.

Morderstwo z krzesłem elektrycznym

Kiedy i kto wynalazł krzesło elektryczne? (6)

Opisujemy technologię morderstwa za pomocąkrzesło elektryczne. Winowajca siedzi na nim i jest przywiązany skórzanymi paskami do krzesła, mocując klatkę piersiową, biodra, kostki i nadgarstki. Dwie miedziane elektrody są zamocowane na ciele: jedna na nodze (dla lepszego przewodzenia elektryczności, skóra pod nim jest ogolona), a druga na ogolonej koronie. Elektrody są zwykle smarowane specjalnym żelem w celu zmniejszenia pieczenia skóry i poprawy przenoszenia prądu. Na twarz nałożono nieprzezroczystą maskę.

Koper naciska przycisk na panelu sterowaniaprzełącznik, co daje pierwsze ładowanie, którego napięcie wynosi od 1700 do 2400 woltów, a czas działania wynosi około 30-60 sekund. Timer jest ustawiony z wyprzedzeniem, a prąd jest automatycznie odcinany. Lekarz po dwóch szarżach bada ciało sprawcy, ponieważ nadal może zostać zabity. W wyniku paraliżu oddychania i zatrzymania krążenia następuje śmierć.

(Video) 14-latek skazany na krzesło elektryczne. George Stinney. Historie kryminalne. # 12

Ulepszenie

Jednak dzisiejsze egzekucje zakończyły toże natychmiastowe zatrzymanie krążenia (tj. śmierć kliniczna) nie powoduje przejścia przez prąd mózgowy. To tylko przedłuża udrękę. Przestępcy robią teraz nacięcia, a elektrody są wstrzykiwane w prawe biodro i lewe ramię, tak że ładunek przechodzi przez serce i aortę.

Elektryczne krzesło - okrutna kara

Kiedy i kto wynalazł krzesło elektryczne? (7)

Czy to naprawdę ważne, kto wynalazł krzesło elektryczne:stolarz czy elektryk? Co ważniejsze, ten sposób kary jest nieludzki. Chociaż wszystkie metody wykonania są okrutne w takim czy innym stopniu, to krzesło elektryczne często powoduje tragiczne nieprawidłowości, które powodują dodatkowe cierpienie skazanego, szczególnie gdy używany sprzęt wymaga naprawy lub jest stary. Doprowadziło to do tego, że ten rodzaj kary śmierci został uznany pod wpływem Leona Jonesa, słynnego amerykańskiego działacza na rzecz praw człowieka, niestosownego, brutalnego karania, sprzecznego z amerykańską konstytucją.

Teraz już wiesz, kto wynalazł krzesło elektryczne.Dentysta Albert Southwick najwyraźniej nawet nie podejrzewał, jaki los czeka na pomysł, który przyszedł mu do głowy. Dzisiaj ta metoda wykonania stała się jednym z symboli Stanów Zjednoczonych. Ale krzesło elektryczne zostało wymyślone przez dentystę, który chciał tylko złagodzić cierpienie ludzi.

FAQs

Kiedy i kto wynalazł krzesło elektryczne? ›

W 1881 roku Alfred Southwick, z zawodu dentysta, był świadkiem niecodziennego wypadku. Pijany mężczyzna dotknął generatora pod napięciem i natychmiast umarł. To zdarzenie podsunęło Southwickowi pomysł zbudowania krzesła elektrycznego.

Kto stworzył krzesło? ›

Nieznane jest nazwisko osoby, która wynalazła bądź zaprojektowała pierwsze krzesło, jednak w tym miejscu warto wspomnieć ciekawostkę. Za jednego z wynalazców krzesła można uznać amerykańskiego prezydenta Thomasa Jeffersona.

Kiedy zniesiono krzesło elektryczne? ›

Mimo wszystko krzesło elektryczne stało się jedną z najpopularniejszych metod wykonywania kary śmierci w Stanach Zjednoczonych. Z wyjątkiem Filipin, gdzie krzesło elektryczne funkcjonowało w latach 1924-1976 jako jedna z metod kaźni, żaden inny kraj nie przejął od USA tego sposobu egzekucji.

W którym roku powstało krzesło? ›

Krótka historia krzesła zaczyna się na greckiej wyspie Krecie. W miejscowości Knossos znajdują się ruiny dawnego pałacu, którego początki sięgają 2000 lat p.n.e. Jego powstanie związane było z kulturą minojską. W jednym z pomieszczeń, tzw. sali tronowej, znajduje się kamienne krzesło – tron.

Ile kar śmierci wykonano w Polsce? ›

W Polsce kary śmierci nie wykonuje się od 1988 (ostatni wyrok wykonano 21 kwietnia 1988 w krakowskim więzieniu przy ul. Montelupich na Andrzeju Czabańskim skazanym za gwałt i zabójstwo; ostatni wyrok przez rozstrzelanie za zabójstwo na tle seksualnym wykonano w Forcie Rembertowskim w Warszawie 7 marca 1979).

Ile trwa śmierć na krześle elektrycznym? ›

Napięcie elektryczne, którego używano do uśmiercania, wynosiło około 2000 V, czasami więcej, w zależności od stanu, w którym dokonywano egzekucji. Po zamknięciu obwodu przez ciało skazańca przepływał prąd i zależnie od rozwiązań płynął przez 5 do 15 sekund.

Kto przeżył krzesło elektryczne? ›

Willie Francis – chłopak, na którym wykonano karę śmierci. Dwa razy. Był 3 maja 1946 roku, gdy 17-letni Willie Francis zasiadł na niesławnym krześle elektrycznym Gruesome Gertie, zbyt przerażony, by móc się pożegnać.

Ile kosztuje wykonanie kary śmierci? ›

Średnio proces ten trwa około czterech razy dłużej niż w przypadku spraw, w których kara śmierci nie była brana pod uwagę. Kolejne zwiększenie kosztów związane jest z potrzebą dokładniejszego przygotowania się stron. Wyliczono, że sprawa taka kosztuje oskarżenie średnio dwa miliony dolarów.

Gdzie wykonuje się karę śmierci? ›

Najwięcej egzekucji dokonano w Chinach, Iranie i Arabii Saudyjskiej. W 2017 kara śmierci została zniesiona w Mongolii oraz Gwinei. Współcześnie kara śmierci wciąż obowiązuje w większości krajów Afryki, Ameryki i Azji, poza tymi dwoma kontynentami – na Białorusi.

Kto wymyślił krzesło obrotowe? ›

Ciekawym modelem było też obrotowe krzesło znanego architekta i designera Franka Lloyda Wrighta z 1904 roku, wykorzystywane w biurach budynku administracyjnego Larkin Company w Bufallo w stanie Nowy Jork.

Z czego składa się krzesło? ›

Wykonywany najczęściej z drewna, stali, lub tworzyw sztucznych. Siedzisko i oparcie bywa tapicerowane.

Co to są krzesła? ›

- Jednoosobowy mebel do siedzenia z oparciem, przeważnie o konstrukcji szkieletowej. Niektóre źródła do definicji krzesła dodają określenie „bez podłokietników”, uważając ich zastosowanie za charakterystyczną cechę fotela. Inne używają konsekwentnie formy „krzesło z podłokietnikami”.

Kto był ostatnim kątem w Polsce? ›

Natomiast ostatnim katem polskim, którego nazwisko jest znane, był Aleksander Drej, funkcjonariusz UB, wykonujący wyroki do 1957 roku.

Czy sąd wojskowy może orzec karę śmierci? ›

W postępowaniu wojennym nie stosuje się przepisu art. 491 § 2. Wyrok śmierci wydany w tym postępowaniu wykonuje się po uprawomocnieniu się wyroku; prośba o ułaskawienie nie wstrzymuje wykonania wyroku.

Gdzie wykonano Ostatnia karę śmierci w Polsce? ›

W 1988 r. w krakowskim więzieniu na Montelupich wykonano ostatni wyrok śmierci w historii Polski. Od tego czasu nikt ze skazanych przestępców nie zawisł już na stryczku. 21 kwietnia 2021 roku minęły 33 lata od wykonania ostatniego wyroku śmierci w historii Polski.

Co to znaczy egzekucji? ›

Termin pochodzi od łac. exsecutio, oznaczającego wykonanie kary, a także przymusowe ściągnięcie należności. W dzisiejszym języku prawnym jest to pojęcie z zakresu procedury administracyjnej i cywilnej. Procedura karna, pominąwszy orzeczenia co do roszczeń majątkowych, trzyma się określenia „wykonanie orzeczenia”.

Ile kar śmierci wykonano w USA? ›

Karę śmierci zniesiono łącznie w 23 stanach - w marcu przepisy pozwalające na karanie śmiercią zniosła Wirginia. W trzech stanach - w tym w Kalifornii - wprowadzono moratorium na wykonywanie egzekucji.

Jak wykonuje się karę śmierci w Japonii? ›

Egzekucje w Japonii przeprowadzane są zazwyczaj wiele lat po wydaniu wyroku i zawsze przez powieszenie. Według AFP władze informują skazanych o egzekucji zaledwie kilka godzin przed wykonaniem wyroku.

Ile to dożywocie w USA? ›

Jest ona bezterminowa, skazany na tę karę może na podstawie art. 78 § 3 k.k. ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie po 25 latach odbywania kary (okres próby trwa 10 lat, ponadto obowiązkowe jest oddanie takiego skazanego pod dozór kuratora sądowego).

Kto wynalazł krzesło obrotowe? ›

Ciekawym modelem było też obrotowe krzesło znanego architekta i designera Franka Lloyda Wrighta z 1904 roku, wykorzystywane w biurach budynku administracyjnego Larkin Company w Bufallo w stanie Nowy Jork.

Co to są krzesła? ›

Krzesło – jednoosobowy mebel do siedzenia z oparciem, przeważnie o konstrukcji szkieletowej. Niektóre źródła do definicji krzesła dodają określenie „bez podłokietników”, uważając ich zastosowanie za charakterystyczną cechę fotela. Inne źródła używają konsekwentnie formy „krzesło z podłokietnikami”.

Jaka jest różnica między krzesłem a fotelem? ›

Podsumowując, krzesło posiada prostszą konstrukcję, jest zazwyczaj mniejsze i ma mniej funkcji. Fotel, zgodnie z przytoczonymi definicjami, jest większy i posiada więcej udogodnień. Podobny podział można zastosować przy krzesłach biurowych i fotelach biurowych.

Z jakich elementów składa się krzesło? ›

Każde krzesło, od najprostszych konstrukcji z drewna, przez eleganckie i wygodne tapicerowane siedzenia, po oryginalne i wyszukane innowacje, składa się z siedziska, oparcia i nóg. Poszczególne elementy powstają oddzielnie i są potem precyzyjnie montowane.

Z czego składa się stół? ›

Wybierając stół do jadalni, zawsze należy zwracać uwagę na to, z jakich został wykonany materiałów, czy są one wysokogatunkowe. Do produkcji stołów sięga się nie tylko po drewno, ale też płyty pilśniowe, szkło, metal. Już samych gatunków drewna jest multum, każde wyróżnia się innym wyglądem i parametrami.

Do czego krzesło biurowe? ›

Z uwagi na fakt, że krzesła są łatwiej ustawne i zajmują mniej miejsca, są idealnym rozwiązaniem, gdy chcemy je często przestawiać i musimy zgromadzić większą ilość osób w jednym pomieszczeniu. Fotel biurowy to natomiast niezastąpiony mebel dla osób, które większość czasu w pracy muszą spędzić, siedząc przy biurku.

Jak dobrać krzesło? ›

Siedzisko powinno być przede wszystkim dla nas wygodne, a wygodne oznacza obszerne, odpowiednio miękkie, z delikatnym wyprofilowaniem. W siedzisku istotne jest także zaokrąglenie na brzegu i lekkie opadanie - wówczas nie będzie uciaskało na uda. Materiał siedziska powinien być przewiewny i przyjemny w dotyku.

Czy fotel gamingowy nadaje się do nauki? ›

Fotele gamingowe dla dzieci charakteryzują się obecnością regulowanego zagłówka. Idealnie wspiera on kark malucha i pozwala uniknąć niewygodnego pochylania głowy, tym samym zapobiegając późniejszym bólom karku.

Videos

1. DZIECI które ZOSTAŁY SKAZANE NA KARE ŚMIERCI!
(Neksu)
2. CELA ŚMIERCI - film dokumentalny - lektor PL
(x domin)
3. 56. Kara śmierci w USA [2] Krzesło elektryczne i wojna prądów
(W Świecie Słów)
4. Oblicza Śmierci - Krzesło Elektryczne. 1978
(JAMBOX78)
5. Wyrok: Krzesło elektryczne, "Zielona mila" - Prison Simulator (#7)
(bonkol)
6. Najgorsze eksperymenty więzienne
(LifeStylePolska)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Sen. Ignacio Ratke

Last Updated: 09/02/2022

Views: 6231

Rating: 4.6 / 5 (56 voted)

Reviews: 87% of readers found this page helpful

Author information

Name: Sen. Ignacio Ratke

Birthday: 1999-05-27

Address: Apt. 171 8116 Bailey Via, Roberthaven, GA 58289

Phone: +2585395768220

Job: Lead Liaison

Hobby: Lockpicking, LARPing, Lego building, Lapidary, Macrame, Book restoration, Bodybuilding

Introduction: My name is Sen. Ignacio Ratke, I am a adventurous, zealous, outstanding, agreeable, precious, excited, gifted person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.