Historia rozwoju komputerów i laptopów 1945 - 2020 (2024)

ENIAC uznawany jest za pierwszy inajwiększy na świecie komputer stacjonarny – jego historia ma już kilkadziesiąt lat, więc to dobra okazja, by przypomnieć sobie, jak na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci zmieniały się komputery.

Od czasówENIAC-a zmieniło się właściwie wszystko, bo dzisiejsze pecety stały się nie tylko wydajniejsze, ale przede wszystkim: mobilne, wielozadaniowe iestetyczne. Zapraszamy wpodróż, która przedstawi, jak wyglądała historia komputera wskrócie od czasówENIAC-a do czasówwspółczesnych, anawet planówna dalsze lata. Zartykułu dowiecie się kto wymyślił komputer, jaki był pierwszy komputer na świecie, atakże kiedy wynaleziono komputer.

Pierwszy komputer - ENIAC

ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer) został zaprojektowany w1945 roku, przez J.P. Eckerta iJ.W. Mauchly’ego zUniversity of Pennsylvania's Moore School of Electical Engineering. Publicznie zaprezentowano go jednak dopiero wlutym 1946 roku na Princeton University.

Kto wynalazł komputer? Kiedy powstał pierwszy komputer?

Przyjmuje się, że tytuł pierwszego komputera należy do maszyny ENIAC - została ona skonstruowana wlatach 1943 - 1945 roku przez naukowcówzUniversity of Pennsylvania's Moore School of Electical Engineering - J.P. Eckerta iJ.W. Mauchly’ego.

ENIAC pracował z„rekordowym” taktowaniem 0,1 MHz, za co odpowiadało ponad 70 tysięcy rezystorów, 10 tysięcy kondensatorów, 1 500 przekaźników, 6 tysięcy ręcznych przełącznikóworaz 5 mln połączeń lutowanych. Żeby wszystko wmiarę sprawnie działało, potrzebny był cały sztab osób. Produkcja ENIACa pochłonęła ponad 6 mln dolarów, apierwotnie pierwszy komputer został zaprojektowany do produkcji tablic balistycznych.

ENIAC tokomputer sprzed ery pecetów, ale można uznać, że to też najstarszy komputer. Warto podkreślić, że był monstrualnym urządzeniem: zajmował 167 m2 powierzchni, składał się z42 szaf zblachy stalowej, sięgał ponad 2,4 metra wysokości imierzył 24 metry długości. Jego łączna waga przekraczała, bagatela, 27 ton. Oznacza to, że ważył mniej więcej tyle, ile wszyscy uczniowie typowej szkoły średniej wWielkiej Brytanii. Pracował niezwykle głośno inieustannie się nagrzewał. Imponował gabarytami, ale zperspektywy czasu jego moc obliczeniowa wygląda dziś blado.

Dawna nazwa komputera

ENIAC to także dawna nazwa komputera - to akronim od Electronic Numerical Integrator And Computer, co można przetłumaczyć jako Elektroniczny, Numeryczny Integrator iKomputer.

Współczesne komputery osobiste, przejawiają dokładnie odwrotną cechę: imponują mocą zamkniętą wcoraz mniejszych icoraz atrakcyjniejszych konstrukcjach. Zkolei dzisiejsze smartfony znajniższej półki cenowej, są średnio 50 tysięcy razy szybsze iponad 43 tysiące razy lżejsze od ENIAC-a.

Era desktopów- pierwszy komputer stacjonarny


CDC 6600

Pierwsze komputery stacjonarne dostępne dla zwykłych użytkownikówpojawiły się na rynku itrafiły do naszych domóww latach 80-tych XX wieku, czyli niemal 40 lat po ENIAC-u. Wmiędzyczasie, wlatach 60-tych XX wieku, najpotężniejszym desktopem świata (zajmującym dosłownie całe biurko) był CDC 6600.


Superkomputer Cray

W latach 80-tych za niedościgniony wzór mocy obliczeniowej uchodził już designerski Cray-2. Również wtych latach, akonkretnie w1982 roku, na komputerach PC zadebiutował system operacyjny Microsoft Windows 1.0, który był pierwszym środowiskiem firmy Microsoft wykorzystującym interfejs graficzny (GUI) idziałającym jako nakładka na MS-DOS. Ito wówczas tak naprawdę rozpoczęła się era desktopów.

Ówczesne komputery osobiste nie zajmowały już całego pokoju, jak pierwsze komputery, lecz zpowodzeniem mieściły się na biurku dzięki niewielkim, blaszanym lub plastikowym konstrukcjom typu desktop.

Commodore - najpopularniejsza marka komputerówz lat 80

Jednym znajpopularniejszych komputeróww tym okresie był Commodore 64, który zadebiutował na rynku w1982 roku ikosztował 595 dolarów. Niewielka, beżowa jednostka centralna podpinana była do telewizora.


Commodore 64 - dawny prosty komputer

Komputer oferował już podstawowe oprogramowanie biurowe imożna było na nim zagrać wtakie gry jak Castle Wolfenstein (zapewne sporo naszych czytelnikówjeszcze pamięta ten tytuł). Częstotliwość taktowania procesora wynosiła 1 MHz. Do tego 64 KB pamięci RAM oraz zewnętrzny napęd dyskietek 5,25 cala dla wersji Commodore 1541, na których można było zmieścić aż 170 KB danych.


Compaq Deskpro - dawny komputer domowy

Jednak prawdziwą rewolucję wbranży komputerowej przyniosły pierwsze komputery zprocesorami typu 386, takie jak np. Compaq Deskpro z1986 roku - to jeden znajstarszych komputerów, który był powszechnie używany wdomach. Kosztował wówczas aż 6499 dolarów, ale wart był swojej ceny: posiadał 32-bitowy procesor oczęstotliwości 16 MHz, który umożliwiał zabawę wgry typu Wing Commander wrozdzielczości 640x480 waż 256 kolorach.


SGI IRIS Crimson

Era stacjonarnych komputerówtrwała wnajlepsze jeszcze wlatach 90-tych, ainżynierowie prześcigali się wprojektowaniu kolejnych, coraz bardziej wydajnych konstrukcji. Jedną znich był projekt SGI IRIS Crimson, oroboczej nazwie Diehard 2. Był to jeden zpierwszych 64-bitowych komputerówstacjonarnych, który na rynku pojawił się w1993 roku. Procesor taktowany zegarem 150 MHz, 256 MB pamięci RAM oraz gigantycznym dyskiem twardym (7,2 GB), Diehard 2 posiadał specjalny chipset, który umożliwiał wyświetlanie animacji w3D.

To właśnie ten komputer uznaje się za jeden zpierwszych pecetów, które pojawiły się wfilmach. Wtym wypadku – wJurassic Park. Ten komputer był jednak dość trudno osiągalny dla statystycznego użytkownika, ponieważ jego cena przekraczała kilkanaście tysięcy dolarów.

Historia laptopów

Komputer przez wiele lat kojarzył się zurządzeniem stojącym wdomu lub wpracy, niejako przytwierdzonym do biurka. Dlatego pojawienie się pierwszych komputerówprzenośnych, czyli laptopów, stanowiło krok wkierunku komputerówmobilnych, zktórych można będzie korzystać nie tylko wjednym, ściśle określonym miejscu.


Grid Compass Computer 1109

Choć faktyczna kariera laptopówrozpoczęła się wlatach 90-tych XX wieku, to pierwszy laptop udostępniany komercyjnie pojawił się pod koniec lat 70-tych. Za pomysłodawcę koncepcji laptopa, określanego pierwotnie jako „Dynabook”, uchodzi dziś Alan Key, pracownik Xerox PARC. Jednak zaproponowane przez niego rozwiązanie nie weszło do powszechnego obrotu.

W 1979 roku na rynku zadebiutował Grid Compass Computer 1109. Jego twórcą był brytyjski inżynier William Moggridge, ajednym zpierwszych odbiorców– amerykańska agencja kosmiczna NASA, która używała sprzętu wswoim programie promówkosmicznych. Cena Grida nie była jednak przystępna dla statystycznego Amerykanina: koszt takiego urządzenia wiązał się zwydatkiem od 8 do nawet 10 tysięcy dolarów, co może dziś wywoływać uśmiech producentówlaptopów, ponieważ jak na sprzęt posiadający 340 KB RAM, procesor Intel 8086 oraz wyświetlacz orozdzielczości 320 x 240 pikseli był to całkiem słony wydatek.

Nie zmienia to faktu, że to właśnie Grid Compass Computer 1109 mieścił się wtorbie ibył stosunkowo lekki: ważył około 5 kg, ajego obudowa została wykonana ze stopu magnezu. Grid wszedł również do popkultury – wroku 1985 wfilmie Perfect używał go bohater grany przez Johna Travoltę.


Osborne 1

Oprócz wspomnianego Grida palmę pierwszeństwa wśród laptopówprzyznaje się równie często komputerowi przenośnemu Osborne 1, który trafił na sklepowe półki w1981 roku ikosztował zdecydowanie mniejsze pieniądze niż Grid. Za konfigurację zprocesorem Zilog Z80 taktowanym zegarem 4 MHz, 64 KB RAM, ważącą 12 kg, nieposiadającą baterii (akumulator należało dokupić osobno) iz 5-calowym, monochromatycznym ekranem (mieszczącym 24 wiersze po 53 znaki) trzeba było zapłacić 1 795 dolarów.


IBM ThinkPad 701C zasłynął swą „składaną” klawiaturą (tzw. Butterfly)

Dopiero lata 90-te przyniosły rzeczywisty boom na laptopy iskokowy rozwój tej kategorii sprzętu. Wraz ze zwiększaniem się ich mocy obliczeniowej – zmniejszała się również masa, wskutek czego laptopy stawały się stopniowo podstawowym wyposażeniem zwykłych użytkownikóworaz firm. Przedsiębiorcy zaczęli znich korzystać, adobry laptop stał się synonimem prestiżu. Przez wiele lat uważano, że to właśnie laptopy stanowią kres możliwości rozwojowych komputerówosobistych.


12-calowy Lenovo A100 - "jedyne" 2 kg wagi i3 cm grubości

Tymczasem rynek pecetówokazał się niezwykle chłonny ipodatny na innowacje. Dlatego producenci poszli okrok dalej ipostanowili przed sobą nowe zadanie: odtąd sprzęt komputerowy miał być już nie tylko mobilny, ale też wielofunkcyjny.

Urządzenia 2-w-1 - połączenie laptopa ztabletem

Obecnie szczytem osiągnięć techniki komputerowej są urządzenia typu 2-w-1, które mogą działać zarówno jak tablety (dotykowy ekran), ale też laptopy (dopinana do ekranu klawiatura). Ich głównymi zaletami są właśnie mobilność oraz wielofunkcyjność. Dzięki niewielkiej wadze irozmiarom, można je ze sobą zabrać praktycznie wszędzie.

Prekursorem urządzeń 2-w-1 był Microsoft, zjego linią urządzeń Surface, które zadebiutowały na rynku w2012 roku. Początkowo konkurencja na wiadomość iplanach wprowadzenia sprzętu zareagowała mocno sceptycznie. Pojawiały się głosy, że urządzenia 2-w-1, czyli komputery zfunkcją tabletów, nie mają przed sobą wielkiej przyszłości isą po prostu nietrafionym pomysłem.


Microsoft Surface RT

Prognozy sceptykówsię nie sprawdziły, adziś rynek urządzeń 2w1 rośnie wbardzo szybkim tempie. Coraz częściej sięgają po nie użytkownicy oraz przedsiębiorcy. Duża wtym zasługa urządzeń Microsoft, akonkretnie – linii Surface.


Microsoft Surface Pro X

Najnowszym produktem ztej rodziny jest Surface Pro 7 iSurface Pro X. De facto mamy do czynienia ztabletem, który może zastąpić dotychczas używany przez nas komputer. Do urządzenia dołączane jest też specjalne pióro Surface Pen, przyczepiane magnetycznie do obudowy. Można również dokupić do niego wymienialne końcówki.

Dzięki pióru użytkownicy zajmujący się np. grafiką komputerową czy projektowaniem modeli 3D, mogą precyzyjnie odwzorować każdy detal swojego projektu, aumieszczona na końcu Surface Pen gumka pozwala im wymazać każdą niedokładność. Jedno kliknięcie otwiera program do notatek odręcznych OneNote, dwa kliknięcia robią zrzut ekranu. Wten sposób komputer osobisty stał się czymś więcej, niż tylko narzędziem do pracy biurowej.

Laptopy zpodwójnymi iskładanymi ekranami

Kolejnym krokiem wrozwoju są laptopy zpodwójnymi ekranami, zktórych można korzystać wdwóch trybach - tabletu lub kompaktowego laptopa, nawet zdwoma niezależnymi ekranami. Zalety takiego rozwiązania to przede wszystkim możliwość wykonywania wielu zadań równocześnie, zwiększona ergonomia czy dostosowywanie interfejsu do aktualnych potrzeb. Urządzenia będą korzystać ze specjalnej wersji systemu operacyjnego - Windows 10X, pozwalającej wykorzystać pełny potencjał nowej konstrukcji.

Przykładem takiego laptopa jest Microsoft Surface Neo, gdzie zastosowano dwa 9-calowe ekrany (można je przekształcić wjeden ekran oprzekątnej 13 cali). Ciekawostką jest też laptop Lenovo ThinkPad X1 Fold, wktórym zastosowano jeden elastyczny ekran.

Historia komputerow - co dalej?

Jednym zpomysłówdefiniujących przyszłość pecetów, jest idea „świata bez haseł” (Password-Free World), rozwijana przez Satyę Nadellę, CEO Microsoft. Nadella rozumie przez nią odejście od haseł jako ciągu znakówwpisywanych zklawiatury komputerowej. Podczas przemówienia wMumbaju potwierdził, że Microsoft pracuje nad rozwiązaniem, dzięki któremu hasła nie będą już czymś, co można złamać czy „zhackować”. Wykorzystanie danych biometrycznych ma pozwolić na skuteczniejsze zabezpieczenie interfejsówkomputerowych.

Historia rozwoju komputerów i laptopów 1945 - 2020 (14)

Scenariusz Password-Free World ziszcza się już teraz wpostaci interfejsu Windows Hello, dostępnego wnajnowszych komputerach zWindows 10 (jak choćby wspomniany Surface Pro 7 czy Surface Pro X), wyposażonych wkamerę zfunkcją rozpoznawania twarzy. Użytkownik jest tu weryfikowany poprzez „skanowanie” twarzy iaby zalogować się do swojego konta nie musi wpisywać hasła – wystarczy, że spojrzy wkamerę.

W testach przeprowadzonych przez serwis The Australian Windows Hello okazał się praktycznie bezbłędny. Na sześciu parach niemalże identycznych bliźniaków, którzy mieli zalogować się na konto wkomputerze rodzeństwa, rozpoznawał bezbłędnie prawdziwego właściciela, uniemożliwiając tym samym jego rodzeństwu dostęp do przechowywanych treści. Zastosowanie rozwiązań biometrycznych wPC to tylko wierzchołek góry lodowej pomysłów, które wnajbliższych latach będą napędzały branżę komputerową.

Rynek komputerówosobistych nie stoi wmiejscu. Projektanci kolejnych generacji urządzeń starają się wyposażać je wnowe technologie, dzięki którym komputery stają się coraz bardziej atrakcyjnymi produktami. Póki co cel jest jeden ijest wyraźny: maksymalizacja wygody użytkowania. Jednocześnie, dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań, komputery stają się coraz bardziej przyjazne ibezpieczne dla użytkownika. Wtym właśnie sensie Microsoft mówi dziś o„more personal computing”, kładąc nacisk nie tylko na rozwój samego sprzętu, lecz także doświadczeń użytkownika, płynących zużytkowania komputera.

Źródło: Microsoft, Wikipedia

Zobacz więcej okomputerach:

  • Najmniejszy komputer - Chuwi LarkBox
  • Najwydajniejszym superkomputerem na świecie
  • Najwydajniejszy komputer dla gracza
Historia rozwoju komputerów i laptopów 1945 - 2020 (2024)

FAQs

Dlaczego dzisiejsze komputery są znacznie mniejsze od tych z lat 40 i 50? ›

Rozwój i miniaturyzacja komputera następują w latach 50 i 60. W tym czasie lampy elektronowe zostają zastąpione tranzystorami i półprzewodnikami. Sprawiło to, że urządzenie stało się znaczniej mniejsze, szybsze i bardziej niezawodne.

Jaka jest historia komputera? ›

Pierwsze komputery stacjonarne dostępne dla zwykłych użytkowników pojawiły się na rynku i trafiły do naszych domów w latach 80-tych XX wieku, czyli niemal 40 lat po ENIAC-u. W międzyczasie, w latach 60-tych XX wieku, najpotężniejszym desktopem świata (zajmującym dosłownie całe biurko) był CDC 6600.

W jakim roku wynaleziono komputery? ›

ENIAC – Pierwszy w historii komputer

Pierwszym w historii komputerem był ENIAC. Było to już ponad 70 lat temu! Komputer został zaprojektowany w 1945 roku przez naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii. Publicznie zaprezentowano go już rok później na Uniwersytecie w Princeton.

Kiedy pojawiły się pierwsze laptopy? ›

Pierwszym oferowanym komercyjnie laptopem, który mieścił się w torbie, był Grid Compass Computer 1109. W roku 1979 zaprojektował go William Moggridge dla Grid Systems Corporation. Komputer ten był używany w programie NASA dotyczącym promów kosmicznych we wczesnych latach 80.

Ile lat ma mój komputer? ›

Wiek można sprawdzić w systemie Windows: kliknij w Start > uruchom CMD > następnie w okienku uruchom systeminfo. System wygeneruje Ci listę bardzo ciekawych informacji, w tym również datę produkcji Biosu i pierwszą instalację systemu.

Ile ważył pierwszy laptop? ›

Za pierwszy przenośny komputer należy uznać IBM 5100, choć słowo „przenośny” należy wziąć w tym wypadku w duży cudzysłów, bo ważył on aż 24 kilogramy. W jednej obudowie miał jednak zintegrowany monitor, klawiaturę i wszystkie komponenty, które sprawiły, że był to w pełni funkcjonalny komputer.

Kiedy powstał pierwszy laptop w Polsce? ›

Był rok 1981 i takie przedsięwzięcia nie zdarzały się często. Informatyk miał 54 lata.

Co to są komputery? ›

< łac. computare 'rozważać', 'obliczyć'], elektroniczna maszyna cyfrowa, urządzenie elektroniczne przeznaczone do przetwarzania informacji (danych) przedstawionych w postaci cyfrowej, sterowane programem zapisanym w pamięci.

Jak inaczej można powiedzieć na komputer? ›

Najczęściej spotykane wyrazy bliskoznaczne słowa komputer to: elektroniczna maszyna cyfrowa, komp, maszyna matematyczna, komputer osobisty, blaszak, składak, maszyna licząca, pudło, PC, pecet, złom, pc, mózg elektronowy, mikrokomputer, ... .

Jaki był pierwszy komputer na świecie? ›

ENIAC (od ang. Electronic Numerical Integrator And Computer – Elektroniczny, Numeryczny Integrator i Komputer) – komputer skonstruowany w latach 1943–1945 przez J.P. Eckerta i J.W. Mauchly'ego na Uniwersytecie Pensylwanii w USA.

Jak inaczej mówi się na laptopa? ›

Najbardziej znane wyrazy bliskoznaczne słowa laptop to: PC, pecet, lapek, komp, ... .

Co to znaczy laptop? ›

Nazwa „laptopoznacza sprzęt, który można łatwo umieścić na kolanach. Ta nazwa pochodzi z połączonych angielskich słów – lap (kolana) i top – (na wierzchu). Notebook natomiast oznacza nowocześniejszą nazwę tradycyjnego notatnika. Gdy nazewnictwo powstawało, notebooki przewyższały większość laptopów swoją mobilnością.

Po co jest laptop? ›

Laptopy znajdują zastosowanie zarówno w pracy, jak i w domu, a z racji swojej mobilności pozwalają na pracę w podróży. Laptopy, zależnie od zainstalowanych komponentów, mogą być przeznaczone do zadań biurowych, do gier, oglądania filmów, czy obróbki wideo i obrazu.

Jak długo żyją laptopy? ›

Średnia żywotność laptopa zależy od okresu, kiedy dany sprzęt został wyprodukowany. Przyjmuje się jednak, że dobry komputer bezawaryjnie powinien działać około trzech lat. Wydajność sprzętu można poprawić poprzez regularne czyszczenie.

Jak sprawdzić ile czasu był używany laptop? ›

Jeśli to laptop, to po numerze seryjnym na stronie producenta możesz się zorientować. Jeśli stacjonarny składk, to po częściach w środu (mają małe naklejki z datami produkcji). Możesz również dokładnie przyjrzeć się wentylatorm w zasilaczu i na procesorze oraz wszystkim radiatorom i najmniejszym zakamarkom.

Z czego składa się laptop? ›

Najczęściej obudowa wykonana jest z plastiku. Niektórzy producenci stosują również obudowy wykonane z aluminium. W skład części obudowy wchodzą: klapa matrycy, ramka wokół matrycy, palmrest, kadłubek ( spod obudowy) oraz zawiasy, które łącza dolną cześć obudowy z górna, w której zamontowany jest ekran.

Kto był autorem pierwszego polskiego komputera? ›

W Instytucie Automatyki Sieci Elektrycznych Politechniki Warszawskiej opracowano komputer EMMA, którego model uruchomiono w 1963 roku. W Instytucie Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego uruchomiono w roku 1965 minikomputer KAR 65. Był on zaprojektowany przez Jacka Karpińskiego i wykonany pod jego kierunkiem.

Jak wyglądał pierwszy komputer? ›

Masa tego komputera wynosiła ponad 27 ton, zawierał blisko 18 tysięcy lamp elektronowych i zajmował powierzchnię około 167 metrów kwadratowych, składał się z 42 szaf ze stalowej blachy, sięgał ponad 2,4 metra wysokości i miał 24 metry długości!

Gdzie wynaleziono komputer? ›

Za pierwszy komputer uznaje się zaprezentowany 14 lutego 1946 roku Electronic Numerical Integrator And Computer, w skrócie ENIAC. Uznany jest on za pierwszy i największy na świecie komputer stacjonarny. Prace nad tą maszyną trwały od roku 1943 do roku 1945, na uniwersytecie w Filadelfii.

Jak nazywa się komputer z ekranem dotykowym? ›

Ultrabook - to laptop, którego waga nie przekracza 1,5 kg, a grubość 21 mm. Często wyposażony jest w ekran dotykowy, a bateria potrafi wytrzymać minimum 9 godzin ciągłej pracy. Ultrabooki są chętnie wybierane przez osoby, które często podróżują.

Ile kosztuje nowy komputer stacjonarny? ›

Najtańszy sprzęt to PC w cenie do około 1500-2000 złotych.

Wyposażone są w najsłabsze procesory i często jedynie zintegrowane układy graficzne. Komputery w cenie od 2000 do 3000 złotych to mocniejsze maszyny, które przeznaczone są zarówno do pracy, nauki, jak i gier.

Jakie są rodzaje laptopów? ›

Aktualnie dostępne są następujące kategorie laptopów: notebooki, netbooki, ultrabooki i laptopy konwertowalne.

Czy laptop to notebook? ›

Laptop i notebook to tylko dwie różne nazwy określające dokładnie to samo urządzenie – przenośny komputer osobisty o takich gabarytach, by można go było położyć na kolanach (przy czym warto zaznaczyć, że starsze laptopy, które tak właśnie były postrzegane, potrafiły ważyć 5, a nawet więcej kilogramów).

Jak działają komputery kwantowe? ›

Komputery kwantowe przechowują informację w postaci kubitów (bity kwantowe). Mogą one przyjmować wartość 0 lub 1 ale zgodnie z zasadami mechaniki kwantowej, mogą także przyjmować obie wartości na raz. Ten proporcjonalny stan pośredni bycia między 0 a 1 nazywany jest superpozycją.

Ile komputerów jest na świecie? ›

Na świecie działa miliard komputerów.

Ile kosztował pierwszy komputer? ›

Historia. Zaprojektowany został przez Steve'a Wozniaka, jednego z założycieli firmy Apple i wszedł do sprzedaży w kwietniu 1976 za 666,66 USD.

Co jest zasadnicza cecha komputerów? ›

Istotną cechą komputera, odróżniającą go od innych systemów cyfrowych, jest możliwość zupełnej zmiany realizowanych przez niego funkcji jedynie przez zmianę programu w jego pamięci. ? Innych dodatkowych urządzeń, coraz bardziej unowocześnianych, lecz niepotrzebnych do prawidłowego działania komputera.

Skąd wzięła się nazwa komputer? ›

leksem komputer to zapożyczenie z języka angielskiego computer ‚kalkulator, elektroniczna maszyna cyfrowa', powstałe od łacińskiego computare ‚obliczyć, sumować, liczyć'.

Co było pierwsze komputer czy program komputerowy? ›

Pierwszy program komputerowy powstał przed pierwszym komputerem: Ada Lovelace. Urodzona w 1815 roku Lovelace była córką słynnego angielskiego poety epoki romantyzmu Lorda Byrona.

W jaki sposób działa komputer? ›

Jego działanie oparte jest na systemie dwójkowym (zerojedynkowym) i polega na wykonywaniu prostych operacji matematyczno-logicznych. Podstawową cechą procesora jest długość słowa (wyrażona w bitach), na którym wykonuje on operacje obliczeniowe (np procesor 64-bitowy).

Co się znajduje w komputerze? ›

Podstawowe urządzenia w komputerze to: płyta główna, procesor, pamięć RAM, CD-ROM, stacja dyskietek, twardy dysk, karta graficzna, karta dźwiękowa, zasilacz, karta sieciowa. Natomiast monitor, klawiatura i mysz to podstawowe urządzenia peryferyjne, służące do komunikowania się z komputerem.

W jakich dziedzinach życia używa się komputera? ›

Obecnie komputery funkcjonują niemal w każdej dziedzinie życia. Używa się ich w nauce, handlu, medycynie, komunikacji oraz przemyśle. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić, że kiedyś te urządzenia zamknięte były w laboratoriach naukowych i bazach wojskowych, gdzie pracą na nich zajmowali się tylko wtajemniczeni informatycy.

Co to znaczy komputer stacjonarny? ›

Komputer stacjonarny, potocznie desktop (ang. desktop; na biurko) – rodzaj komputera osobistego, który zwykle jest na stałe umiejscowiony przy biurku, głównie ze względu na swoje gabaryty i ciężar. Składa się z co najmniej trzech zasadniczych elementów: jednostki systemowej, monitora i klawiatury.

Po co został stworzony komputer? ›

Został skonstruowany przez J.P. Eckerta i J.W. Mauchly'ego na Uniwersytecie Pensylwanii w USA. Jego proces budowy zapoczątkowała potrzeba stworzenia tablic balistycznych dla amerykańskich sił zbrojnych.

Jak nazywa się komputer popularny w latach 80? ›

komputery 8-bitowe - najpopularniejsze w latach 80., oparte na procesorach z serii MOS 6502 albo Zilog Z80. W Polsce najpopularniejszymi komputerami tej generacji były ZX Spectrum, Commodore 64 i rodzina 8-bitowych Atari.

Jak powstał pierwszy system operacyjny? ›

Pierwszy system operacyjny powstał już w 1954 roku – nazywał się Director Tape i został opracowany na potrzeby komputera Whirlwind. Swoją cegiełkę do tworzenia zaawansowanego oprogramowania dorzuciła firma General Motors, kojarzona przede wszystkim z działania w branży motoryzacyjnej.

Jak powstał pierwszy laptop? ›

Początki komputerów przenośnych, które dziś określilibyśmy mianem laptopów, sięgają 1968 r. Wtedy to Alan Kay z laboratorium Xerox PARC opracował projekt pierwszego urządzenia tego typu. Sprzęt nazwany DYNABOOK miał mieć kompaktowe wymiary, własny ekran i klawiaturę oraz wbudowany akumulator.

Jak zbudowane są współczesne netbooki? ›

Netbooki pracują zwykle na kartach Intel z rodziny GMA. Późniejsze modele posiadają również nVidia ION. Mają też niewielki, najwyżej 12,1-calowy ekran, dysk typu SSD lub tradycyjny dysk twardy oraz zmniejszoną klawiaturę.

Jak inaczej można nazwać smartfon? ›

Najbardziej znane wyrazy bliskoznaczne słowa smartfon to: telefon, automat telefoniczny, telefon komórkowy, aparat, smartfoniczek, telefon dotykowy, aparat telefoniczny, smartfonik, komórka, telefon z dotykowym wyświetlaczem, ... .

Co było przed komputerem? ›

Do wykonania ENIACA konieczne było zastosowanie ponad 70 tysięcy rezystorów, 1500 przekaźników, 10 tysięcy kondensatorów oraz 6 tysięcy ręcznych przełączników. Do sprawnej obsługi ENIACA potrzebny był też cały sztab ludzi. Sam komputer zajmował też bardzo dużo miejsca, bo aż 167 m2 powierzchni.

Jaki system operacyjny do laptopa? ›

Lepiej postawić na laptop z systemem Windows 10. W przypadku macOS nie ma tego problemu, bo system jest na bieżąco aktualizowany. Z kolei stawiając na Linuksa o nic nie trzeba się martwić, ponieważ nic nie kosztuje i w każdej chwili można zmienić jedną dystrybucję na drugą.

Jaka jest najlepsza marka laptopa? ›

Ranking najlepszych laptopów
Nazwa
1.Macbook Pro 13" M1więcej informacji
2.Dell Latitude 7400więcej informacji
3.Lenovo ThinkPad P53więcej informacji
4.HP EliteBook 840 G6więcej informacji
4 more rows

Dlaczego komputer jest lepszy od laptopa? ›

Z drugiej strony, komputery stacjonarne są znacznie większe od laptopa, co ogranicza ich mobilność. Nawet najmniejsza konstrukcja komputera stacjonarnego będzie wymagać źródła zasilania i monitora. I choć istnieją gracze, którym nie przeszkadza przenoszenie całej skrzynki na specjalne okazje, jak np.

Co jest lepsze do grania komputer czy laptop? ›

Kiedy komputer do gier ma być użytkowany głównie w jednym miejscu, albo też gdy kluczowa jest jego maksymalna wydajność, porównanie laptop gamingowy vs PC wygrywa stacjonarka.

Czy laptop na studia? ›

Każdy student potrzebuje laptopa. Jedni bardzo wydajnego, inni głównie mobilnego, ale faktem jest, że bez notebooka się nie obejdzie. Sprawdź zatem, jaki laptop warto kupić na studia w 2022. Dowiedz się też, który będzie najlepszy dla danego kierunku.

Dlaczego w komputerze zmienia się data? ›

Podtrzymuje prawidłową datę i czas w tzw. CMOSie BIOSu w czasie, kiedy komputer jest wyłączony. Ma wpływ na Windows'a, ponieważ system odczytuje datę i czas właśnie z BIOSu. Nie możesz w ten sposób korzystać z komputera chyba, że po każdym uruchomieniu skorygujesz datę i czas w systemie.

Dlaczego w komputerach używany jest system binarny? ›

Cyfry binarne skutecznie i tanio można reprezentować w technice, podczas gdy dla maszyny działającej w systemie dziesiętnym trzeba by było znaleźć taki sposób odwzorowania liczb, żeby używany sygnał kodował i różnicował wszystkie cyfry od 0 do 9.

Ile kosztuje nowy komputer stacjonarny? ›

Najtańszy sprzęt to PC w cenie do około 1500-2000 złotych.

Wyposażone są w najsłabsze procesory i często jedynie zintegrowane układy graficzne. Komputery w cenie od 2000 do 3000 złotych to mocniejsze maszyny, które przeznaczone są zarówno do pracy, nauki, jak i gier.

Dlaczego komputer nie pamięta daty i godziny? ›

Bywa tak, że Windows po każdym wyłączeniu zapomina datę i czas na skutek zużycia baterii płyty głównej. Komputer Świat pokaże, jak taką baterię wymienić. Nową baterię kupimy w większości sklepów komputerowych (oznaczona jest symbolem CR2032).

Dlaczego komputer pokazuje złą godzinę? ›

Strefa czasowa

Twój komputer może być po prostu ustawiony na niewłaściwą strefę czasową i za każdym razem, gdy naprawisz czas, resetuje się do tej strefy czasowej po ponownym uruchomieniu komputera. Jeśli minuty są poprawne i tylko godzina jest zła, to prawdopodobnie problem, z którym masz do czynienia.

Dlaczego zmienia się data i godzina w laptopie? ›

W momencie w którym komputer wejdzie samoczynnie w tryb uśpienia lub sam wprowadzam go w tryb uśpienia, po wyjściu z trybu następuje samoczynne przestawienie się daty i godziny ( dzisiaj np.

Kto wymyślił kod binarny? ›

Ojcem nowoczesnego systemu binarnego nazywany jest Gottfried Wilhelm Leibniz, autor opublikowanego w 1703 roku artykułu Explication de l'Arithmétique Binaire.

Jak wygląda kod binarny? ›

W systemie binarnym do zapisu liczby używamy cyfr 0 i 1 , w którym każda pozycja cyfr składających się na liczby jest określona kolejną potęgą dwójki (a po prawej stronie, jak w systemie dziesiętnym są cyfry z najmniejszą wagą pozycji). W systemie dwójkowym zapis liczby binarnej 11010 oznacza w systemie dziesiętnym 26.

Jakie są systemy liczbowe? ›

Systemy liczbowe dzielą się na pozycyjne i addytywne. Do najczęściej stosowanych pozycyjnych systemów liczbowych należą: system dziesiętny (dziesiątkowy), system dwójkowy (binarny) i system szesnastkowy (heksadecymalny).

Co to za skrót PC? ›

(1.1) personal computer.

Czy laptop to też PC? ›

Kierując się powyższą definicją, odpowiedź na pytanie, czy laptop to komputer, okazuje się więc twierdząca. Mobilna konstrukcja zawierająca wszystkie elementy niezbędne do prawidłowego działania klasyfikuje laptopa jako komputer przenośny. Najbardziej widoczną różnicę stanowi budowa obu urządzeń.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Catherine Tremblay

Last Updated:

Views: 6239

Rating: 4.7 / 5 (67 voted)

Reviews: 90% of readers found this page helpful

Author information

Name: Catherine Tremblay

Birthday: 1999-09-23

Address: Suite 461 73643 Sherril Loaf, Dickinsonland, AZ 47941-2379

Phone: +2678139151039

Job: International Administration Supervisor

Hobby: Dowsing, Snowboarding, Rowing, Beekeeping, Calligraphy, Shooting, Air sports

Introduction: My name is Catherine Tremblay, I am a precious, perfect, tasty, enthusiastic, inexpensive, vast, kind person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.