Czy warto kupić diesla? Dlaczego? - MotoControler (2023)

Czy warto kupić samochód z silnikiem diesla? Czy zakup samochodu z silnikiem diesla jest jeszcze opłacalny? Jakie plusy ma samochód z silnikiem diesla? Jakie są minusy aut z silnikami diesla?

Potężny Mercedes? Tylko z dieslem! Volkswagen albo Audi? Tylko z dieslem TDI, najlepiej, w wersji z niezawodnymi pompowtryskiwaczami. Volkswagen Golf, Volkswagen Passat albo Audi A4 z silnikiem diesla 1.9 TDI – to dalej marzenie wielu Polaków. Fiatowskie “multijety” też były cenione za wysoki poziom niezawodności i niskie ceny części zamiennych.
D4D Toyoty cechowały się wysokim stopniem niezawodności, ale części do nich były bardzo drogie. Jeszcze droższe części zamienne trzeba było kupować do silników diesla Mazdy. HDi Peugeota i Citroena były całkiem niezłe, a dCi Renault (stosowane też w Nissanach i Daciach) cierpiały na sporo problemów. To oczywiście, nie wszystkie silniki diesla, jakie można spotkać w autach, oferowanych do sprzedaży w naszym kraju.

Silnik diesla to jednostka oszczędna, zużywająca mniej paliwa, niż silnik benzynowy. Nic zatem dziwnego, że silniki diesla cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród osób, chcących kupić większe auto. Na przykład luksusową limuzynę, pickupa albo samochód terenowy.

Stare diesle (z pompą rotacyjną) były niezawodne i bardzo oszczędne, ale równocześnie słabe, hałaśliwe i nie ekologiczne. Każdy z nich zostawiał za sobą chmurę czarnego dymu.
Kolejna generacja silników diesla została wyposażona w układ wtrysku bezpośredniego Common Rail i turbosprężarki, a także filtry cząstek stałych oraz zawory recyrkulacji spalin EGR. Silniki diesla zyskały przez to elastyczność i moc silników benzynowych, stały się cichsze i zdecydowanie bardziej ekologiczne. Zwiększono komfort jazdy i przedłużono trwałość układu przeniesienia napędu, stosując dwumasowe koła zamachowe.

Niestety, w zamian za to ogromnie wzrosły koszty napraw. Zwiększyła się wrażliwość na jakość paliwa, a także wymagania serwisowe (co także zwiększyło koszty). W ostatnich latach diesle stały się wrogiem numer 1 dla ekologów. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć emisję najbardziej szkodliwych składników spalin, czyli tlenków azotu (częściowo ich powstanie eliminuje zawór EGR), zaczęto stosować układ selektywnej redukcji katalitycznej SCR. To kolejny element wyposażenia, który skomplikował konstrukcję auta, zwiększył koszty napraw i serwisowania. Ale w zamian wyeliminował największe zagrożenie.

(Video) BMW X5 E70 3.0 235KM 2007r 250000km 46900zł – Warto Kupić? Sprawdzenie Przed Kupnem

Najnowsze diesle są elastyczne, oszczędne i ekologiczne. Niestety, coraz szybciej znikają z ofert producentów aut. Są zastępowane przez (mocno teoretycznie) bardziej ekologiczne napędy hybrydowe.

Diesle – oferty sprzedaży aut używanych

Na największym polskim portalu z ogłoszeniami motoryzacyjnymi, w dniu 8 marca były
206 092 ogłoszenia, dotyczące sprzedaży samochodów. Prawie połowa oferowanych pojazdów (91 023 szt.) miała silnik diesla. Jedna trzecia aut z silnikami diesla (32 000 szt.) miała więcej, niż 10 lat, 1900 oferowanych aut miało więcej niż 20 lat.

Samochód z silnikiem diesla – kiedy się sprawdzi?

Samochód osobowy z silnikiem diesla to rozwiązanie dla kogoś, kto bardzo dużo jeździ poza miastem, na dalekich trasach. Diesel to również dobre auto dla kogoś, kto codziennie dojeżdża do pracy, pokonując więcej niż kilkanaście kilometrów po drogach, które nie są zakorkowane. Przy takiej, intensywnej eksploatacji, właściciel samochodu będzie mógł liczyć na oszczędności w kosztach paliwa.

Silnik diesla to dobre rozwiązanie w przypadku dużej limuzyny, a także ciężkich, paliwożernych aut, takich jak terenówki i pickupy. Zresztą, w tym przypadku, nie ma możliwości wyboru, bo są one zazwyczaj (w Europie) oferowane tylko z dieslami. Silniki diesla doskonale sprawdzają się także w autach dostawczych.

Czy warto kupić diesla? Dlaczego? - MotoControler (3)

(Video) BMW 420D 2.0 DIESEL 190 KM 2017r 89970km 108900zł - Czy można kupić używane BMW w dobrym stanie?

Photo by Jon Whitton on Foter.com / CC BY-NC-ND

Samochód z silnikiem diesla – kiedy się nie sprawdzi?

Samochód z silnikiem diesla nie nadaje się do eksploatacji miejskiej. Zakup auta nie będzie opłacalny, jeśli pojazd będzie eksploatowany na krótkich trasach i sporadycznie.

Jazda na krótkich trasach powoduje przyspieszone zużycie jednostki napędowej, które nie może się rozgrzać do temperatury roboczej. Częsta zmiana biegów i ruszanie wpływają na przyspieszone zużycie dwumasowego koła zamachowego, wraz ze sprzęgłem. Agresywna, sportowa jazda powoduje przyspieszone zużycie dwumasowego koła zamachowego. Szybka jazda na zimnym silniku i częste wyłączanie silnika powodują przyspieszone zużycie turbosprężarki.

Samochód z silnikiem diesla wymaga odpowiedniego serwisowania i traktowania

Współczesny diesel wymaga odpowiedniego, uważnego serwisowania. Aby zachować auto w odpowiednim stanie technicznym, należy:
* Stosować paliwo tylko i wyłącznie ze sprawdzonych stacji benzynowych (ze względu na zagrożenie zapchania układu wtryskowego);
* Stosować olej silnikowy niskopopiołowy low saps, zmniejszający ryzyko zapchania filtra cząstek stałych;
* Jak najczęściej wymieniać filtr paliwa;
* Często stosować środki chemiczne (dodatki do paliwa), czyszczące układ wtryskowy;
* Prewencyjnie stosować raz na kilkanaście miesięcy czyszczenie układu wtryskowego za pomocą specjalistycznego środka, wprowadzanego przez pompę paliwa, w warsztacie samochodowym;
* Czyścić raz na dwa lata zawór EGR (recyrkulacji spalin) oraz układ dolotowy (kolektor dolotowy) ze zgromadzonych tam zanieczyszczeń;
* Uzupełniać poziom płynu AdBlue (jeśli auto ma układ SCR);
* Chronić układ SCR (jeśli występuje w danym aucie) przed zamarzaniem w temperaturze poniżej minus 10 st. Celsjusza (można doprowadzić do poważnego uszkodzenia bardzo drogiej pompy SCR);
* W samochodach z filtrami cząstek stałych FAP (tak zwanymi mokrymi) należy uzupełniać poziom płynu katalitycznego, obniżającego temperaturę samozapłonu sadzy. W niektórych modelach jest to możliwe tylko w serwisie, albowiem trzeba wprowadzić dane do komputera pokładowego;
* W samochodach z filtrami cząstek stałych DPF warto stosować okresowo specjalne środki chemiczne, obniżające temperaturę samozapłonu sadzy. Można także zastosować środek, który wprowadza się bezpośrednio do filtra.
* W autach z filtrami cząstek stałych DFP i FAP należy przynajmniej raz w tygodniu przejechać minimum 40 kilometrów poza miastem, z większą prędkością (powyżej 70 km/h), aby filtr cząstek stałych mógł się samoistnie oczyścić ze zgromadzonych w nim cząstek sadzy.
* Aby chronić turbosprężarkę przed uszkodzeniem, należy unikać szybkiej jazdy, nim silnik auta osiągnie temperaturę roboczą. Silnik powinien także pracować przez 30 sekund na biegu jałowym, po zatrzymaniu auta, aby schłodzić turbinę i zapobiec koksowaniu resztek oleju silnikowego.

Stosowanie się do tego typu technik pomoże utrzymać silnik diesla w sprawności przez maksymalny czas. Trzeba jednak pamiętać, że żadna część nie jest wieczna. I tak będzie trzeba inwestować w bardzo drogie elementy osprzętu silnika.
* Maksymalna trwałość wtryskiwaczy to od 200 do 250 tys. km;
* Maksymalna trwałość dwumasowego koła zamachowego to 200 tys. km;
* Przeciętna trwałość dwumasowego koła zamachowego wraz ze sprzęgłem to 150 tys. km.
* Żywotność filtrów cząstek stałych FAP jest określona przez producenta auta (np. 150 tys. km).

Czy warto kupić diesla? Dlaczego? - MotoControler (4)

By Autotir – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48264607

Czy warto kupić diesla? Części zamienne są bardzo drogie

Koszty eksploatacji samochodu muszą obejmować wszystkie wydatki. To nie tylko koszt paliwa. To także koszt zakupu części zamiennych.
* Nowoczesne świece żarowe (piezolektryczne) mogą kosztować kilkaset zł za sztukę (stosuje się 4 świece, po 1 na każdy cylinder);
* Wtryskiwacze Common Rail są bardzo drogie (nowy kosztuje od 1200 zł do 2500 zł za sztukę, najdroższe są wtryskiwacze piezoelektryczne);
* Chłodnica zaworu EGR może kosztować kilkaset złotych, kompletny zawór jest również drogi;
* Dwumasowe koło zamachowe wymienia się zawsze wraz ze sprzęgłem. Koszt to kilka tys. zł, plus minimum 600 zł za wymianę.
* Turbosprężarka może kosztować od 1600 zł do 4000 zł (w zależności od modelu auta);
* Filtr cząstek stałych to wydatek minimum kilka tys. zł.
* Diesel wymaga mocnego akumulatora, który jest większy i droższy, niż w benzyniaku;
* Bardzo droga jest pompa wtryskowa wysokiego ciśnienia (napędzana najczęściej przez pasek rozrządu), która również może ulec awarii/zużyciu.
* Diesel wymaga tankowania dużych ilości paliwa, aby uniknąć powstawania zanieczyszczeń i gromadzenia się wody w baku.

(Video) BMW Seria 5 F10 2.0 190KM 2016r 65 tys. M Pakiet, Czy Warto Kupić? Sprawdzenie Przed Kupnem

Czy warto kupić diesla? Ekolodzy nie lubią diesli

Auta z silnikami diesla są znienawidzone przez ekologów. Wiele miast zabrania albo zamierza zabronić wjazdu samochodom z silnikami diesla do centrów miast.

Nieuczciwy handlarz sprzedaje diesla – jakie techniki stosują oszuści?

Do Polski na lawetach i na własnych kołach jadą każdego roku setki tysięcy używanych aut z Zachodniej Europy (zazwyczaj do miliona szt.).
Wiele z tych aut jest uszkodzonych, powypadkowych, skorodowanych, albo… są to pojazdy wymagające kosztownych napraw. To dlatego ich niemiecki, francuski, albo włoski właściciel pozbył się ich za niską cenę. Bo koszt wymiany układu wtryskowego, albo filtra cząstek stałych był większy, niż wartość auta. Samochód mógł też zostać zatrzymany przez policję, albo mógł nie przejść badania technicznego, albowiem nie spełniał norm ekologicznych.

Jaki handlarze radzą sobie z przygotowaniem diesla do sprzedaży?

* Stosują środek do czyszczenia układu wtryskowego. Na pewien czas może przywrócić sprawność wtryskiwaczy.
* Stosują niedrogie środki chemiczne do czyszczenia turbosprężarki (można zastosować środek bez demontażu) i filtra cząstek stałych (są środki, które wprowadza się do wnętrza filtra bez demontażu) oraz kolektor dolotowy.
* Zaślepiają zawór EGR w pozycji zamkniętej, stosując prostą blaszkę.
* Stosują dodatki do oleju silnikowego, które zagęszczają olej i wyciszają pracę silnika, co maskuje np. zatarte panewki.

Bardziej zaawansowane metody, stosowane przy drogich autach:
* Demontaż filtra cząstek stałych, montaż strumienicy, zastosowanie emulatora elektronicznego, który oszukuje komputer, sterujący pracą silnika;
* Demontaż układu SCR (selektywnej redukcji katalitycznej), zastosowanie emulatora elektronicznego, który oszukuje komputer, sterujący pracą silnika;
* Demontaż dwumasowego koła zamachowego wraz ze sprzęgłem. Montaż w jego miejsce zwykłego koła zamachowego, albo zestawu konwersyjnego, z jednomasowym kołem zamachowym, wyposażonym w specjalne tłumiki drgań skrętnych.

A poza tym wszystkie inne, stosowane standardowo przy każdym innym aucie: ukrywanie powypadkowej przeszłości samochodu, ukrywanie śladów korozji, ukrywanie uszkodzeń elektroniki itd.

(Video) BMW X3 2.0D XDRIVE 177 KM 2008r 148070km 32900zł - 2-LITROWY DIESEL BMW, WARTO RYZYKOWAĆ?

Czy warto kupić diesla? Dlaczego? - MotoControler (6)

Jak uniknąć zakupu diesla, który będzie skarbonką bez dna?

Samochód należy dokładnie sprawdzić przed zakupem. Najpierw należy wyeliminować jego powypadkową przeszłość. Można to zrobić zupełnie za darmo. Trzeba tylko mieć numer VIN pojazdu.

Następnie należy odwiedzić naszą stronę https://www.historiaszkod.pl

Nasza strona korzysta z największej na świecie bazy ubezpieczycieli samochodowych. Dzięki temu, już w kilka minut można sprawdzić, czy auto miało jakieś szkody (wypadki). Rekomendujemy rezygnację z zakupu auta powypadkowego.

Co dalej? Auto należy oddać w ręce specjalistów, rzeczoznawców samochodowych, którzy dokładnie sprawdzą je przed kupnem.

Eksperci z Motocontroler sprawdzą Twojego diesla przed zakupem!

Skorzystaj z pomocy doświadczonych ekspertów, którzy znają wszystkie sztuczki nieuczciwych handlarzy. Nasi eksperci pracują na terenie całego kraju. Twój wymarzony diesel może znajdować się w dowolnej części Polski. Chcesz dokładnie sprawdzić pojazd przed zakupem? Wybierz nasz test MAXI. Nasz ekspert wykona jazdę próbną, sprawdzi pojazd w wybranej przez siebie stacji diagnostycznej, dokona oględzin wnętrza i… wielu innych czynności, które pozwolą dokładnie poznać rzeczywisty stan techniczny samochodu. Po zakończonym badaniu otrzymasz dokładny raport i minimum kilkadziesiąt zdjęć.

Nie ryzykuj. Możesz kupić dobre auto używane w dobrym stanie technicznym, które będzie Ci wiernie służyć przez wiele lat. Możesz też kupić pojazd powypadkowy, zużyty, skorodowany, który będzie skarbonką bez dna. Unikniesz tego dzięki naszej pomocy!

FAQs

Czy warto kupic diesla w 2022? ›

Przewiduje się, że w 2022 roku auta z silnikiem typu diesel zaleją Polskę. I wiele wskazuje na to, że tak będzie, bowiem Europa pozbywa się takich samochodów, a my jak wiadomo chętnie je kupujemy. Dlatego będzie można natrafić na naprawdę dobre okazje do tego, aby wydać pieniądze na wymarzony samochód.

Czy warto kupić diesla na krótkie trasy? ›

Niestety, diesle nie lubią podróży na krótkich dystansach i częstego uruchamiania – taki tryb użytkowania szybko da o sobie znać przyspieszonym zużyciem kluczowych podzespołów silnika. Jeśli w skali roku nasze przebiegi zamykają się w 10-15 tysiącach kilometrów, to w żadnym razie ropniak nie ma sensu.

Czy opłaca się kupić diesla? ›

Zakup auta z silnikiem diesla jest opłacalny dla kogoś, kto bardzo dużo jeździ. Na przestrzeni lat, nawet po wliczeniu kosztów wymiany osprzętu, taki zakup może być opłacalny.

Dlaczego diesel nie nadaje się do miasta? ›

Lepiej nie! Niestety, to prawda. Główną przyczyną defektów trapiących ten silnik jest filtr cząstek stałych, ale problem dotyczy też innych marek, bo normy emisji spalin wymuszają stosowanie podobnych rozwiązań również przez nie.

Czy silniki diesla mają przyszłość? ›

Spadek popularności silników Diesla

W ostatnich latach w Europie zachodniej spadła jednak popularność Diesli. O ile jeszcze w 2016 r. ich udział w rynku nowych aut wynosił 49,5%, o tyle już po I kwartale 2021 r. spadł do zaledwie 23,2%.

Przy jakim przebiegu opłaca się kupić diesla? ›

km pozwala rocznie zaoszczędzić aż 3 tys. zł W pogoni za niskimi kosztami jazdy podświadomie kierujemy się w stronę samochodów z silnikami Diesla.

Kiedy nie kupować diesla? ›

Samochód z silnikiem diesla nie nadaje się do eksploatacji miejskiej. Zakup auta nie będzie opłacalny, jeśli pojazd będzie eksploatowany na krótkich trasach i sporadycznie. Jazda na krótkich trasach powoduje przyspieszone zużycie jednostki napędowej, które nie może się rozgrzać do temperatury roboczej.

Kiedy silnik diesla się kończy? ›

Po wielu latach promowania diesla Unia Europejska zamierza ograniczyć ich produkcję. Szef Volvo komentuje: ,,Silniki Diesla mogą zniknąć z rynku już po 2020 roku. Wszystko za sprawą dynamicznego rozwoju alternatywnych jednostek napędowych, a także zaostrzania się przepisów dotyczących emisji spalin.”

Ile trzeba jeździć dieslem? ›

Jeżeli kupować diesla, to wtedy, gdy jeździ się jednorazowo przynajmniej kilkadziesiąt kilometrów. Przeciętny motor wysokoprężny potrzebuje nawet 10 minut jazdy do osiągnięcia właściwej temperatury pracy. Przyjmując średnią prędkość 70 km/h, daje to dystans około 12 km.

Co dalej z silnikiem diesla? ›

Udział aut napędzanych silnikami dieslowskimi – kiedyś bezsprzecznie dominującymi – jest obecnie niemalże taki sam jak w przypadku samochodów z napędami benzynowymi. Auta wyposażone w silniki wysokoprężne stanowiły na koniec grudnia 2021 r.

Czy warto kupic diesla z przebiegiem 200 tys? ›

Okres pomiędzy 100–200 tys. km można uznać za optymalny na zakup, bo auto ma już za sobą największe spadki wartości, ale jest jeszcze w dobrej kondycji. Warto jednak mieć na uwadze, że to też okres przyspieszonego zużywania się kolejnych eksploatacyjnych części fabrycznych, które nierzadko wymienia się na zamienniki.

Kiedy koniec diesli w Polsce? ›

Polacy zaskoczeni nowymi przepisami. Samochody spalinowe, czyli z silnikiem Diesla i benzynowym, zostaną zakazane od 2035 roku. Po wejściu nowych przepisów w salonach do kupienia będą wyłącznie auta z napędem elektrycznym i tylko takie będą produkowane.

Na czym pojedzie diesel? ›

Okazało się jednak, że silnik Diesla bardzo dobrze pracuje na oleju roślinnym czy olejach lekkich. Obecnie samochody są zasilane olejem napędowym.

Jak odpalać diesla latem? ›

Diesla zapalamy dopiero po zgaśnięciu kontrolki świec żarowych. Dopóki kontrolka świeci, dopóty świece się nagrzewają. Najpierw przekręcamy kluczyk na pozycję ON (wówczas zapalą się wszystkie kontrolki). Czekamy, aż kontrolka świec zgaśnie i przekręcamy kluczyk dalej, aby uruchomić silnik.

Ile diesel może stać? ›

Olej napędowy w prawidłowych warunkach składowania może być użyty nawet po 10 latach, za to benzyna będzie niezdatna do użycia już po dwóch latach.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie diesla? ›

Co należy zrobić aby ocenić stan silnika wysokoprężnego? Przekręć kluczyk do pozycji, w której grzeją się świece żarowe i upewnij się, że kontrolka zapaliła się. Powinna zgasnąć najpóźniej po kilku-kilkunastu sekundach i po uruchomieniu silnika nie świecić się.

Dlaczego wycofują diesle? ›

powodować choroby serca, niszczą układ oddechowy wywołując astmę, zapalenie oskrzeli oraz nowotwory. Dlatego Niemiecki Automobilklub ADAC sprawdził zawartość spalin 77 modeli nowych samochodów również pod kątem emisji tlenków azotu. Wyniki tych badań mogą zaszokować nawet największych zwolenników silników Diesla.

Gdzie nie można jeździć dieslem? ›

Już w tym momencie podobne rozwiązanie pojawiają się w Europie i na świecie, między innymi w: Amsterdamie, Arnhem, Hadze, Nijmegen, Rotterdamie i Utrechcie (Holandia). Zakaz dotyczy tam starych aut benzynowych. Berlinie, Hamburgu, Darmstadzie, Stuttgardzie (Niemcy).

Jakie silniki diesla są najmniej awaryjne? ›

Najlepsze warianty tego diesla to te o mocy 140, 150, 170 i 190 KM. Typowe usterki to problemy z DPF, elektroniki sterującej i przepustnicy. Generalnie jest to silnik, który nawet w trybie awaryjnym dowiezie was do celu i to bez większej szkody dla siebie samego.

Jak jeździć oszczędnie dieslem? ›

Niskie obroty i mocne wciskanie pedału gazu przyczynia się do szybszego zużycia tłumików skrętnych dwumasy. A więc na jakich obrotach jeździć dieslem? Gdy obroty spadają do 1500 obr./min, możemy jechać ze stałą prędkością. Zwalniając lub przyśpieszając, należy wcześniej zredukować bieg.

Jaki diesel na dlugie trasy? ›

Godne polecenia są właściwie wszystkie jednostki, ale na długie trasy najlepiej nada się diesel 2.0 w wersji 180- lub 190-konnej, z automatyczną skrzynią biegów. Warto polować na konfiguracje z siedmioma fotelami.

Ile kilometrów rocznie diesel? ›

Mówi się, że dobry diesel powinien pokonać w ciągu roku około 25 tys. kilometrów, a jeżeli więcej też nie będzie źle. Więc jeżeli planujemy zakup samochodu i po 6 latach użytkowania będzie miał on przebieg około 200 tys.

Czy warto kupić diesla z dużym przebiegiem? ›

duża ilość przejechanych kilometrów nie dyskwalifikuje pojazdu - jeśli był on właściwie serwisowany, garażowany, a wszystkie naprawy i wymiany płynów przeprowadzane na czas, co jest udokumentowane w odpowiedni sposób, wtedy bez większych obaw możemy zainwestować w taki egzemplarz.

Co jest lepsze diesel czy benzyna? ›

Pokonując przebiegi poniżej 20 tys. kilometrów rocznie, lepiej zainwestować w benzynę. Diesle z racji bardziej skomplikowanej budowy oraz większej liczby części narażonych na zużycie, takich jak turbosprężarki, wtryskiwacze czy filtry czastek stałych są po prostu do tego typu jazdy nieopłacalne.

Jak dbać o silnik Diesla? ›

Jak dbać o silnik Diesla, by służył bezawaryjnie latami?
  1. Tankuj tylko dobre paliwo.
  2. Wymieniaj olej co 10-15 tys. ...
  3. Kupuj tylko olej dobrych firm, spełniający normy dla silnika.
  4. Wymieniaj filtr powietrza i paliwa częściej, niż zaleca producent.
  5. Przy większym przebiegu wyczyść układ dolotowy.
8 Jan 2021

Po czym poznać że silnik jest do remontu? ›

Diagnoza jest niemal pewna, jeśli dochodzi do tego ubywanie płynu chłodniczego i jego bulgotanie w zbiorniczku wyrównawczym. Jeśli te objawy nie występują, być może nalot pod korkiem jest efektem użytkowania auta tylko na krótkich odcinkach. Kolejnym sprawdzianem powinien być test poziomu oleju.

Czy diesel lubi długie trasy? ›

Diesle uwielbiają długie trasy i płynną jazdę.

Jadąc na odpowiednich biegach, możemy uzyskać bardzo niskie zużycie paliwa. W takich warunkach także najlepiej pracują wszelkie filtry cząstek stałych. Diesle są w trasie mniej wrażliwe na dodatkowe obciążenie samochodu ładunkiem.

Na jakich obrotach diesel najmniej pali? ›

- Biegi zmieniaj w górę przy ok. 2900-3100 obr/min. Zachowujesz wtedy największe wartości przyspieszeń przy optymalnym zużyciu paliwa. - W czasie spokojnej jazdy staraj się utrzymywać obroty silnika na stałym poziomie 2000-2100 obr/min.

Czy 250 tys km to dużo? ›

Okres pomiędzy 100-200 tys. km można uznać za optymalny na zakup, bo auto ma już za sobą największe spadki wartości, ale jest jeszcze w dobrej kondycji. Warto jednak mieć na uwadze, że to też okres przyspieszonego zużywania się kolejnych eksploatacyjnych części fabrycznych, które nierzadko wymienia się na zamienniki.

Kiedy zostaną wycofane diesle? ›

Samochody diesel zakaz wjazdu do miast obejmie w kilku etapach: 2021-2025 – diesle, które nie spełniają normy Euro 4; 2026-2030 – diesle, które przekraczają normę Euro 5; 2031-2035 – diesle przekraczajace normę 6.

Co dalej z dieslami w Polsce? ›

Mimo iż w Polsce nie ma obecnie stref czystego transportu, które wprowadziły zakaz wjazdu dla diesli i aut benzynowych, zwłaszcza starszych, niebawem takowe mogą powstać. Ważne zmiany w tym obszarze nastąpiły 7 grudnia 2021 roku.

Co dalej z silnikiem diesla? ›

Udział aut napędzanych silnikami dieslowskimi – kiedyś bezsprzecznie dominującymi – jest obecnie niemalże taki sam jak w przypadku samochodów z napędami benzynowymi. Auta wyposażone w silniki wysokoprężne stanowiły na koniec grudnia 2021 r.

Czy bardziej opłaca się kupić auto na benzynę czy diesla? ›

Różnica w spalaniu pomiędzy dieslem a benzyną jest dość spora. Zasadniczo samochody z silnikami wysokoprężnymi zużywają średnio o 15-20% mniej paliwa niż ich benzynowe odpowiedniki. Oszczędność najbardziej widać podczas długich podróży autostradą.

Gdzie nie można jeździć dieslem? ›

Już w tym momencie podobne rozwiązanie pojawiają się w Europie i na świecie, między innymi w: Amsterdamie, Arnhem, Hadze, Nijmegen, Rotterdamie i Utrechcie (Holandia). Zakaz dotyczy tam starych aut benzynowych. Berlinie, Hamburgu, Darmstadzie, Stuttgardzie (Niemcy).

Czy w Niemczech można jeździć dieslem? ›

Od 1 stycznia 2021 r. pojazdy z silnikiem Diesla, które są zgodne z normą EURO 5, również podlegają zakazowi wjazdu. Jedynie diesle spełniające wymogi normy EURO 6 lub wyższej mogą poruszać się po strefie niskoemisyjnej w Stuttgarcie.

Jakie auta mają Euro4? ›

Normy Euro obowiązują wszystkie samochody o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, sprzedawane na obszarze UE. Norma Euro 4, obowiązująca od 2005 roku, dotyczy wszystkich pojazdów (Dyrektywa 98/69/WE oraz 2002/80/WE) oraz pojazdów dwu- i trójkołowych (Rozporządzenie nr 168/2013).

Kiedy zakaz diesli w Polsce? ›

Już od 2023 roku z centrów polskich miast mają zostać wyrzucone starsze diesle i auta benzynowe. Najbliższej wprowadzenia Strefy Czystego Transportu są Kraków i Warszawa.

Kiedy koniec silników spalinowych? ›

Ford of Europe wraz z 27 firmami podpisał apel kierowany do Unii Europejskiej (UE) o stworzenie warunków prawnych, by od 2035 r. wszystkie nowe samochody osobowe i dostawcze w Europie wykazywały się zerową emisją spalin. To oznacza koniec silników spalinowych.

Kiedy nie będzie można jezdzic autem spalinowym? ›

Zakaz samochodów spalinowych od 2035 roku

Ograniczenia mają wchodzić w życie stopniowo. Pośredni cel redukcji emisji do roku 2030 zostałby ustalony na poziomie 55 proc. dla samochodów osobowych i 50 proc. dla samochodów dostawczych (w porównaniu do 2021 roku).

Czy warto kupic diesla z przebiegiem 200 tys? ›

Okres pomiędzy 100–200 tys. km można uznać za optymalny na zakup, bo auto ma już za sobą największe spadki wartości, ale jest jeszcze w dobrej kondycji. Warto jednak mieć na uwadze, że to też okres przyspieszonego zużywania się kolejnych eksploatacyjnych części fabrycznych, które nierzadko wymienia się na zamienniki.

Dlaczego diesle są tańsze? ›

Zużycie paliwa

Diesel pali mniej. Olej napędowy jest też tańszy od benzyny, więc koszty samej jazdy są niższe, co ma nam zrekompensować właśnie tę wyższą cenę zakupu.

Dlaczego diesel jest taki drogi? ›

Duży popyt na ON

Natomiast to na diesel jest zdecydowanie większe zapotrzebowanie. I choć w prywatnym użytkowaniu dominują silniki benzynowe, to cały transport - towarów i osób - opiera się na dieslu. Droższy olej napędowy to wzrost kosztów i cen, który dotyka bezpośrednio nas wszystkich.

Jakie silniki diesla są najmniej awaryjne? ›

Najlepsze warianty tego diesla to te o mocy 140, 150, 170 i 190 KM. Typowe usterki to problemy z DPF, elektroniki sterującej i przepustnicy. Generalnie jest to silnik, który nawet w trybie awaryjnym dowiezie was do celu i to bez większej szkody dla siebie samego.

Czy diesel jest droższy w utrzymaniu? ›

Jako największą zaletę samochodów z silnikiem Diesla wymienia się niskie koszty eksploatacji. Co to oznacza? Choć ceny ropy i benzyny obecnie są na porównywalnym poziomie, to silniki diesla spalają o wiele mniej paliwa!

Ile kilometrów rocznie diesel? ›

Mówi się, że dobry diesel powinien pokonać w ciągu roku około 25 tys. kilometrów, a jeżeli więcej też nie będzie źle. Więc jeżeli planujemy zakup samochodu i po 6 latach użytkowania będzie miał on przebieg około 200 tys.

Videos

1. VOLKSWAGEN PASSAT ALLTRACK 2.0 TDI 177KM DSG 4MOTION 194245km 2013R 42999ZŁ - CZY WARTO KUPIĆ?
(MotoControler)
2. Jak Wypadł? Ford Mondeo 2.0 diesel 150KM 2015r. 144tys. km 58900zł z Belgii - Sprawdzenie Auta
(MotoControler)
3. Audi A5 2008r 3.0 tdi 240 KM przebieg 183 tys km - auto pułapka – Sprawdzanie Samochodu Przed Kupnem
(MotoControler)
4. AUDI A4 B6 1.9 TDI 131 KM 2002r 263632km 12500zł - Czy warto kupować 20-letnie Audi?
(MotoControler)
5. Ford Transit, 2.2, 101 KM, 114 tys. km, oględziny przed zakupem
(MotoControler)
6. BMW 320 F30 184KM xDrive 2015r 72296km 60900zł z USA - MotoControler - Sprawdzenie Auta Przed Kupnem
(MotoControler)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Aracelis Kilback

Last Updated: 04/08/2023

Views: 5436

Rating: 4.3 / 5 (64 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Aracelis Kilback

Birthday: 1994-11-22

Address: Apt. 895 30151 Green Plain, Lake Mariela, RI 98141

Phone: +5992291857476

Job: Legal Officer

Hobby: LARPing, role-playing games, Slacklining, Reading, Inline skating, Brazilian jiu-jitsu, Dance

Introduction: My name is Aracelis Kilback, I am a nice, gentle, agreeable, joyous, attractive, combative, gifted person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.