Jak działa przelew bankowy? | MoneyTransfers.com (2023)

W skrócie …

 • Co to są przelewy bankowe?
 • Jak działa przelew bankowy?
 • Jak mogę dokonać przelewu bankowego?
 • Jakie są główne zalety i wady przelewów bankowych?
 • Alternatywy dla przelewów bankowych
 • Jak długo potrwa przelew bankowy?
 • Konkluzja
 • Powiązana treść

Co to są przelewy bankowe?

Przelewy bankowe to sposób elektronicznego przesyłania środków z jednego konta na inne, bez konieczności fizycznego przenoszenia pieniędzy między kontami. Nazywany również przelewem typu „wire transfer”, przelew bankowy jest popularny w przypadku:

 • Wysyłanie pieniędzy jednorazowo.
 • Przelewanie pieniędzy na całym świecie.
 • Płacenie za produkty i usługi online.

Przelewy bankowe są popularne, ponieważ są powszechnie dostępną metodą płatności dla banków na całym świecie, więc wysyłanie i otrzymywanie pieniędzy powinno być łatwe, pod warunkiem, że odbiorca ma również konto bankowe. Należy pamiętać, że przelewu bankowego zwykle nie można cofnąć po zainicjowaniu.

Jak działa przelew bankowy?

W zależności od tego, gdzie jesteś na świecie, przelewy bankowe mogą być przetwarzane za pośrednictwem wielu różnych sieci. Obejmują one:

 • Sieć SWIFT: SWIFT oznacza Stowarzyszenie dla Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Ta sieć to bezpieczny system przesyłania wiadomości używany przez banki na całym świecie do przesyłania między sobą informacji, w tym instrukcji dotyczących przelewów bankowych. Zamiast bezpośrednio wysyłać środki, sieć SWIFT wysyła zlecenia płatnicze z Twojego banku do banku odbiorcy, często za pośrednictwem szeregu innych agentów. Pomimo tego, co sugeruje nazwa, przetwarzanie przelewów SWIFT może zająć kilka dni roboczych (szczególnie w przypadku międzynarodowego przelewu bankowego) i może wiązać się z opłatami zarówno przez bank wysyłający, jak i odbierający.
 • ACH: ACH oznacza „Automated Clearing House” i odnosi się do elektronicznego przepływu środków z jednego konta na drugie. Ta metoda płatności jest jednym z najpopularniejszych systemów płatności w USA i jest powszechnie używana do krajowych przelewów bankowych, płatności rachunków i wpłat bezpośrednich. Przetwarzanie przelewów ACH zajmuje zwykle kilka dni roboczych.
 • BACS: Płatność BACS to jedna z najpopularniejszych metod przelewów bankowych w Wielkiej Brytanii. BACS oznacza „Bankers Automated Clearing Services” i jest obsługiwany przez 16 głównych banków w Wielkiej Brytanii. Polecenia zapłaty są najpopularniejszym zastosowaniem tej metody płatności.
 • CHAPS: CHAPS to skrót od „Clearing House Automated Payment System” i jest to system przelewów z banku do banku o wysokiej wartości, używany do większych kwot zamiast płatności BACS w Wielkiej Brytanii. Płatności CHAPS są zwykle opłacane tego samego dnia, ale w związku z tym zazwyczaj będą miały wyższe opłaty.

Jak mogę dokonać przelewu bankowego?

Istnieje kilka sposobów wysyłania pieniędzy przelewem bankowym, a każdy z nich nieco zmieni sposób, w jaki faktycznie działa przelew bankowy. Co więcej, sposób, w jaki wykonujesz przelew bankowy, może wpłynąć na czas trwania przelewu, poniesione opłaty i kurs wymiany, jeśli wysyłasz pieniądze za granicę.

W twoim banku

Możesz zdecydować się na przelew bankowy w swoim banku. Jest to wygodny i łatwy sposób wysyłania pieniędzy, chociaż może to potrwać dłużej i wiąże się z wyższymi opłatami niż w przypadku niektórych alternatywnych metod. Nasz przewodnik po opłatach za przelewy typu „wire transfer” zawiera zestawienie opłat, których możesz się spodziewać podczas wysyłania pieniędzy w kraju i za granicę.

Aby dokonać przelewu bankowego w Twoim banku, zazwyczaj będziesz potrzebować kilku danych pod ręką, w tym:

 • Imię odbiorcy
 • Numer konta bankowego
 • Ich kod sortowania
(Video) JAK DZIAŁAJĄ BANKI ?

Z dostawcą usług transferowych

Operator przelewów to kolejny popularny wybór do wykonywania przelewów bankowych w celu wysłania pieniędzy za granicę. Niektóre korzyści płynące z korzystania z usług dostawcy przelewu bankowego obejmują:

 • Niższe opłaty w porównaniu do banków
 • Korzystniejsze kursy wymiany
 • Szybszy czas transferu

Dodatkową korzyścią dla dostawców usług transferowych jest szerszy zakres opcji płatności i dostawy. Na przykład możesz zapłacić przelewem bankowym i dostarczyć środki do odbiorcy za pośrednictwem:

Alternatywnie możesz zlecić przelew na konto bankowe odbiorcy, ale zapłacić za przelew kartą kredytową / debetową lub gotówką. Wszystkie te opcje mogą się jednak różnić w zależności od dostawcy, z którego korzystasz, więc upewnij się, że sprawdziłeś opcje płatności przed zablokowaniem przelewu.

Dokonywanie przelewu bankowego za pomocą WorldRemit

WorldRemit to jedna z naszych najlepszych rekomendacji dotyczących przesyłania pieniędzy za granicę. Znany z niskich opłat i krótkich czasów przelewów, WorldRemit obsługuje ponad 150 krajów i 90 walut z opcjami przesyłania przelewów między bankami, a także szereg innych opcji płatności i wypłat.

Jedną z głównych zalet WorldRemit jest to, że 90% przelewów jest autoryzowanych w ciągu kilku minut, co czyni go doskonałą opcją do wysyłania szybkich przelewów bankowych w porównaniu do korzystania z tradycyjnego banku.

Porównaj WorldRemit

Niezależnie od tego, czy robisz przelew bankowy w swoim banku, czy u wyspecjalizowanego operatora przelewów, kroki pozostają dość podobne:

 • Najpierw przejdziesz do sekcji przelewów bankowych w swojej bankowości internetowej lub zalogujesz się na swoje konto dostawcy przekazów pieniężnych.
 • Wprowadź imię i nazwisko odbiorcy, dane bankowe i wszelkie inne informacje wymagane do wykonania przelewu (na przykład waluta, na którą przeliczasz, datę przelewu, wysyłaną kwotę).
 • Sprawdź opłaty, które mogą być związane z Twoim przelewem bankowym i potwierdź, że jesteś z nich zadowolony.
 • Zainicjuj swój transfer.
 • W zależności od okoliczności Twojego przelewu, Twoje środki mogą zostać odebrane w ciągu kilku minut lub do kilku dni roboczych.

Jakie są główne zalety i wady przelewów bankowych?

Plusy

Przelewy bankowe to wygodny sposób przesyłania pieniędzy zarówno w kraju, jak i za granicą.

Jest to dobrze znana i zaufana metoda bezpiecznego przesyłania pieniędzy.

Zwłaszcza w przypadku przelewów krajowych przelewy bankowe są przetwarzane dość szybko.

Jest to popularny sposób elektronicznego przesyłania pieniędzy bez konieczności fizycznego obsługiwania gotówki, zwłaszcza w przypadku firm.

Minusy

Przelewy bankowe mogą wiązać się z wysokimi opłatami w porównaniu z niektórymi innymi opcjami przelewu (takimi jak płatność kartą debetową lub odbiór gotówki).

Międzynarodowe przelewy bankowe mogą czasami potrwać dłużej.

Do wykonania przelewu potrzebne są dokładne dane bankowe odbiorcy.

(Video) SZYBKIE INFO - Fałszywe potwierdzenie przelewu i szybka wysyłka

Alternatywy dla przelewów bankowych

Jeśli nie chcesz wykonywać przelewu bankowego, masz kilka innych możliwości wysyłania pieniędzy:

Płacenie kartą

Płacenie za przelew pieniędzy kartą debetową może wiązać się z szybszym czasem przelewu i niższymi opłatami niż przelew bankowy, więc jest to dobra opcja do rozważenia. Jednak płatność kartą kredytową może wiązać się z wyższymi opłatami.

Odbiór gotówki

Zamiast przelewu z banku do banku, którego przetworzenie może potrwać dłużej, możesz zdecydować, że odbiorca otrzyma przelew środków w formie odbioru gotówki. Jest to często znacznie szybszy sposób pilnego przekazania pieniędzy odbiorcy. Dobrą opcją odbioru gotówki jest WorldRemit.

Jak działa przelew bankowy? | MoneyTransfers.com (1)

(Video) Przelew bankowy

Mobilne e-portfele

Inną opcją jest dostarczenie przelewu do mobilnego portfela elektronicznego, który można wysłać za pośrednictwem wybranego dostawcy przekazów pieniężnych, jeśli obie strony mają konto. Ta metoda zwykle obsługuje krótsze czasy transferu i jest łatwa w użyciu.

Jak długo potrwa przelew bankowy?

Niektóre przelewy bankowe można przetworzyć natychmiast, zwłaszcza jeśli wysyłasz mniejszą kwotę w tym samym kraju. Podobnie, niektóre międzynarodowe przelewy bankowe można przetworzyć w ciągu kilku minut, ale zalecamy, aby najpierw sprawdzić, czy Twój dostawca przelewów może to ułatwić, ponieważ terminy mogą się różnić w zależności od dostawcy i miejsca, do którego wysyłasz pieniądze.

Średnio przelewy bankowe trwają od dostarczenia tego samego dnia do 3 dni roboczych.

Konkluzja

Przelewy bankowe to doskonały sposób na elektroniczne przesyłanie pieniędzy, bez konieczności samodzielnego obsługiwania gotówki. Ten rodzaj przelewu jest doskonały do wielu zastosowań, od firm płacących sprzedawcom i pracownikom po migrantów, którzy chcą wysłać pieniądze z powrotem do domu do rodziny za granicą.

Jeśli chcesz wykonać przelew bankowy, zawsze zalecamy porównanie dostawców, aby znaleźć najlepszą opcję pod względem kosztów, czasu przelewu i niezawodności. Skorzystaj z naszego narzędzia do porównywania, aby znaleźć odpowiedniego operatora do swoich potrzeb związanych z przelewem.

Powiązana treść

Jak przelać pieniądze za darmo?

Co to jest przelew bankowy? Przelew bankowy to sposób elektronicznego przesyłania pieniędzy z jednego konta na drugie. Ta metoda wysyłania pieniędzy jest popularna w przypadku jednorazowych płatności, potrzeby pilnego wysłania pieniędzy (przelewy są często znacznie szybsze niż na przykład bezpośrednie wpłaty) i wysyłaniu pieniędzy za granicę. Zanim dokonasz przelewu, upewnij się, że zapoznałeś się z […]

Jak działa przelew bankowy?

Co to są przelewy bankowe? Przelewy bankowe to sposób elektronicznego przesyłania środków z jednego konta na inne, bez konieczności fizycznego przenoszenia pieniędzy między kontami. Nazywany również przelewem typu „wire transfer”, przelew bankowy jest popularny w przypadku: Wysyłanie pieniędzy jednorazowo. Przelewanie pieniędzy na całym świecie. Płacenie za produkty i usługi online. Przelewy bankowe są popularne, ponieważ […]

Różnica między przelewem typu „wire transfer” a wpłatą bezpośrednią

Główne różnice Główna różnica między przelewem typu „wire transfer” a bezpośrednią wpłatą polega na tym, że przelew typu „wire transfer” to szybszy sposób przesyłania pieniędzy na konto, ale bezpośredni depozyt jest tańszy. Przelew typu „wire transfer” to elektroniczny przelew z jednego konta bankowego na drugie, niezależnie od tego, czy jest to wysyłanie pieniędzy za granicę […]

(Video) Jak działają szybkie przelewy Blue Cash?

Jak działa przelew bankowy? | MoneyTransfers.com (2)

Napisany przez
Yasmin Purnell

(Video) Sesje Elixir bankowe w Polsce.Ile idzie przelew? #autokrytyk #auto krytyk

Yasmin jest autorką treści MoneyTransfers.com. Dzięki dyplomowi z języka angielskiego na Uniwersytecie Nottingham i ponad 5-letniemu doświadczeniu jako freelancer w niszy finansów osobistych, Yasmin dołączyła do zespołu, aby uczynić międzynarodowe przelewy pieniężne bardziej dostępnymi i zrozumiałymi. Kiedy nie pisze, możesz znaleźć ją ćwiczącą na macie do jogi lub planującą kolejną wędrówkę w góry.

Videos

1. Revolut zablokował mi pieniądze!
(Daniel Siwiec)
2. Jak zlecić przelew bankowy za pomocą chatbota SentiOne
(SentiOne)
3. Szybkie wpłaty i wypłaty na giełdzie Zonda dzięki ZEN.com - BLIK, Google Pay, Szybkie przelewy
(Mike Satoshi)
4. Oszust przyłapany! Metoda na telefon z mBanku!
(SZIBU)
5. Giełda Crypto.com - Wpłaty, wypłaty, handel, supercharger, syndicate, staking, bonus🔥 [Poradnik2022]
(Crypto Podróże)
6. Jak uzupelnic druczek bankowy :)
(SzeryfZOBIPL)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Manual Maggio

Last Updated: 03/31/2023

Views: 6268

Rating: 4.9 / 5 (69 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Manual Maggio

Birthday: 1998-01-20

Address: 359 Kelvin Stream, Lake Eldonview, MT 33517-1242

Phone: +577037762465

Job: Product Hospitality Supervisor

Hobby: Gardening, Web surfing, Video gaming, Amateur radio, Flag Football, Reading, Table tennis

Introduction: My name is Manual Maggio, I am a thankful, tender, adventurous, delightful, fantastic, proud, graceful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.