Eurowizja 2022. Kto reprezentantem Polski? Kto na finał? (2023)

Daria - Diana Marx Marcinkowska, Krystian Ochman, Kuba Szmajkowski i Alicja Szemlińska - ci wokaliści najczęściej wymieniani są wśród potencjalnych reprezentantów Polski na Festiwalu Piosenki Eurowizja w 2022 roku. Foto: Forumgwiazd / Forum, Jan Bogacz TVP / Forum

TVP zaczęła przyjmować zgłoszenia potencjalnych reprezentantów Polski w połowie września 2021 roku. Wśród zgłoszeń pojawiła się wokalistka Daria Marcinkowska (Diana Marx) i piosenkarz Kuba Szmajkowski. Ci artyści zgłosilikolejno piosenki: "Paranoia" oraz "Lovestick". Internauci spekulują też, że spore szanse mają również Krystian Ochman czy niedoszła reprezentantka Polski z 2020 roku - Alicja Szemplińska. Tej wokalistce w występie przeszkodził odwołany konkurs przez pierwszą pandemię Covid-19, w 2020 roku.


Alicja Szemplińska wygrała kilka programów typu talent-show: "Hit, Hit, Hurra!" (w 2016 roku), "The Voice of Poland" (w 2019 roku) oraz "Szansa na Sukces. Eurowizja 2020" i miała reprezentować Polskę w Rotterdamie w maju 2020 roku z utworem "Empires".Na kolejną edycję TVP wskazała wewnętrznie Rafała Brzozowskiego. Sama Alicjanadal podtrzymuje, że jest gotowa do wzięciaudziału w Festiwalu.

Kuba Szmajkowskito finalista pierwszej edycji programu "The Voice Kids", gdzie połączył siły z innymi uczestnikami, tworząc zespół 4Dreamers. To właśnie ta grupa występowała podczas ceremonii otwarcia Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach. Od początku 2021 roku Szmajkowski stawia na karierę solową.

Daria Marcinkowska (Diana Marx)choć pochodzi ze Śląska, jest absolwentką London College of Music. Jesienią 2019 roku uczestniczyła w 10 edycji "The Voice of Poland", a po udziale w programie podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Pelican Songs. W kwietniu 2020 roku wydała singiel "Leave a Sign", który nagrała we współpracy z Carsky’im, aw marcu 2021 roku - singiel "Love Blind".

Krystian Ochman to z kolei zwycięzca 11 edycji programu "The Voice of Poland". Ten wokalista urodził się i dorastał nieopodal Waszyngtonu. Pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach- jego ojciec grał na syntezatorze w zespole Róże Europy, a dziadek, Wiesław Ochman, jest powszechnie znanym śpiewakiem operowym. To właśnie za namową dziadka zaczął studia na Akademii Muzycznej w Katowicach - w klasie wokalistyki klasycznej. Najpierw wydał autorski singiel "Światłocienie", później: "Wielkie tytuły","Wspomnienie" i "Ten sam ja". We wrześniu 2021 roku otrzymał Nagrodę Publiczności w koncercie "Premiery" na 58 Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w którym wykonał utwór "Prometeusz".

(Video) ALL REPRESENTATIVES OF POLAND AT JUNIОR EUROVISION (2003-2022) 🇵🇱

Eurowizja 2022. Kto reprezentantem Polski? Kto na finał? (1) We wcześniejszych latach Telewizja Polska organizowała specjalne koncerty, podczas których również widzowie decydowali o ty, kto będzie reprezentował Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizja. Tu koncert eliminacyjny z marca 2018 roku.

Kolejne nazwiska

Chęć udziału wtegorocznym finale konkursu zgłosił również w TVPzespół Unmute, który wykonuje utwory w języku migowym. Swoje zgłoszenie nadesłała także Anna Cyzon (piosenka "Losing You"). Ta wokalistka już wcześniej ubiegała się o wyjazd na Eurowizję i w 2010 roku zajęła drugie miejsce w Krajowych Eliminacjach.

Wśród nadesłanych zgłoszeń są również: Oscar Jensenz utworem"Love My Life", zespół So Soz piosenką"So maybe you", Juliet Daisy & Duplox-"Chciałabym móc", Siostry Szczepańskie z kompozycją"El Complemento" czy Gabora z piosenką "Arriba". Swoją propozycję zgłosił też Voytek Soko Sokolnicki z grupy Tre VociorazLidia Kopania.Ostatnia z wymienionych wokalistek już raz wygrała polskie eliminacje do konkursu. W 2009 roku Kopania okazała się najlepsza podczas koncertu "Piosenka dla Europy", zdobywając maksymalną notę od widzów i drugie miejsce w głosowaniu jurorów. Jednak z piosenką "I Don’t Wanna Leave" zajęła dwunaste miejsce w półfinale. Również w 2018 i 2019 roku Lidia Kopania bez powodzenia wysyłała swoje utwory do TVP. Jednym z nich był utwór "Scars Are Beautiful", napisany przez siostry Lindę i Ylvę Persson, znane z udziału swoich kompozycji w selekcjach w kilku europejskich krajach. Przed laty wjednym z wywiadów wokalistka przyznała, że rozważała także reprezentowanie Niemiec w konkursie.

O udział w tegorocznym finale walczy także zespół Łzy, który zgłosił swój ostatni przebój "Agnieszka 2.0". W 2004 roku Łzy zajęły drugie miejsce w Krajowych Eliminacjach z utworem "Julia, tak na imię mam", przegrywając jedynie z grupą Blue Café. Formacja Łzy to obecnie dwa zespoły, po tym jak wieloletni lider grupy - Adam Konkol - opuścił muzyków i założył własny zespół, pod nazwą... Łzy.

Wśród spekulacji internautów i fanów Festiwalu są też: zwycięzca "The Voice Kids"Marcin Maciejczak, który współpracuje teraz z Justyną Steczkowską (nagrali razempiosenkę "Nie poddawaj się"). Warto wspomnieć, że sama Steczkowska reprezentowała Polskę podczas Eurowizji już w 1995 roku ...z utworem "Sama". Steczkowska jednak, nagabywana przez dziennikarzy w sprawie powrotu na Festiwal oznajmiła, że "wszystko już przeżyłai czuje się teraz bardziej artystą, który mówi własnym głosem, a tam trzeba walczyć, żeby się podobać".

(Video) EUROWIZJA JUNIOR 2022: kto z Polski? | Finał programu SZANSA NA SUKCES | LIVE

Spekulacje dotyczą także zwyciężczyń dziecięcej Eurowizji: Roksany Węgiel oraz Viki Gabor, które mogłyby powtórzyć sukces "w dorosłej" wersji Festiwalu. Fani imprezy wskazują też, że chętnie zobaczyliby na scenie Marinę Łuczenko.

Eurowizja 2022. Kto reprezentantem Polski? Kto na finał? (2) Festiwal Eurowizja to ogromne przedsięwzięcie organizacyjne.

Coroczne spekulacje

Na corocznej giełdzie nazwisk - wiele z nich często się powtarza. Tak jest na przykład w przypadkuLanberry, która odnosi sukcesy nie tylko jako wokalistka, ale również autorka tekstów piosenek dla innych wokalistów. Wśród jej sukcesówjest na przykład współtworzenie zwycięskich kompozycji dla Roksany Węgiel - "Anyone I Want To Be" oraz dla Viki Gabor - "Superhero" (obydwie piosenki wygrały Eurowizję Junior). Lanberryz kolei startowała w Krajowych Eliminacjach w 2017 roku z utworem "Only Human", anglojęzyczną wersją piosenki "Piątek".Sylwia Grzeszczakz kolei w wywiadach podkreśla wagę imprezy i wielką odpowiedzialność, ale nigdy wprost nie potwierdziła, że walczy o udział w konkursie.

Kto nie pojedzie do Włoch

Często wymienianym nazwiskiem jestrównieżSanah, która w połowie 2020 roku, w wywiadzie dla Interii powiedziała, że "woli oswoić się ze sceną", a takie występy to dla niej "niepotrzebny stres". Wielokrotnie spekulowano również o udziale Natalii Szroeder, ale wokalistka dwa lata temu odcięła się od tych plotek i wówczas uznała, że "nie potrzebuje takiej rywalizacji". Inną wokalistką, która co roku pojawia się wśród plotek o potencjalnych uczestnikach - jest Doda. Piosenkarka stawia jednak warunek: pieniądze, które pozwolą stworzyć zjawiskowy show. Przy tej wokalistce pojawia się też nieco kontrowersji, a na te niekoniecznie chce sobie pozwolić TVP. Ponoć kilkanaście lat temu, w 2005 roku, Doda z zespołem Virgin byli mocnymi kandydatamidoreprezentowania Polski w konkursie. Jednak grupę zniechęciła zasady selekcji artystyprzez wybór wewnętrzny i ostatecznie grupa nie zgłosiła swojego utworu. Dziesięć lat później, w 2015 roku, Doda zdradziła, że prowadzi rozmowy z TVP w sprawie wyjazdu na Eurowizję, ale tych doniesień nie potwierdziła wówczas Telewizja.

(Video) Who should represent Poland 🇵🇱 at the Eurovision Song Contest 2022 ?

Margaret pojawiała się na giełdzie nazwisk od kilku lat; ta wokalistka startowała nawet w szwedzkich preselekcjach. Jednak po jej odejściu z jurorowania w programie "The Voice of Poland", szanse na zgłoszenie do TVP są raczej niewielkie. Warto przypomnieć, że Margaret w 2016 roku brała także udział w polskich preselekcjach z piosenką "Cool Me Down", w których przegrała ostatecznie z innym jurorem "The Voice of Poland" - Michałem Szpakiem. Ponownym udziałem w Festiwalu nie są też zainteresowani niektórzy byli polscy reprezentanci, jak wspomniany Michał Szpak czy Piasek. Z koleiBeata Kozidrak podkreśliła w kilku wywiadach, że Konkurs Eurowizji "nie robi specjalnego wrażenia".


ZOBACZ JAK POLACY RADZILI SOBIE NA SCENIE EUROWIZJI:

Źródło: serwis YouTube.com / kanał - Misja Eurowizja


Historia eliminacji

Telewizja Polska zaczęła emitować konkurs w 1965 roku, a w latach 1965-1970 transmitowano w Polsce "na żywo" koncerty finałowe. Z uwagi na przynależność Polski do OIRT - konkurencyjnej Interwizji - w latach 1946-1993, TVP nie wystawiała kandydatów na Eurowizję. W latach 1985-1990 retransmitowano konkurs z kilkutygodniowym opóźnieniem, a od 1991 ponownie odbywały się transmisje koncertów "na żywo".

(Video) EUROWIZJA 2022: Who’s in Poland’s National Final?

Odpierwszych lat udziału Polski w Konkursie Eurowizji TVP powoływała komisję, która decydowała o wyborze reprezentanta. Od 2006 roku komisja selekcjonowała i oceniała muzyków, a spośród najlepszych o wyborze zwycięzcy decydowali również widzowie. W tym celu organizowano koncerty "Piosenka dla Europy". Po kilku latach TVP odeszła od tej nazwy koncertów, ale nadal reprezentantów wyłaniano najpierw przez selekcję komisji, a następnie przez głosowanie telewidzów. Dwa lata temu, w styczniu 2020 TVP zdecydowała, że reprezentantPolskibędzie wyłoniony w ramach specjalnego wydania programu "Szansa na sukces. Eurowizja 2020". Spośródpięciuset zgłoszeń wyłoniono wtedy 21 uczestników eliminacji. W 2000 roku konkurs jednak odwołano (ze względu na pandemię koronawirusa), a kolejnego reprezentanta, również ze względu na koncertowe obostrzenia, wybrano wewnętrznie.

Lege artis

We wrześniu2021 roku Telewizja Polska ogłosiła wewnętrzny nabór utworów i wokalistów do Eurowizji 2022. Artyści mogli nadsyłaćzgłoszenia do 20 listopada ub. roku. Ostatecznie reprezentanta Polski wyłoni pięcioosobowa komisja konkursowa. Jej członkowie podczasdebatymogą także zaproponować inne zgłoszenia, spoza puli zgłoszeń. (Komisja najpierw wybiera od 3 do 15 utworów spośród najlepszych propozycji, akażdy juror ma prawo do dodania jednej kandydatury spoza zgłoszeń). Potem przychodzi drugi etap, w którym swoje oceny najlepszych utworów przyznaje każdy ekspert, w skali od 1 do 10.

Co? Gdzie? Kiedy?

Eurowizja 2022 odbędzie się między 10 a 14 maja we włoskim Turynie, u podnóża Alp. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, w której podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 rokurozgrywano mecze hokeja na lodzie. Na scenie zaprezentuje się w sumie 41 państw, a do stawki konkursowej wróci w tym roku Armenia i Czarnogóra. W dwóch półfinałach zaprezentuje się36 państw, a w finale - 25. Swojego reprezentanta wybrało już kilka krajów: Belgia, Bułgaria, Czechy, Grecja, Gruzja i Holandia.

oprac. rk

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU

(Video) Wyniki Polskich Preselekcji do Eurowizji 2022 + SKRÓT WYSTĘPÓW

FAQs

Kto reprezentuje Polskę w Eurowizji 2022? ›

W tym roku Konkurs Piosenki Eurowizji Junior 2022 odbędzie się 11 grudnia w Erywaniu, w Armenii - informuje TVP na swojej stronie intrnetowej. - Tegoroczną reprezentantką Polski w konkursie będzie Laura Bączkiewicz z piosenką „Lot na Księżyc” - dodaje.

Kto przyznał Polsce 12 punktów? ›

Polska bez komentarza

W ubiegłym roku jednak polscy jurorzy ocenili na 12 punktów występ reprezentantki San Marino. Piosenkarka Senhit również dzięki temu dostała się do finału. Jury z San Marino, jako jedyne ze wszystkich głosujących, przyznało maksymalną liczbę punktów reprezentującemu Polskę Rafałowi Brzozowskiemu.

Kto reprezentował Polskę na Eurowizji Junior 2022? ›

Kto zaprezentuje nas w Armenii? Tegoroczną reprezentantką Polski w konkursie będzie Laura Bączkiewicz z piosenką „Lot na Księżyc”.

Czy Krystian Ochman dostał się do finału? ›

Reprezentant Polski Krystian Ochman zdobył uznanie widzów i dostał się do finału konkursu Eurowizji 2022. W sobotę 14 maja zobaczymy go w ostatecznej rozgrywce. Po czwartkowym występie liczymy na wysokie miejsce.

Jakie kraje przeszły do finału Eurowizji 2022? ›

Pierwszy półfinał
Lp.KrajMiejsce
1Albania12
2Łotwa14
3Litwa7
4Szwajcaria9
1 more row

Czy Ochman ma szansę wygrac eurowizje? ›

Krystian Ochman i jego utwór "River" w rankingach bukmacherów zajmuje wysokie 6. miejsce. Niestety szanse na jego wygrane oceniane są - podobnie jak w przypadku reprezentantki Grecji - jedynie na 2%.

Ile punktów zdobył Ochman? ›

Krystian Ochman podczas finału 66. edycji Eurowizji zgromadził w sumie 151 punktów (46 punktów od jurorów i 105 od publiczności) i zajął 12 miejsce. Transmisję rozpoczęło uliczne granie piosenki "Give Peace a Chance", a w tle powiewały ukraińskie flagi, co było subtelnym nawiązaniem do wojny w Ukrainie.

Dlaczego polskie jury zostało zdyskwalifikowane? ›

Jury manipulowało wynikami. Europejska Unia Nadawców wykryła nieprawidłowości w głosowaniu jurorów w aż sześciu krajach podczas drugiego półfinału. W związku z tym głosy tych jury zostały zastąpione, a poszczególne komisje zostały zdyskwalifikowane.

Czy ktoś z Polski wygrał Eurowizję? ›

Najlepszym wynikiem kraju w konkursie jest drugie miejsce zajęte przez Edytę Górniak z piosenką „To nie ja!” w finale konkursu w 1994.
...
Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji.
Najlepsze rezultaty
Półfinał6. miejsce w 2016, 2022
Finał2. miejsce w 1994

Komu Ukraina dała 12 punktow? ›

Polska dała 12 punktów Ukrainie! Ida Nowakowska z apelem podczas Eurowizji 2022 - pomponik.pl.

Kto reprezentował Polskę dwa razy na Eurowizji? ›

2006 – Ich Troje

Ich Troje po raz drugi reprezentowali Polskę z piosenką Follow Your Heart i zajęli 11.

Czy Daria pojedzie na Eurowizję? ›

Według serwisu kobieta.pl Daria będzie reprezentować Polskę na finale konkursu Eurowizji 2022. Co roku polscy fani muzyki zastanawiają się, kto będzie reprezentował nasz kraj na finale Eurowizji. Przypomnijmy, że w 2020 roku był to Rafał Brzozowski z utworem "The Ride".

Kto wygrał eliminacje do Eurowizji w Polsce? ›

Zwycięzcy koncertów Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji
RokWykonawcaPunkty
2010Marcin Mroziński44
2011Magdalena Tul18
2016Michał Szpak151
2017Kasia Moś119
3 more rows

Kto prowadzi Eurowizję 2022? ›

Eurowizja 2022. Koncerty w Turynie poprowadzą: Alessandro Cattelan, Mika i Laura Pausini.

Kiedy ostatni raz Polska byla w finale Eurowizji? ›

Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji
Najlepsze rezultaty
Półfinał6. miejsce w 2016, 2022
Finał2. miejsce w 1994

Ile punktow przyznala Ukraina Polsce na Eurowizji? ›

Ukraina w Konkursie Piosenki Eurowizji
Statystyka głosowania
Najwięcej punktów w finale odPolska 133 punkty
Najwięcej punktów w finale dlaRosja 120 punktów

Czy ktos z Polski wygral eurowizje? ›

Mimo licznych reprezentantów, nie udało nam się jeszcze wygrać Eurowizji. Największy sukces można przypisać Edycie Górniak, która reprezentowała Polskę z piosenką "To nie ja" i zajęła drugie miejsce.

Jakie szanse ma Ochman? ›

Zgodnie z przewidywaniami bukmacherów, Krystian Ochman ma wielkie szanse na awans do finału. Oceniane są one na 94%, co jest najlepszym wynikiem (ex aequo ze Szwecją). Jeśli chodzi natomiast o zwycięstwo w 66.

Kiedy będzie wiadomo kto pojedzie na eurowizje? ›

Polski organizator, Telewizja Polska, ogłosi nazwisko reprezentanta Polski w połowie stycznia. TVP zaczęła przyjmować zgłoszenia potencjalnych reprezentantów Polski w połowie września 2021 roku. Wśród zgłoszeń pojawiła się wokalistka Daria Marcinkowska (Diana Marx) i piosenkarz Kuba Szmajkowski.

Kto wygral do Eurowizji? ›

Zwycięzcą tegorocznego Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków został Czech Daniel Matejča – skrzypek. Drugie miejsce zajął reprezentant Niemiec Philipp Schupelius – wiolonczelista. Trzecie miejsce na podium przypadło Norwegowi Almie Serafinowi Kraggerudowi, który grał na skrzypcach.

Ile państw jest w finale Eurowizji? ›

W sobotę odbywa się koncert finałowy, w którym biorą udział reprezentanci ponad 20 krajów: po 10 uczestników z każdego półfinału, kraj-organizator oraz państwa z grupy tzw.

Co to jest wielka piątka w Eurowizji? ›

Wielka Piątka (ang. Big Five) wcześniej Wielka Czwórka (ang. Big Four) — pięć państw – Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i od 2011 Włochy, które płacą największe składki do EBU (Europejskiej Unii Nadawców).

Kiedy jest finał Eurowizji 2022? ›

66. Konkurs Piosenki Eurowizji został rozegrany 10, 12 i 14 maja 2022 w hali PalaOlimpico w Turynie. Koncerty zorganizowała Europejska Unia Nadawców oraz włoski nadawca publiczny Radiotelevisione italiana (Rai). Był to trzeci konkurs, który odbył się we Włoszech.

Komu Ukraina dała 12 pkt? ›

Mimo braku punktów od jury, głosowanie ukraińskich telewidzów dało polskiej piosence maksymalną liczbę 12 punktów. Ukraina była jedynym krajem, która tak dobrze oceniła występ Krystiana Ochmana, który z piosenką "River" zajął ostatecznie 12. miejsce, otrzymując 151 punktów.

Kto będzie komentował Eurowizję? ›

Artur Dariusz Orzech (ur. 22 lutego 1964 w Jeleniej Górze) – polski dziennikarz muzyczny, konferansjer oraz prezenter radiowy i telewizyjny.

Gdzie będzie Eurowizja 2023? ›

Wybór miejsca organizacji
MiastoMiejscePojemność
LiverpoolM&S Bank Arena11 000
ManchesterAO Arena21 000
Newcastle upon TyneUtilita Arena11 000
SheffieldSheffield Arena13 000
3 more rows

Videos

1. Ochman - River - Poland 🇵🇱 - National Final Performance - Eurovision 2022
(Eurovision Song Contest)
2. Polska bez szans? Kto zwycięży w Eurowizji 2022 - TOP 6
(Tylko Muzyka)
3. Kto powinien reprezentować Polskę na Eurowizji 2022? Who should represent Poland at Eurovision 2022?
(jescfan_)
4. OFFICIAL RECAP: All 40 songs of the Eurovision Song Contest 2022
(Eurovision Song Contest)
5. Who should represent Poland at Eurovision 2022🇵🇱
(ESC Maksio)
6. EUROVISION 2022 | Who Should Represent Poland 🇵🇱
(ESC Karen)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Arline Emard IV

Last Updated: 01/11/2023

Views: 6569

Rating: 4.1 / 5 (72 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Arline Emard IV

Birthday: 1996-07-10

Address: 8912 Hintz Shore, West Louie, AZ 69363-0747

Phone: +13454700762376

Job: Administration Technician

Hobby: Paintball, Horseback riding, Cycling, Running, Macrame, Playing musical instruments, Soapmaking

Introduction: My name is Arline Emard IV, I am a cheerful, gorgeous, colorful, joyous, excited, super, inquisitive person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.