Jak Polacy wjeżdżali do Iranu: naprawianie dziewictwa, benzyna po 9 groszy (2023)

Co prawda od kolejnego zakazanego owocu, czyli seksu przed ślubem, raczej nikt w Iranie nie ślepnie, ale cena robi się dość wysoka, biorąc pod uwagę, że Iranki przywracają sobie potem powtórnie dziewictwo w klinikach chirurgii plastycznej, a jak łatwo się domyślić – rząd raczej nie dotuje podobnych zabiegów. Panów oczywiście te problemy niespecjalnie przejmują, ale opowiem o tym później [...].

Prawdziwe życie skrywa się za wysokimi ścianami domów i grubymi drzwiami mieszkań. Tutaj można robić wszystko, co zakazane, tylko ostrożnie.

Alkohol, narkotyki, seks, przywrócenie dziewictwa – wszystko można zdobyć, trzeba tylko wiedzieć, jak i gdzie.

Weźmy dziewictwo. Młode Iranki, gdy je utracą, często przed ślubem starają się je przywrócić, żeby w noc poślubną pan młody i szeroki krąg rodzinny nie przechodzili horroru. Wariant skromny dziewictwa do kupienia to specjalna kapsułka z krwawoczerwonym płynem, która pęka wewnątrz podczas zbliżenia i dziewczyna może szepnąć do ucha:

"Dariuszu, jesteś moim pierwszym i ostatnim mężczyzną"

Opcja droższa to operacja plastyczna, bardzo w Iranie popularna. Na podziemne kliniki dla elity co jakiś czas przeprowadzane są obławy funkcjonariuszy rewolucji islamskiej.

Jak Polacy wjeżdżali do Iranu: naprawianie dziewictwa, benzyna po 9 groszy (1) Foto: NICOLA MESSANA PHOTOS / Shutterstock

Kobiety w Iranie (zdjęcie ilustracyjne)

Ta dwulicowość, ciągła gra, lawirowanie mają długą tradycję w postaci tarof – obyczaju, który nieobytych może szokować.

Jechaliśmy windą, w której leciała muzyka z motywem "milion szkarłatnych róż" Ałły Pugaczowej. Ela powiedziała o tym Samanowi, który poprosił, żeby obowiązkowo przesłała mu tę piosenkę, ponieważ bardzo mu się podoba.

Następnego dnia, kiedy znowu jechaliśmy windą, Saman nagle powiedział, że ta melodia w ogóle mu się nie podoba, że to po prostu był tarof z jego strony.

Drugie zdarzenie. Jeśli w gościach u Irańczyka powiecie, że coś wam się podoba, dajmy na to czajnik albo waza, gospodyni natychmiast pobiegnie je zapakować. Będziecie oczywiście odmawiać, ale naleganiom nie będzie końca.

Lecz jeśli w końcu przyjmiecie prezent, będzie to ogromny wstyd. No bo jak można komuś wynieść rodzinną pamiątkę?! To był tylko tarof.

Zdarza się, że sprzedawcy proponują, żebyście sobie zabrali towar, który już obracacie w rękach, albo taksówkarze zapewniają, że płacić nie trzeba. Początkowo to dziwi, a nawet zachwyca. Cóż za niesamowita szczodrość. Tarof ma właśnie wywoływać takie wrażenie. Pokazujesz gościowi, że jesteś gotów oddać mu wszystko, ostatniego riala, byle mu dogodzić. A gość zachwycony twoim dobrym sercem odmówi. I wszyscy są szczęśliwi. No bo spróbuj nie zapłacić taryfiarzowi za kurs przez pół Teheranu. Nieobytego obcokrajowca tarof może łatwo zmylić, bo Irańczyk, który wam coś zaproponuje, zaznaczy, że to nie tarof!

Jak Polacy wjeżdżali do Iranu: naprawianie dziewictwa, benzyna po 9 groszy (2) Foto: Delbars / Shutterstock

Kobiety w Iranie (zdjęcie ilustracyjne)

**

Wiele już przekroczyliśmy granic, ale ta jest niezwykła. Oddziela Iran, w którym od czterdziestu lat tyka zegar rewolucji islamskiej, od reszty świata. Jeśli coś nam się tu przydarzy, chociażby z samochodem, znacznie trudniej będzie zorganizować pomoc. Relacje z Unią Europejską i NATO są słabe, kraj od wielu lat jest blokowany sankcjami.

Żeby wjechać tu swoim samochodem, trzeba wpłacić wysoką kaucję i otrzymać carnet de passage, czyli coś w rodzaju paszportu dla auta. Podobno to pozostałość z czasów zimnej wojny i zabezpieczenie przed upłynnieniem wehikułu w kraju, gdzie ceny na samochody sprowadzane z zagranicy są kosmiczne.

Ormiańskim pogranicznikiem, który każe mi otwierać wszystkie drzwi i szafki, okazuje się ten sam facet w kamuflażu, który w Meghri pod myjnią skierował nas do Bahszego.

– Dzień dobry, pamięta mnie pan? – pyta z uśmiechem.

– Jasne, dziękuję za kontakt do świetnego mechanika – odpowiadam i obaj machamy do Bahszego, który chodzi po różnych budkach i załatwia sprawy z naszymi dokumentami.

Czas się żegnać. Przybijamy długiego niedźwiedzia i obiecujemy sobie spotkanie w nieodległej przyszłości.

Uważajcie na siebie, moi kochani. – Bahszy, ten kawał chłopa, ma łzy w przemęczonych oczach cukrzyka.

Stoimy przed rozsuwaną bramą. Żołnierz naciska guzik i wrota się otwierają.

Pełźniemy w napięciu po ziemi niczyjej. Niesamowite, jak gwałtownie zmienił się krajobraz po zielonej Armenii. Wokół zupełnie wysuszone, szpiczaste góry, ani jednego krzaczka. Wjeżdżamy na most. Pod nami huczy rozpędzony Araks.

"Czy wszystko się uda? Jaka sytuacja będzie w regionie tego lata? Czy Stiwi wytrzyma? Czy my ze sobą wytrzymamy?" – myśli kłębią się w głowie, a za chwilę widać już irańskie przejście graniczne i napis na białych wrotach: "Norduz Border Terminal".

Parkujemy przy parterowym budynku. Pogranicznicy przyglądają nam się z zainteresowaniem.

(Video) This Not A Joke Remove Dental Plaque In 2 Minutes Without Going To The Dentist

– Macie karnet? – woła młody brodacz w pustynnym kamuflażu.

– Mamy! – odkrzykuję.

Ela pośpiesznie zakłada chustę. Wchodzimy do budynku kontroli paszportowej.

Na zdjęciach Najwyżsi Przywódcy Islamskiej Republiki Iranu: Ruhollah Chomejni i Ali Chamenei.

Jak Polacy wjeżdżali do Iranu: naprawianie dziewictwa, benzyna po 9 groszy (3) Foto: Morteza Nikoubazl / AFP

Ruhollah Chomejni i Ali Chamenei - Teheran

– Dokąd jedziecie? Nie wpuszczę was – zwraca się do Eli poważny urzędnik.

– W jakim sensie? – Chyba drży mi głos. – Mamy karnet, wiza w paszporcie jest, chyba wszystko w porządku?

– Haram. Zakazane. Zakryjcie ręce, inaczej was nie wpuszczę – mówi, przekładając kartki w paszportach.

"Ech, okutana chustą i długą spódnicą jakoś nie pomyślałam o tym, że koszulka z krótkim rękawem to »gołe ręce« i haram". Ela zarzuca na ramiona kolejną chustę, którą wzięła na wszelki wypadek.

– Poproszę carnet de passage. Jaka jest marka samochodu, rocznik i pojemność silnika? – pyta ten sam pan w staroświeckiej marynarce z wypielęgnowaną brodą. Jak zwykle na takich przejściach nie wiadomo, kto to: cywil, wojskowy czy może służba bezpieczeństwa. Żadnej plakietki, nic.

– Mercedes MB 100, rocznik 1994, pojemność silnika 2399 centymetrów sześciennych – odpowiadam, po czym wręczam paszport mężnego Stiwiego.

– Dobrze, że pojemność mniej niż dwa i pół litra, bo powyżej nie wpuszczamy. – Nie patrząc na mnie, urzędnik wertuje karnet. Proszę teraz oddzielnie na kontrolę paszportową. Potem pan podjedzie na kontrolę celną, a na koniec trzeba podbić CdP.

Jak Polacy wjeżdżali do Iranu: naprawianie dziewictwa, benzyna po 9 groszy (4) Foto: Materiały prasowe

Kamperem do Kabulu

A co z moją żoną? – pytam, bo jednak dla Eli jest to pierwszy raz na granicy irańskiej i wolałbym, żeby obyło się bez niepotrzebnego stresu.

– Po kontroli paszportowej poczeka na pana w tej sali. – Urzędnik oddaje karnet i uśmiecha się ze wschodnią tajemniczością, wskazując rząd foteli, na których siedzą sami mężczyźni.

Kontrola Stiwiego zajmuje chwilkę. Pogranicznicy są bardzo mili.

– Czy w samochodzie ma pan alkohol, inne substancje psychoaktywne lub lekarstwa? – pyta brodacz.

Mam tylko aspirynę. – Uśmiecham się do wojaka, choć nieco mgliście przypomina mi się, że po kolacji w Mehgri Bahszy prawie na siłę wsadził nam butelkę koniaku Ararat do szafki. "Jeszcze zobaczysz, jak się przyda, bracie" – nalegał wstawiony.

Welcome to Iran. – Żołnierz wykonuje powitalny gest ręką i pokazuje, dokąd mam podjechać na kontrolę CdP. To raptem 200 metrów.

Witają mnie kolejne wizerunki Najwyższych Przywódców. Na fotelach śpią młodzieńcy z miękkim zarostem i pochrapują. Jedyny urzędnik też wygląda, jakby chciał przyciąć komara, ale przez okienko w szybie wręczam mu CdP.

– Proszę wrócić za pół godziny – mówi i bierze łyczka na oko bardzo słodkiej herbaty.

Wychodzę przed budynek i czuję mocny przypływ adrenaliny i radości. W kierunku Armenii ciągną wysłużone irańskie tiry pamiętające szacha Rezę Pahlawiego. Słońce bije po oczach, rozświetla okoliczne skały, a wokół promienieje wiosna, choć nie ma zieleni. Każdy wdech powietrza jest podniecający. W ostatnim czasie byliśmy cały czas wysoko w górach, a teraz góry są obok, a my na dnie rozgrzanej doliny. Po tylu miesiącach w drodze jesteśmy w Iranie, i to bez żadnych przeszkód.

Te kilkaset metrów od Armenii do miejsca, w którym teraz jesteśmy, to jak krok milowy. Inny, tajemniczy świat, znacznie mniej uczęszczany. Coś, co parokrotnie nam odradzano, bądź nie wierzono w powodzenie tego przedsięwzięcia, okazało się jak najbardziej realne. Ba, byli i tacy, którzy w ogóle nie wierzyli, że Stiwi dotoczy się do Persji, jeszcze inni wróżyli wojnę w Zatoce Perskiej i lawinę nieszczęść, które spotkają nas po drodze.

Jak Polacy wjeżdżali do Iranu: naprawianie dziewictwa, benzyna po 9 groszy (5) Foto: KAREN MINASYAN / AFP

Granica Armenia - Iran

Na dodatek to ostatnia granica przed Afganistanem. Siedzę tak sobie na słoneczku, popalam papieroski, loguję się nawet do wi-fi jednego z tych śpiących chłopaczków, który dał mi hasło, kiedy podszedł wysępić fajka, aż w końcu machnięciem ręki woła mnie urzędnik w wełnianej kamizelce.

Oto pański karnet, proszę sprawdzić. – Palec z przydługim paznokciem wskazuje stempel z perskimi robaczkami i dzisiejszą datę.

Wszystko gra, idę po Elę.

(Video) #1 Absolute Best Remedy for Dry and Wrinkled Hands

Za chwilę podjeżdżamy pod ostatni szlaban. Młodziutki pogranicznik z grzywką spadającą niesfornie na oczy wnikliwie ogląda nasze paszporty.

– Nie ma was w systemie – mówi.

Niby jesteście w Iranie, ale według danych w komputerze nadal was tu nie ma, dzwonię na terminal, ale nikt nie odbiera. – Zawstydza się.

Czas nam się dłuży. Nagabują mnie graniczni cinkciarze. Wachlują nagrzane powietrze plikami tomanów i usilnie namawiają na wymianę euro lub dolarów. Na wertowanych paczkach pieniędzy twarz imama Chomejniego porusza się jak na starej kreskówce, ale poważny wyraz oblicza Najwyższego Przywódcy pozostaje niewzruszony.

Jest ramadan, wszystko pozamykane, nigdzie nie wymienicie – nalegają cwaniaczkowie i wiem, że choć ściemniają z kursem, to trochę racji mają. Nie daję jednak za wygraną. Dolar to dolar i zawsze ktoś się pokusi, by go wymienić. Nawet w ramadan.

– Wasze paszporty. – Żołnierz wychyla z budki głowę i podaje mi dokumenty z podbitą irańską wizą. Podnosi szlaban.

Jak Polacy wjeżdżali do Iranu: naprawianie dziewictwa, benzyna po 9 groszy (6) Foto: Materiały prasowe

Kamperem do Kabulu

Dziewięćdziesiątego ósmego dnia podróży wjeżdżamy do Iranu. Jestem tu po raz piąty. Pamiętam pierwsze przekroczenie granicy. Jechałem z tureckiego Wanu do Tebrizu. Musiał to być 12 marca 1999 roku, bo tego dnia Polska weszła do NATO. W autobusie był telewizor i w irańskich wiadomościach trąbiono o naszym przystąpieniu do Sojuszu. Momentalnie urzekła mnie melodyjność języka perskiego.

Miałem wrażenie, że wszyscy naokoło śpiewają, nawet gdy pytają, czemu Polacy chcą służyć Wielkiemu Szatanowi z Ameryki.

Zawsze marzyłem, żeby wjechać tu własnym samochodem. Z Elą, której bardzo chciałem pokazać ten kraj. Jedziemy w kierunku Dżolfy, dla Eli najważniejsze, że nie po stromych zboczach, ale droga czasem wiedzie do góry, później są zjazdy, więc redukuję bieg, a dopiero potem wciskam hamulec. Ten nawyk zostanie mi już na zawsze. Nawet przed światłami w mieście hamuję najpierw biegami.

Po pół godzinie robi się zielono, żywo, soczyście. Po prawej białe szczyty Nachiczewanu, po lewej pola, łąki i hodowle pstrągów. Ktoś dokręca śluzę i rzuca do wody karmę. Głodne ryby podskakują nad bąblami powietrza. Mam ochotę zatrzymać się i pożreć takiego grillowanego pstrąga, ale nie mamy nawet jednego tomana, riala czy dinara, a poza tym jest ramadan. Po prawej nad rzeką piknik, ale to chyba miejscowi Ormianie, którzy nie muszą przestrzegać postu. Jesteśmy w kolejnym kraju, który także jest ojczyzną rozsianych po Bliskim Wschodzie Ormian. Niedaleko stąd, na Wyżynie Armeńskiej leży słone jezioro Urmia – jedno z trzech świętych ormiańskich mórz.

Jak Polacy wjeżdżali do Iranu: naprawianie dziewictwa, benzyna po 9 groszy (7) Foto: Aris Abdullah / Shutterstock

Dżolfa (Jolfa)

Dojeżdżamy do Dżolfy – miasta podzielonego pomiędzy Iran i Nachiczewan, gdzie po stronie azerskiej – jak wcześniej pisałem – do niedawna znajdowało się największe cmentarzysko ormiańskich chaczkarów. 28 stopni w cieniu. Cień dają drzewa morwowe, których owoce ścielą na ulicach białe i ciemnobordowe dywany z rozdeptanych kulek. Natychmiastowa fermentacja potęguje słodki zapach.

Oprócz ramadanu trwa też szyickie święto upamiętniające Husajna ibn Alego. Na ulicach pustki i zupełna cisza. Wszystko zamknięte. Dżolfa wydaje się wymarła. Nawet nie ma kogo spytać o drogę. Szukamy ubezpieczalni, którą ktoś nam polecił w sieci. Poza CdP w Iranie, jak w każdym nowym kraju, musimy kupić ubezpieczenie na samochód.

Parkujemy naprzeciw napisu "Iran Moein Insurance Co.". Nikogo nie ma w biurze. Na drzwiach wisi tabliczka z napisami w farsi i arabskimi cyframi. Najpewniej godziny otwarcia. Robimy zdjęcie cyferek i idziemy na poszukiwania jakiejś żywej duszy, żeby nam przetłumaczyła. Do nosa wpada intensywny zapach świeżego pieczywa, a z otwartych przeszklonych drzwi unosi się biały obłok.

– Hello! – Kłaniamy się i machamy rękoma, by nawiązać pierwszy kontakt.

– Hi! – Młody chłopak z bródką i wąsami muszkietera macha do nas białą ręką, w której jak kiełbasę trzyma podłużny kawał wyrabianego ciasta.

– Siadajcie, proszę. – Piekarz podstawia Eli krzesło. – Może herbatki?

– Z przyjemnością! – odpowiadamy radośnie, bo od rana nie mieliśmy w ustach nic ciepłego.

Utytłany w mące szef już niesie szklaneczki z czarną herbatą i miseczkę z fioletowymi jagodami morwy. Oprócz muszkietera nikt nie zna angielskiego. Nie jest to jednak żadna przeszkoda, by wymienić się kontaktami na Instagramie, popatrzeć, jak chłopcy wyrabiają ciasto na świeży lawasz i jak go wypiekają, żeby potem był cieniutki z dziureczkami jak w folii bąbelkowej. Okazuje się, że piekarze są Azerami, zresztą jak większość mieszkańców północno-zachodniego Iranu.

Jak Polacy wjeżdżali do Iranu: naprawianie dziewictwa, benzyna po 9 groszy (8) Foto: R. Mangasaryan / AFP

Życie codzienne w Iranie, Dżolfa

Jeszcze rano byliśmy u gościnnych Ormian, a teraz jesteśmy 100 kilometrów dalej u ich wrogów, którzy są tak samo mili i prześcigają się, jak nam dogodzić. Nie ma chyba narodu w regionie, którego bym nie darzył szczerą sympatią. Co więcej – te narody mają wiele wspólnego, żyją obok siebie od tysięcy lat, więc wiele obyczajów się skrzyżowało. Ech, ludzie, marnujecie czas i dajecie się manipulować politykom.

Piekarze pomagają nam podłączyć się do swojego wi-fi. Pytamy, jak moglibyśmy wymienić pieniądze. Szef wstaje z worków z mąką i otrzepuje biały strój. Przez chwilę mam wrażenie, że znalazłem się w kolumbijskiej fabryczce kokainy i stoję przed Pablo Escobarem, który wydzwania gdzieś z komórki.

– One minute, change money Euro Tomans – duka po angielsku.

Chłopcy nie zdążą wyjąć z pieca więcej niż dwadzieścia lawaszy, gdy pod piekarnię podjeżdża stary niebieski paykan. Pięćdziesięciolatek z równo przystrzyżonym wąsem, włosami gładko zaczesanymi do tyłu, w okularach i bordowej koszuli w cieniutkie złote paseczki otwiera przed nami reklamówkę pełną irańskiej waluty. Jest tego dobre parę kilogramów.

(Video) 7 SIGNS IN THE GOSPEL OF JOHN.

Diler waluty za sto euro proponuje 14 milionów rialów, jako że jedno euro kosztuje 140 tysięcy. To kurs czarnorynkowy, wielokrotnie wyższy od oficjalnego przelicznika, ale inaczej właściwie nie da się w Iranie wymienić pieniędzy. Irańska waluta nigdy nie stała wysoko, ale poleciała na łeb po wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego w maju 2018 roku.

Jak Polacy wjeżdżali do Iranu: naprawianie dziewictwa, benzyna po 9 groszy (9) Foto: Materiały prasowe

Kamperem do Kabulu

Mężczyzna wręcza nam równowartość 200 euro plikami banknotów z różnymi pięćsetkami. Próbuje nam wyjaśnić, że jedne są nowe, inne stare, ale wszystkie są w obiegu. Czujemy się jak tumany zbici z tropu przez te tomany. Ela próbuje liczyć, ale po chwili wymięka. Wszyscy wokół się uśmiechają.

"No dobra – myślimy – może trochę się sfrajerzyliśmy na początku, ale w sumie to normalne"

Wąsacz na odchodnym łapie pod pachę parę placków owiniętych w gazetę. Jak się niebawem okaże, miał najlepszy kurs w Islamskiej Republice Iranu.

Zastanawiamy się, gdzie położyć tę górę pieniędzy. W torebce Eli się nie zmieszczą. Do portfela tym bardziej. W końcu pakuję nimi do pełna kieszenie bojówek. Kilkunastoletni pomocnik piekarza wraca ze sklepiku z lodami na patyku i wręcza każdemu. Ach, jak smakują! Wszyscy utytłani mąką jemy lody, uśmiechamy się do siebie, a młody piekarz bez przerwy drapie się po jajach, po czym zbiera placki ze specjalnej taśmy, która wyjeżdża z pieca na deskę.

– Może jeszcze czaju? – pytają gospodarze, ale ruszamy do Stiwiego.

Im bliżej ostatniej, wieczornej modlitwy, tym bardziej miasto się ożywia. W sklepie spożywczym kupujemy parę jajek, zimne bezalkoholowe mohito, nektar z brzoskwiń, sok z pomarańczy – dziwimy się absolutnie naturalnym składnikom bez cukru – i dwie puszki tuńczyka. Pytam sprzedawcę, dokąd iść na kolację. Poleca knajpkę za rogiem, którą otwierają o dwudziestej pierwszej. Maszerujemy przez miasto po dywanach cieknącej sokami morwy, która aż wyje, żeby ją przerobić na konfitury bądź – tolerowaną tu na użytek Ormian – tutowkę. Ela je owoce prosto z drzew.

Jak Polacy wjeżdżali do Iranu: naprawianie dziewictwa, benzyna po 9 groszy (10) Foto: MeSSrro / Shutterstock

Życie codzienne w Iranie

Gdzieś nad Turcją zachodzi słońce, muezini ze wszystkich meczetów równocześnie zapraszają wiernych na modlitwę. Kakofonia robi swoje. Nagle ożywają neony i zaczynają migać wszystkie światła niewielkiego miasta. Samochody wyjeżdżają na ulice i przy wtórze klaksonów podążają w różnych kierunkach. W każdym aucie więcej ludzi niż miejsc. Na kolanach dzieciaki, stosy placków pod sufit, arbuzy i melony.

Ludzie spieszą do meczetów, domów i restauracji na pierwszy tego dnia posiłek, który rozpocznie się po zachodzie słońca.

Przychodzimy pod restaurację dziesięć minut przed otwarciem zaciągnięci zapachami. Spory tłumek, pracownicy już wydają posiłki na wynos w pojemnikach, ale nie wpuszczają do środka. Dopiero gdy kończy się modlitwa, starszy menadżer otwiera drzwi. Od razu domyśla się, że jesteśmy obcokrajowcami, więc przydziela nam chłopaka, który zna angielski. Sadza nas pod oknem naprzeciw lodówki z napojami chłodzącymi, od której przy każdym otwarciu bije przyjemna lodowata chmura.

– Chcecie zupę? – pyta chłopak, a wszystko wskazuje na to, że pomidorówka jest w zestawie.

– Tak, ale poprosimy jedną na dwójkę – tłumaczę. Ela ma ochotę na sam ryż, ja chcę szisz kebaba w zestawie.

Najpierw kelner ściele obrus, a w zasadzie folię. Po posiłku odniesie puste naczynia, a wszystkie serwetki, niedojedzone kawałki jedzenia, puste kubeczki i wykałaczki wraz z folią wyrzuci jednym ruchem do śmieci. Wygodny patent. Za chwilę na stole lądują talerz z lawaszem, marynowane papryczki chili, zielenina. Ela patrzy na sąsiedni stół i widząc danie, które na oko przypomina warzywa, pokazuje ukradkiem palcem, że chciałaby właśnie coś takiego, bo stara się nie jeść mięsa. Zanim kelner zrozumie, rodzina, na której stół wskazała Ela, już zrozumiała aluzję. Ojciec każe córeczce postawić miskę na naszym stole. W ogóle sąsiedzi z okolicznych stołów tylko patrzą, jak nam dogodzić. Co chwilę ktoś podchodzi z termosem, proponując herbatę, inny podsuwa miseczkę z pulpecikami i talerzyk z daktylami.

– Dziękujemy! Nie trzeba! – oponujemy. – Zamówimy to samo!

Ale sąsiad coś tłumaczy menadżerowi, który za chwilę stawia między nami ghormeh sabzi, czyli irański gulasz ziołowy. W tym daniu na bazie różnych rodzajów fasoli znajdziemy szczaw, kolendrę, cebulę dymkę, kurkumę, liście musztardy, suszoną limonkę i rozgotowane kawałeczki baraniny bądź wołowiny. Jak się niebawem okaże, będzie to codzienne danie Eli, z którego mnie dostaną się zawsze kawałeczki mięsa.

Ja dostaję szisz kebaba z mielonej baraniny. Obok aromatyczna góra ryżu z ciecierzycą, szafranem, berberysem, dwie połówki grillowanego pomidora i zielenina, żeby zawijać ją z mięsem w lawaszu i po kawałku konsumować.

Jak Polacy wjeżdżali do Iranu: naprawianie dziewictwa, benzyna po 9 groszy (11) Foto: Morteza Nikoubazl / AFP

Tradycyjna restauracja w Iranie (Lahijan)

– Czego się napijecie? – pyta kelner, proponując uwielbiane przez Persów imitacje coli, fanty, sprite’a i innych zachodnich napojów, ale zamawiam dough, czyli napój na bazie jogurtu z solą i miętą, taki irański ajran. Irańczycy w żartach nazywają go "irańską whisky", bo podobno po przedawkowaniu usypia. Po posiłku dużo herbaty z samowara. Tu, na północy Iranu, ten kojarzony z Rosją czajnik jest do dziś codziennie używany w restauracjach, na stacjach benzynowych i w prywatnych domach.

Płacimy za kolację 10 złotych i żegnamy się ze wszystkimi klientami i personelem, jakbyśmy opuszczali rodzinną imprezę. Klienci podsuwają nam jeszcze torebkę prażonych pestek słonecznika i wychodzimy na chłodniejszą o tej porze ulicę. Nagle ktoś woła:

– Hey, mister! Remember me?

Sklepikarz, u którego robiliśmy zakupy, zatrzymuje nas i zadaje masę pytań. Jak nam się podoba Iran? Co sądzimy o sankcjach, rządzie Iranu i Trumpie? Czy w Polsce jest tak zimno jak w Rosji?

– Wait a minute! – prawie krzyczy i wyciąga do nas ręce w geście oznaczającym "stop". Po minucie wraca z lodami.

– Częstujcie się! – Podniecony wręcza nam rożki o smaku arbuza.

Miasto do późna żyje. Ludzie odwiedzają bliskich, meczety, parki, wracają do domów około północy, a nawet później. Wysypiamy się zaparkowani pod gmachem Akademii Medycznej, w cieniu drzewa morwy, którego owoce spadają na dach, zostawiając gęste ciemnobordowe ślady.

Punkt dziewiąta wchodzimy do biura ubezpieczyciela dwadzieścia metrów od Stiwiego.

Przystojna azerska dziewczyna w czarnej chuście i marynarce mówi nieźle po angielsku.

– Nazywam się Sewil. Po azersku sew znaczy "kochać", a sewil to "być kochaną". – Uśmiecha się nieśmiało.

Nasze ubezpieczenie będzie kosztować 48 dolarów za miesiąc, ale później powinniśmy je przedłużyć. Sporo papierologii, choć w końcu po pół godzinie dziewczyna wręcza książeczkę z ubezpieczeniem i plastikową kartę, która przypomina dowód osobisty lub kartę kredytową.

Sewil jest na tyle uprzejma, że pomaga nam kupić na poczcie kartę SIM z internetem.

Najpierw trzeba zrobić kopię paszportu, zapłacić 900 tysięcy rialów i dostajesz 30 gigabajtów. Po operacji "kupić kartę SIM" zaczyna się operacja "wymiana pieniędzy", bo zdajemy sobie sprawę, że przyda nam się więcej irańskiej waluty. Na wszelki wypadek, bo w Iranie wymiana pieniędzy nie jest tak prosta, jak w Europie. W kantorze naprzeciw poczty "Być Kochaną" wsuwa do okienka nasze dolary, a chłopak robi przelew tomanów na jej konto. Następnie udajemy się do banku Sederat Iran, gdzie przy okienku Sewil daje kasjerowi swoją kartę bankową, a ten wręcza jej gotówkę, którą dziewczyna przekazuje nam.

Jak Polacy wjeżdżali do Iranu: naprawianie dziewictwa, benzyna po 9 groszy (12) Foto: Atta Kenare / AFP

Pozta w Iranie

Od kasy obok odchodzi mężczyzna z dwiema cegłami tomanów pod pachami, delikatnie przytrzymując je kciukami i palcem wskazującym z ogromnym złotym sygnetem. Ludzie z torbami pieniędzy dosłownie walczą, by nie ugrzęznąć w głównych drzwiach obrotowych. Równie dobrze mogliby te paczki pieniędzy wynosić w wiadrach na koromysłach, jak kiedyś wodę z rzeki. W środku klimatyzacja i ochroniarz z kałasznikowem. Wystrój wnętrz z czasów, gdy się rodziłem. Portrety Najwyższych Przywódców i zupełna cisza przerywana niekiedy szeptem pracowników i intensywnym bzyczeniem liczarki do banknotów.

Lachestan, Lewandowski!

Do Teheranu mamy 766 kilometrów. To tak, jakby przejechać Polskę wzdłuż lub wszerz. Co parę dni będziemy tu pokonywać duże odcinki, bo większe miasta oddalone są od siebie o 300, a czasem nawet o 700 kilometrów. Pierwszym dużym ośrodkiem, który odwiedziłem w Iranie w drodze do Indii dwadzieścia lat wcześniej, był Tebriz zwany Wrotami Persji. Tu na bazarach i w karawanserajach przez setki lat spotykali się ormiańscy kupcy z Anatolii, Rosjanie wędrujący przez Kaukaz na Bliski Wschód i przeróżni nomadzi jedwabnego szlaku wymęczeni długotrwałą wędrówką przez pustynie Azji Środkowej. Niebawem tam dotrzemy. Na razie pali się lampka kontrolna benzyny, ale przy wyjeździe z Dżolfy widzę stację.

W sieci najczęściej hulały informacje, że ropa jest tu wyłącznie dla kierowców ciężarówek i pojazdów wojskowych; że bez specjalnej karty nie da się jej kupić.

Owszem, na większości stacji, żeby zatankować ON, zjeżdżamy na oddzielny terminal, ale zdobycie karty nie stanowi większego problemu. Z kartą jest tańszy. Kosztuje 3 tysiące rialów, a dolary wymieniono nam po kursie 140 tysięcy za dolara. W złotówkach, a raczej w groszach wychodzi nieco ponad 8 groszy za litr. Za 4 złote mogę zatankować prawie 47 litrów.

Na stacjach, gdzie nie wymaga się karty, kosztuje dwa razy więcej, co i tak dla Europejczyka jest śmieszną ceną. O kartę wystarczy poprosić kierowcę ciężarówki i zaproponować parę groszy. Jeden weźmie, drugi machnie ręką. Kierowca ciężarówki, gdy skończy tankować swój pojazd, nie wyzeruje licznika na dystrybutorze, tylko przekaże nam węża, którego wpakujemy do naszego baku. Oddamy mu tę różnicę, to jest równowartość tego, ile zatankowaliśmy, plus kilkadziesiąt rialów, ale bez szaleństw – pamiętajmy o irańskich cenach.

Jak Polacy wjeżdżali do Iranu: naprawianie dziewictwa, benzyna po 9 groszy (13) Foto: Fatemeh Bahrami / AFP

Stacja benzynowa w Iranie

Tu nie wymagają żadnych kart, bo Dżolfa znajduje się w specjalnej przygranicznej strefie ekonomicznej – z ulgami dla lokalnego przemysłu, a także z ruchem bezwizowym dla obcokrajowców.

Jestem podekscytowany. Paliwo to największy wydatek w naszej podróży. Od wyjazdu z Unii Europejskiej zazwyczaj za litr oleju napędowego płacę ciut mniej niż jedno euro. Ile zapłacę w Iranie? 50, 70 groszy? Na razie jednak facet z obsługi pali papieroska pośrodku stacji. Gdyby wyżąć jego przechodzony kombinezon przez jakąś prasę, można by spokojnie odsączyć z litr paliwa, ale pan nie myśli o ewentualnym spotkaniu iskry z papierosa z obszarpaną szelką, która sobie dynda.

Przygniata peta porwanym sandałem, mogę zatankować. Wciska klawisze na dystrybutorze i cyferki zaczynają bieg. Bak puściusieńki, więc leje się i leje.

– Where are you from? – pyta.

– Poland, Lachestan – odpowiadam.

– Lachestan, Lewandowski, hube, dobrze!

– Pan łączy palce w geście uwielbienia dla polskiego piłkarza, a wąż wydaje dźwięk oznaczający, że bak już pełen.

Licznik pokazuje 174 tysiące rialów za 58 litrów. To jakieś 5 złotych i 50 groszy. Nie mogę uwierzyć. Robię zdjęcie licznika. Wręczam panu tłuste od brudu 200 tysięcy rialów i mam ochotę powiedzieć, że reszty nie trzeba, ale wydaje co do grosza banknoty polepione taśmą klejącą. Zapłaciłem za pełen bak tyle, co za litr w Polsce. Za te pieniądze można zatankować LPG kilkadziesiąt razy do pełna, bo gaz w Iranie jest prawie za darmo.

Przez trzy miesiące w Iranie na paliwo do przejechania tysięcy kilometrów wydamy około 120 złotych polskich za jakieś trzydzieści tankowań. A ponieważ życie w Iranie jest przy obecnym kursie dolara niedrogie, a główny wydatek w podróży Stiwim, czyli paliwo, w zasadzie odpada, to cała irańska eskapada okaże się bardzo łaskawa dla naszego portfela. Choć z pieniędzmi musimy jednak uważać. Zagraniczne karty kredytowe tu nie działają, przelewy międzynarodowe w kraju objętym sankcjami są zabronione, tak że musimy bazować na tym, co wwieźliśmy do Iranu i co możemy wymienić w nielicznych kantorach. Następny bankomat obsługujący nasze karty znajdziemy dopiero w Afganistanie.

Cena irańskiego diesla to prezent od niebios. Można przez chwilę poczuć się jak milioner. Jednak dla Persów te ich niekończące się bogactwa naturalne – ropa i gaz – to jednocześnie przekleństwo, z którym borykają się od znalezienia złóż.

**

Jak Polacy wjeżdżali do Iranu: naprawianie dziewictwa, benzyna po 9 groszy (14) Foto: Materiały prasowe

Kamperem do Kabulu

Andrzej, były korespondent wojenny, zawsze marzył o tym, żeby pokazać żonie Afganistan, kraj groźny i piękny, niepodobny do żadnego innego. Ela, szamańska dusza, miłośniczka gongów i leczniczych ziół, nie była pewna, czy jest gotowa na tak niebezpieczną podróż.

Pewnego dnia pakują się do starego mercedesa MB 100 i ruszają dawnym jedwabnym szlakiem, który w latach 70. przemierzały kolorowe autobusy pełne dzieci kwiatów głodnych przygód, narkotyków i wolnej miłości.

Autorzy chcą zobaczyć nigdy niezdobytą przez obce wojska dolinę Pandższiru i Bamian, buddyjskie sanktuarium zniszczone przez islamskich radykałów. Odnaleźć dawnych przyjaciół, których Andrzej poznał podczas reporterskich wypraw do strefy wojny. Ale najpierw będą musieli pokonać przyprawiające o zawroty głowy serpentyny w górach Armenii i przeprawić się przez granice, na których każdy obcy witany jest z podejrzliwością.

Kto ich ugości, a kto będzie chciał oszukać? Czy stary szaman pomoże Eli pozbyć się lęku wysokości? Co zrobią, gdy na górskiej drodze hamulce w kamperze odmówią posłuszeństwa?

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Tyson Zemlak

Last Updated: 26/10/2023

Views: 5231

Rating: 4.2 / 5 (43 voted)

Reviews: 82% of readers found this page helpful

Author information

Name: Tyson Zemlak

Birthday: 1992-03-17

Address: Apt. 662 96191 Quigley Dam, Kubview, MA 42013

Phone: +441678032891

Job: Community-Services Orchestrator

Hobby: Coffee roasting, Calligraphy, Metalworking, Fashion, Vehicle restoration, Shopping, Photography

Introduction: My name is Tyson Zemlak, I am a excited, light, sparkling, super, open, fair, magnificent person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.